کد خبر:268280
پ
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران
معاون شهردار تهران:

ساماندهی کارگاه‌های ساختمانی و توقف ساخت و ساز در طرح استقبال از بهار

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، بخشنامه استقبال از بهار ۱۴۰۰ را با محوریت ساماندهی کارگاه‌های ساختمانی و توقف تمام فعالیت‌های ساخت و ساز در ایام منتهی به پایان سال و تعطیلات نوروزی را ابلاغ کرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، بخشنامه استقبال از بهار ۱۴۰۰ را با محوریت ساماندهی کارگاه‌های ساختمانی و توقف تمام فعالیت‌های ساخت و ساز در ایام منتهی به پایان سال و تعطیلات نوروزی را ابلاغ کرد.

 

*** ابلاغ بخشنامه‌ ساماندهی کارگاه‌های ساختمانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالرضا گلپایگانی ضمن صدور بخشنامه‌های با تاکید بر بخشنامه‌های قبلی از جمله رعایت نحوه و میزان اشغال معابر، پوشش موقت نما، رعایت ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی، نصب تابلو مشخصات پروژه، پوشش حصار کارگاهی طبق ضابطه و رعایت ضوابط جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا، دستورالعمل استقبال از نوروز را با محوریت حوزه شهرسازی و معماری به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ کرد.

 

وی در این خصوص، تصریح کرد:

با توجه به تداوم بیماری کرونا در کشور و تاکید انجام‌شده جهت حضور شهروندان در منزل و همچنین کاهش تردد در سطح شهر، برنامه‌های استقبال از بهار سال ۹۹ همچون سال گذشته همراه با تمهیدات خاصی است، به‌طوری‌که سعی شده تامین آسایش شهروندان به‌طور ویژه‌ای مدنظر قرار گرفته و با توقف همه فعالیت‌ها و عملیات ساختمانی، سلامت کارگران، کارفرمایان و همکاران ما در دستگاه نظارت، موضوع محوری معاونت شهرسازی و معماری در طرح استقبال از بهار قرار گیرد.

بدین منظور برای ساماندهی عرصه ساخت و ساز بخشنامه‌ای با عنوان طرح استقبال از بهار ۱۴۰۰ در دستور کار قرار گرفته که شامل موارد متعددی از جمله بازپیرایی و اصلاح منظر عمومی کارگاه‌های ساختمانی است.

 

*** تدابیر لازم برای استقبال از بهار ۱۴۰۰

 

معاون شهرسازی شهردار تهران در خصوص اینکه برای آمادگی بیشتر شهر برای استقبال از نوروز در این بخشنامه تدابیر و محدودیت‌هایی برای ساخت ‌و سازها در همه پروژه ها اعم از دولتی و خصوصی اندیشیده شده است، عنوان کرد:

بر این اساس تمامی فعالیت‌های اجرایی از ۲۳ اسفند سال ۹۹ تا پنج فروردین و عملیات تخریب و گودبرداری نیز از ۲۳ اسفند امسال تا ۱۳ فروردین سال بعد ممنوع است، البته انجام تمهیدات لازم به منظور افزایش ایمنی، اجرای سازه نگهبان و پایدارسازی جداره گود، زیر نظر مهندس ناظر پروژه و با اعلام قبلی به اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران بلامانع است.

 از همکارانمان خواسته ایم با صـدور اخطاریه برای املاک دارای عمـلیات گودبرداری، بر لزوم تسـریع در اجرا و تکـمیل سازه نگـهبان طبق نقـشه های مصوب به نحوی اقدام کنند که تا قبل از ۲۷ اسفند ماه پایداری لازم برای گودها تامین شود.

از شهرداری مناطق نیز خواسته ایم تا ۲۷ اسفند با صدور اخطاریه برای تاورکرین های (جرثقیل های برجی) رها شده و دارای خطر، ضمن بروزرسانی اطلاعات مربوطه در سامانه ناحیه محوری، موارد را به اداره کل معماری و ساختمان منعکس کنند.

 

***بازپیرایی کارگاه‌های ساختمانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران در پایان با تاکید بر بازپیرایی کارگاه‌های ساختمانی در این بخشنامه، اظهار کرد:

پیگیری زیباسازی سیما و منظر کارگاه‌های ساختمانی از طریق تعویض حصارهای کارگاهی مندرس و فرسوده، رنگ آمیزی حصارها و توصیه به استفاده از گلدان در محل مناسب در کنار حصارهای کارگاهی به طوری که مزاحمتی برای تردد وسایل نقلیه و یا افراد ایجاد نکند نیز مدنظر قرار گرفته است.

همچنین ایجاد نظم در محدوده کارگاهی از جمله رفع سد معبر ساختمانی و جمع آوری مصالح ساختمانی و یا نخاله ها، نصب علائم ایمنی و ترافیکی هشدار دهنده در قسمت های مختلف پروژه در کارگاه های ساختمانی و آزادسازی معابر پیاده، جزو نکاتی است که به آن توجه ویژه ای شده است.

از همکارانمان خواسته ایم به پیام های مردمی اعلامی در سامانه های ۱۳۷ و ۱۸۸۸ مرتبط با این حوزه توجه مضاعف شده و با انجام تدابیر لازم، ضمن بازدیدهای مستمر در این ایام، از حسن اجرای این بخشنامه به خصوص در مورد پایش و رصد گودهای رها شده مطمئن شوند، بر این اساس به منظور جلوگیری از هر گونه ساخت و ساز غیرمجاز نیز بر ضرورت فعالیت مستمر و محسوس اکیپ‌های شهربان به صورت شبانه روزی تاکید شده است.

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری صنابع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول