کد خبر:267789
پ
میوه
مشاور نظام صنفی کشاورزی:

اختلاف قیمت میوه از زمین تا کف بازار به حدود ۱۰۰ درصد می‌رسد

مشاور نظام صنفی کشاورزی با بیان اینکه اختلاف قیمت میوه از زمین تا کف بازار به حدود ۱۰۰ درصد خواهد رسید، بر ضرورت تسریع در تعیین تکلیف مشکلات بخش کشاورزی توسط دولت تاکید کرد.

مشاور نظام صنفی کشاورزی با بیان اینکه اختلاف قیمت میوه از زمین تا کف بازار به حدود ۱۰۰ درصد خواهد رسید، بر ضرورت تسریع در تعیین تکلیف مشکلات بخش کشاورزی توسط دولت تاکید کرد.

 

*** قیمت پرتقال در باغ ٢٠٠٠ تومان؛ فروش در بازار۲۰ هزار تومان!

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد جواد خاکزاد با بیان اینکه بحث گرانی در بازار ارتباط مستقیمی با حضور دلالان و سوداگران مابین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان دارد، اظهار کرد:

دولت بایستی در این میان تعیین و تکلیف کند، یعنی یا ساماندهی بازار میوه را به تشکل‌ها و تولیدگنندگان مرتبط واگذار کند و خودش نقش نظارتی داشته باشد یا اینکه مستقیما وارد عرصه شود و بازار را کنترل کند، زیرا دلیلی ندارد باغداری که محصول پرتقالش را بر روی درخت ۲ تا ٣٠٠٠تومان فروخته و داخل انبارهای سورتینگ و سردخانه‌ها ۶ تا ٧٠٠٠ تومان شده به دست مصرف‌کننده کیلویی ۲۰ هزار تومان برسد.

 

وی در ادامه، افزود:

صاحبان سردخانه و سورتینگ‌داران به دنبال منافع جزیره‌های خودشان هستند و وظیفه خود را در تقسیم سود با کشاورز انجام نمی‌دهند و با وجود اینکه تولیدکننده یکسال تمام برای کود، سم و آب هزینه پرداخت می‌کند و سختی زیادی می‌کشد ولی سود اصلی به جیب سورتینگ‌داران می‌رود و اخیرا نیز سود به دلالانی می‌رسد که بازار را شناسایی کرده و در مواقعی وارد بازار می‎‎‌شوند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

سفر وزیر صنعت به استان اردبیل

سهم ۸۰ درصدی صنعت و معدن از معاملات بورس کالا

تمهیدات ویژه گمرک برای جلوگیری از انباشت کامیون‌های حامل سوخت در مرزها

 

 

*** سود اصلی به جیب چه کسانی می‌رود؟

 

مشاور نظام صنفی کشاورزی با اشاره به اینکه از گرانی میوه در بازار آگاه هستیم ولی این پول به جیب تولیدکننده نمی‌رود، افزود:

متاسفانه سود اصلی حاصل از فروش محصولات کشاورزی به جیب عده‌ای سوداگر رفته و به جای بازگشت به بخش کشاورزی و توسعه آن، در بخش‌های دیگر سرمایه‌گذاری می‌شود.

 اوج تولید میوه در آبان و آذر است و بعد از آن بایستی کل تولیدات بخش کشاورزی از روی زمین جمع‌آوری شود.

بیشتر کشاورزان به دلیل اینکه یکسال هزینه کرده‌اند بدهکار بانک، بیمه و فروشگاه‌های سم یا کارگزاران نهاده‌ها هستند و به همین دلیل مجبورند محصولاتشان را هرچه سریعتر بفروشند که بیشترین آسیب را هم می‌بینند.

از آن طرف کشاورزانی هم که محصولاتشان را در انبار برای شب عید نگهداری می‌کنند هم با پایین‌ترین قیمت محصولاتشان را عرضه می‌کنند و سودی از فروش آن نمی‌برند.

 

*** ضرورت تسریع در تعیین تکلیف مشکلات بخش کشاورزی توسط دولت 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان مازندران در پایان با بیان اینکه گاهی دیده می‌شود اختلاف قیمت میوه از زمین تا کف بازار به حدود ۱۰۰ درصد می‌رسد، اظهار کرد:

تعدد دلالان و شناسایی بازار در مقاطع مختلف منجر به گرانی میوه شده است و دولت بایستی هرچه سریعتر در این بخش تعیین تکلیف کند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول