کد خبر:267643
پ
فولاد سنگان
معاون توسعه و تکنولوژی فولاد سنگان:

فولاد سنگان، پیشتاز بومی‌سازی صنایع در شرق کشور

معاون توسعه و تکنولوژی فولاد سنگان از رویکرد جدید این شرکت در بومی‌سازی قطعات استراتژیک خط تولید خود با استفاده از توانمندی داخلی و استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان خبر داد.

معاون توسعه و تکنولوژی فولاد سنگان از رویکرد جدید این شرکت در بومی‌سازی قطعات استراتژیک خط تولید خود با استفاده از توانمندی داخلی و استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان خبر داد.

 

*** شناسایی ۵ هزار مدرک در بخش گندله و ۶ هزار مدرک در بخش کنسانتره

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نیک ‌فرجام از رویکرد جدید این شرکت در بومی‌سازی قطعات استراتژیک خط تولید خود با استفاده از توانمندی داخلی و استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان خبر داد. و اظهار داشت:

با برنامه‌ریزی و تدوین نقشه راه متناسب، گام نخست با انتخاب مشاور برداشته شد و با شناسایی قطعات موردنیاز واحدهای تولیدی، تعمیراتی و دفتر فنی با اخذ اطلاعات کامل از شرکت‌های مرتبط با حوزه مورد فعالیت بالغ‌بر، ۵ هزار مدرک در بخش گندله و ۶ هزار مدرک در بخش کنسانتره بدون حضور مشاوران و شرکت‌های سازنده خارجی شناسایی و استخراج گردید.

خوشبختانه نتایج حاصل از این کار تیمی در سال اول منجر به ساخت «رولر اسکرین» با استخراج تکنولوژی متفاوت با دیگر سازندگان و متناسب با متد روز و نیاز خط تولید گندله و بسیار نزدیک به مشابه خارجی بومی‌سازی شد.

 

*** بومی‌سازی ۵۰ قطعه استراتژیک فولاد سنگان در دستورکار

 

وی رویکرد اساسی بومی‌سازی در مرحله اول را اعتماد به متخصصین داخلی استان عنوان کرد و افزود:

در این خصوص با استفاده از توانمندسازی تولیدکنندگان و سازندگان بومی در استان خراسان رضوی، مبادرت به ساخت پاروهای میکسر و ممبران‌های فیلتر پرس، که جزء قطعات پرمصرف و بااهمیت در تولید است، نمودیم.

پس ‌از آن در سال جاری بومی‌سازی ۵۰ قطعه استراتژیک فولاد سنگان در دستورکار قرار گرفت و در بخش مهندسی ساخت داخل و در کمیته مذکور، تجهیز استراتژیکی مانند، یاتاقان بابیتی فن‌های پروسس و سیلندر جک هیدرولیک بومی‌سازی شد.

 

*** بومی‌سازی خاص‌ترین رولر فیدرهای گندله‌سازی در کشور

 

معاون توسعه و تکنولوژی فولاد سنگان ساخت خاص‌ترین رولر فیدرهای گندله‌سازی در کشور را یکی دیگر اقدامات مؤثر در راستای بومی‌سازی در فولاد سنگان دانست و ابراز داشت:

رول‌های مصرفی تجهیز رولر فیدر قبل از کوره‌های پخت جزء تجهیزات و قطعات مصرفی گلوگاهی، پر استهلاک و پرهزینه بودند که با موفقیت بومی‌سازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفتند.

 

نیک‌فرجام در ادامه، خاطرنشان کرد:

همچنین بومی‌سازی لاینرهای بال میل و سگ میل بوده که با همکاری مهندسی ساخت داخل و با استفاده از تکنولوژی اسکن سه ‌بعدی در دستور کار قرار گرفت و در نهایت برای ساخت این لاینرها با دو شرکت سازنده داخلی توانمند و دارای تجربیات مشابه مبادرت به عقد قرارداد شدیم.

 

*** رفع نیاز و وابستگی به خرید خارج

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون توسعه و تکنولوژی فولاد سنگان در پایان با بیان اینکه واحد کنسانتره شرکت با سرلوحه قرار دادن استراتژی‌های کلان فولاد سنگان در زمینه مسائل زیست ‌محیطی، کنسانتره را در قالب با باطله خشک تولید نمود، اظهار داشت:

ظرف مدت یک ماه با شناسایی چند تولیدکننده برتر در حوزه‌های برزنت و فیلتر پرس و پس از ساخت نمونه‌های اولیه و پایش‌های مستمر و تعریف پروژه‌های بهبود، نیاز و وابستگی به خرید خارج در این خصوص برطرف شد.

با روند رو به رشد بومی‌سازی قطعات در این شرکت، در آینده‌ای نه‌ چندان دور با اعتماد بیشتر به توانمندی داخلی شاهد قطع وابستگی کامل به کشورهای خارجی باشیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول