کد خبر:267535
پ
توفیقی
رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار:

گام اول افزایش دستمزد، جبران رشد حدود ۲ میلیون تومانی سبد معیشت است

رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار معتقد است، گام اول افزایش دستمزد، جبران افزایش یک میلیون و ۹۵۵ هزار تومانی هزینه سبد معیشت کارگران در سال ۹۹ است.

رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار معتقد است، گام اول افزایش دستمزد، جبران افزایش یک میلیون و ۹۵۵ هزار تومانی هزینه سبد معیشت کارگران در سال ۹۹ است.

 

*** تعیین مزد ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرامرز توفیقی درباره جلسه ی فردای شورای عالی کاربرای تعیین مزد ۱۴۰۰، اظهار داشت:

فاصله بسیار زیادی بین هزینه زندگی و دستمزد کارگران وجود دارد. این فاصله همیشه وجود داشته است، اما در سال ۹۹ این فاصله بسیار زیاد شده است, به گونه ای که همگان اذعان به این موضوع دارند. اما تا کنون اقدامی برای حل این مشکل انجام نشده است.

 

*** وضعیت دشوار معیشت کارگران

 

وی با بیان اینکه دیگر صحبت درمانی و همدردی درباره وضعیت دشوار معیشت کارگران فایده ندارد، افزود:

زمانی که بررسی می کنیم, مطابق آماری که وزارت کار اعلام کرده است به فرض اینکه بپذیریم, نرخ تورم تولیدکننده در سال ۹۹ حدود ۲۳٫۶ درصد است، نرخ تورم مصرف کننده در سال ۹۹ حدود ۳۵ درصد است.

اگر این آمار را بپذیریم که اعتقاد داریم این تفاوت بسیار بیشتر است، اما بازهم طی سال ها همواره سود به جیب کارفرما رفته است.

افزایش قیمت‌ها, نهاده‌ها, مواد اولیه و گران شدن ارز, کمبود مواد اولیه و… نه تنها کارفرمایان را متضرر نکرده است بلکه باعث شده است به این بهانه افزایش قیمت‌های آنچنانی در کالای خود داشته باشند.

 

اخبار مهم صنایع:

تعدیل قیمت‌ها در بازار عید با عرضه مستقیم و گسترده کالا

واریز سود سهام عدالت سال ٩٨ تا پایان سال جاری

رشد تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی به ۱۰.۷ درصد رسید

 

 

*** سبد معیشت کارگران

 

توفیقی با اشاره به سبد معیشت کارگران که حدود ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان در سال ۹۹ بود، گفت:

سال ۹۹ هزینه سبد معیشتی که کمیته دستمزد تصویب کرد حدود ۶ میلیون و ۸۵۰ هزارتومان تعیین شد.

اگر کارفرماها و دولت بعنوان کارفرمای بزرگ بخواهند این مابه التفاوت را جبران کنند، تازه قدرت خرید از دست رفته کارگران در سال ۹۹ جبران می‌شود.

یک میلیون و ۹۵۵ هزار تومان افزایش هزینه سبد معیشت کارگران است که اگر بخواهند این رقم را افزایش دهند، تازه قدرت خرید از دست رفته کارگران درسال ۹۹ جبران خواهد شد.

 

*** جبران قدرت خرید و تأمین سبد معیشت کارگران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار در پایان با بیان اینکه ملاک کارگران در جلسات مزدی جبران قدرت خرید و تأمین سبد معیشت کارگران است، اظهار داشت:

بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار می‌گوید حداقل دستمزد باید فارغ از مشخصات جسمی و روحی فرد، به‌گونه‌ای باشد که کفاف هزینه‌های حداقلی یک خانوار متوسط را بدهد.

بنابراین تقاضای جامعه کارگری همین است.

 

 

انتهای پیام/// 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول