کد خبر:267499
پ
مرکز مانیتورینگ
خبرگزاری صنایع گزارش می دهد:

افتتاح مرکز مانیتورینگ پلتفرم‌های دیجیتال همراه اول

مرکز مانیتورینگ خدمات دیجیتال پایه شرکت همراه اول با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی، مدیرعامل شرکت همراه اول، برخی فعالان این حوزه و اصحاب رسانه به صورت رسمی رونمایی شد.

مرکز مانیتورینگ خدمات دیجیتال پایه شرکت همراه اول با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی، مدیرعامل شرکت همراه اول، برخی فعالان این حوزه و اصحاب رسانه به صورت رسمی رونمایی شد.

 

*** افتتاح مرکز مانیتورینگ پلتفرم‌های دیجیتال همراه اول

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مراسم افتتاح مرکز مانیتورینگ پلتفرم‌های دیجیتال ه‍مراه اول با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی برگزار شد.

در این مرکز عملکرد یک سری از نرم افزارها، پیام‌رسان‌های داخلی و سامانه شاد قابل رصد و ارزیابی است.

خدمات پایه‌ای که در شبکه ملی اطلاعات کشور در حال ارائه است در این مرکز رصد می‌شود و به لحظه اگر اتفاقی رقم بخورد، واکنش لازم برای دفع مشکل صورت خواهد پذیرفت.

خدماتی مثل سامانه دانش آموزی شاد در این مرکز در حال فعالیت و رصد است و برخی از شبکه‌های اجتماعی کشور مانند روبیکا، نماوا و…نیز در این مرکز در حال رصد و مدیریت است.

زیرساخت‌هایی که در همراه اول وجود دارد این مسائل را پشتیبانی می‌کند، در واقع هر سرور که از اپراتور همراه اول به سامانه شاد متصل شود، فعالیت‌های آن رصد و پیگیری خواهد شد.

 

*** مرکز مانتورینگ پلتفرم‌های دیجیتال همراه اول

 

ابوالحسن فیروزآبادی در مراسم افتتاح مرکز مانتورینگ پلتفرم‌های دیجیتال همراه اول اظهار داشت:

امروز شاهد افتتاح یک مرکز مدرن در حوزه مانیتورینگ شبکه بودیم که فراتر از مانتورینگ‌های که یک اپراتور دارد، فعالیت می‌کند.

در این مرکز تمهیداتی اندیشیده شده که در واقع پیام‌رسان‌ها و برنامه‌ها ایرانی رصد می‌شود.

در این مرکز در حوزه VODها، سکوی آموزشی شاد، و پیام‌رسان‌ها، حداقل ۴ پیام‌رسان، با تاثیر وسیع ملی، مانیتورینگ می‌شود.

 

*** مرورگر بومی ذره‌بین

 

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه به عملیاتی شدن مرورگر ابرانی ذره‌بین اشاره و اظهار کرد:

امروز شاهد یک خبر خوب بودیم، پروژه‌ای که همراه اول از چند ماه پیش با عنوان مرورگر ذره‌بین شروع کرده بود، مراحل نهایی را برای اعلان عمومی طی کرده و آماده رونمایی است.

ضمن امیدواری در خصوص تامین بخش بزرگی از مشکلات مردم، امیدواریم به مراتب از مرورگرها و ماشین‌های جستجوی خارجی بهتر بتواند نیازهای مردم را تامین کند.

دنبال این هستیم که اپلیکیشن‌های ایرانی، در حوزه پیام‌رسان‌ها، vodها، مرورگرها و موتورهای جست‌وجو از مزیت‌های سرزمینی استفاده کنند و سرویس بهتری از مشابه خارجی به شهروندان ارائه دهیم.

 

 

همچنین بخوانید:

همراه اول، نخستین اپراتور بهره‌بردار از سرویس‌های هوشمند ۵G

 
 

*** ایجاد امضای دیجیتال در فضای مجازی 

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به امضای دیجیتال پرداخت و اظهار داشت:

یکی از مواردی که فعالان کسب‌کار دیجیتال را در فضای مجازی اذیت می‌کند، این است که در طول روز و در فضای مجازی برای ورود به اپلیکیشن‌های مختلف و محیط‌های مختلف کاری باید از نام‌های کاربری و رمز عبورشان استفاده ‌کنند اما در حال حاضر اصطلاحی به نام single sign on وجود دارد که‌ می‌توان از آن استفاده کرد و وارد فضای مجازی شد که به عنوان یک امضای معتبر شناخته می‌شود.

در این شرایط کاربر می‌تواند با مراجعه به بانک، پست و کارهای اداری که در طول روز دارد با همان امضای اولیه وارد و کارهای خود را انجام دهد.

ما در این رابطه و سایر حوزه‌های دیگر به دوستان قول داده‌ایم اگر بتوانند اپلیکیشن و مرورگری را بیاورند که تعداد بالایی از مردم استفاده کنند، ما هماهنگی‌های لازم بین دستگاهی که باید انجام شود را فراهم می‌کنیم.

 

 

 

 

 

*** برنامه طبقه‌بندی دسترسی کاربران

 

وی در خصوص برنامه طبقه‌بندی دسترسی کاربران نیز عنوان کرد:

این برنامه کاری بین وزارت ارتباطات و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و معاونت فضای مجازی دادستانی است، البته طبق گزارش‌ها این فرآیند از جدول زمانی‌شان عقب است اما به نظر می‌رسد مراحل نهایی‌ آن در حال انجام است.

این پروژه تحت عنوان مدیریت وی‌پی‌ان و مدیریت اینترنت کشور انجام می‌شود برای اینکه نیازهای اینترنتی‌ طبقات مختلف مانند خبرنگاران، پزشکان، دانشگاهیان، با کیفیت بهتری ارائه شود.

 

*** محتوای مستهجن فضای مجازی

 

فیروزآبادی در بخش دیگری از صحبت‌های خود پیرامون اینکه آیا محتوای مستهجن فضای مجازی که مخاطب آن کودکان هستند، مصداق جرم در فضای مجازی است یا خیر، اظهار کرد:

تشخیص جرم بر عهده قوه‌قضائیه است و نه مرکز ملی، اما قطعا از موارد مستهجن حساب می‌شود و طبق مصادیق تعیین‌شده، انتشارشان در کشور غیرمجاز است و به هیچ وجه سکوها و اپلیکیشن‌های ایرانی نباید نسبت به انتشار آنها اقدام کنند.

تاکنون هم عکس‌العمل‌های اجتماعی زیادی به این موارد شده، چون بهترین راه برخورد با این موارد خود مردم و اعلام انزجار آنهاست.

در پلتفرم‌های ایرانی نیز از پخش بیشتر این موارد جلوگیری شده اما به هر حال فضای مجازی یک فضای باز جهانی است و نمی‌شود جلوی همه چیز را برای همه افراد گرفت.

 

 

*** رمز ارز‌ ها؛ آری یا خیر؟

 

دبیر شورای عالی فضای مجازی در حاشیه رونمایی از مرکز مانیتورینگ خدمات دیجیتال پایه همراه اول بر لزوم استفاده از ظرفیت رمز ارز‌ها برای تسهیل تجارت تاکید کرد و اظهار کرد:
رمز ارز مدیریت شده در داخل کشور مورد تایید ماست و معتقدیم این کار می‌تواند مفید باشد چرا که نوعی صادرات انرژی و فعال شدن بخشی از اقتصاد کشور است، اما این که بیت کوین بخواهد بعنوان بخشی از پول رایج کشور باشد یا اینکه ذخیره دارایی و مالی کشور شود، مخالفیم.
از ظرفیت رمز ارز‌ها باید استفاده کنیم زیرا می‌تواند در تسهیل تجارت، گردش پولی و کاهش هزینه‌های مالی در کشور مفید باشد، اما اینکه بخواهد بخش بزرگی از ثروت کشور را به صورت منجمد شده در یک امر مجازی به خود اختصاص دهد قطعا موافق نیستیم و حداقل این است که تسهیل نمی‌کنیم.

 

*** تعرفه نیم بها برای استفاده از پیام رسان‌های داخلی

 

فیروزآبادی درباره اینکه چرا اخذ تعرفه نیم بها برای استفاده کنندگان از پیام رسان‌های داخلی اجرا نمی‌شود، عنوان کرد:
در کمیسیون مربوطه در حال تهیه مدل اقتصادی تولیدکنندگان محتوا و سکو‌های نشر محتوا هستیم که مراحل نهایی را طی می‌کند، البته ساترا هم در این باره، مواردی را مطرح کرد و از ما خواست که اجازه دهیم در این مطلب ورود کنند که گفتیم رسیدگی شود که اگر موردی هست رفع و رجوع صورت گیرد.

وی در ادامه، تصریح کرد:
آنچه که مصوب شورای عالی فضای مجازی است باید رعایت و پیاده سازی شود، اما مصوبه شورای عالی در این خصوص کلی است و در حال نوشتن مقررات هستیم و جزئیات را استخراج کردیم که پس از نهایی شدن جزئیات، با دقت بیشتری اعمال سیاست خواهیم کرد.
البته تاکنون هم وزارت ارتباطات و هم ساترا ورود پیدا کرده اند که امیدواریم این دو دستگاه کار خود را به درستی انجام دهند.

 

*** رویکرد شورا در قبال رمز ارز ها

 

 دبیر شورای عالی فضای مجازی در صحبت های پایانی خود و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شورای متبوع وی در خصوص استخراج رمز ارزها چه نظری دارد، اظهار کرد:
شورا در این باره ورودی نداشته، اما مرکز ملی فضای مجازی ورود کرده است و ما در جلساتی که در شورای اقتصاد بود، هماهنگی‌های لازم را انجام دادیم.

 

*** رفع مشکلات احتمالی با مانیتورینگ لحظه‌ای پلتفرم‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل همراه اول نیز در مراسم افتتاح مرکز مانیتورینگ پلتفرم‌های دیجیتال ه‍مراه اول پیرامون افتتاح این مرکز، تصریح کرد:

با مانیتور لحظه‌ای پلتفرم‌هایی نظیر شبکه شاد، برخی شبکه‌های اجتماعی مانند روبیکا و همچنین موتور جستجویی همچون ذره‌بین در این مرکز، هر زمان اتفاق خاصی در روند سرویس‌دهی آنها مشاهده شود، واکنش به‌ موقع را در رفع مشکل خواهیم داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول