کد خبر:267632
پ
سعید-زرندی-۱-۲
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت:

سهم ۸۰ درصدی صنعت و معدن از معاملات بورس کالا

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت از سهم ۸۰ درصدی صنعت و معدن از معاملات بورس کالا خبر داد.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت از سهم ۸۰ درصدی صنعت و معدن از معاملات بورس کالا خبر داد.

 

*** حوزه تولید تنها راه نجات کشور است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سعید زرندی در آیین راه‌اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز در بورس کالا، اظهار کرد:

طبق بیانات رهبر معظم انقلاب، حوزه تولید تنها راه نجات کشور در شرایط فعلی است که خوشبختانه به دلیل همکاری‌های مثبتی که با بازار سرمایه و بورس کالا داشته‌ایم جهت‌گیری‌های خوبی در این زمینه شکل گرفته است.

 

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه افزود:

در زمان روند صعودی بورس و اکنون که بازار سهام در مدار ریزشی قرار دارد، در شورای عالی بورس بر روی موضوعی تاکید و اعتقاد داشتیم که اگر بورس در خدمت تولید و بخش واقعی اقتصاد قرار نگیرد نمی تواند در مسیر هدفی که برای آن تعیین شده است نقش آفرینی کند.

باید همه جهت‌گیری‌ها را در استفاده از ابزار علمی و جدیدی که در کشور شکل گرفته و متناسب با ادبیات دنیا است و منجر به رشد بخش واقعی اقتصاد شود را به کار بگیریم.

در جهت‌گیری کلان وزارت صنعت استفاده از موضوع یا توان بازار سرمایه به عنوان رکن اساسی، شناخته شده است، بنابراین از اواخر سال ۹۸ مدل تغییر ساختاری را در مجموعه وزات صنعت در پیش گرفتیم و دفتر تامین منابع مالی را شکل دادیم با این رویکرد که بتوان ابزارهای نوینی را در خدمت تولیدکنندگان قرار دهیم.

 

*** اصلاح ساختارهای مالی و استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه

 

زرندی با بیان این که تولیدکنندگان ایران در حوزه فنی بسیار رشد کرده‌اند، گفت:

اما متناسب با این رشد در حوزه اصلاح ساختارهای مالی آماده نیستند، بنابراین در دو سال گذشته تمرکز خود را در ترویج، توسعه و نگاه جدید به بازار سرمایه و استفاده از این ظرفیت قرار داده‌ایم.

در حوزه بازار سرمایه با حمایتی که توسط شورای عالی بورس صورت گرفت و با مصوبه سران، معافیت مالیاتی را برای شرکت‌هایی که به سمت بازار سرمایه روی آورده بودند لحاظ کردیم و امیدواریم که این موضوع به دلیل استقبال های صورت گرفته تمدید شود.

 

وی در ادامه افزود:

امروز به ۴۲۲ شرکت جدیدی که فراخوان داده بودیم به سمت استفاده از ظرفیت بازار سرمایه روی آورده‌اند که با آن‌ها به نتیجه‌های مثبتی رسیدیم.

از این تعداد ۲۲۴ شرکت با نهاد مالی قرارداد امضا کردند که این اتفاق خوبی است زیرا وارد مرحله اجرا شدند.

 

*** سهم صنعت و معدن در بورس کالا

 

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، با اشاره به بورس کالا، خاطرنشان کرد:

فعالیت‌های خود را در حوزه بورس کالا شروع کردیم و معتقدیم سال ۱۴۰۰ فرصت ویژه‌ای است تا بر این بورس تمرکز داشته‌ایم و در حوزه معدن مزایده‌ها را به این سمت بیاوریم.

 

زرندی در ادامه افزود:

سهم صنعت و معدن ۵۳ درصد و پتروشیمی ۲۷ درصد از معاملات بورس کالاست به عبارتی ۸۰ درصد معاملات بورس کالا مربوط به خانواده صنعت و معدن است و باید از این ظرفیت بالا نهایت بهره را برد.

در شهریور ماه سال ۱۳۸۲ بحث بورس فلزات مطرح شده بود و این اقدام پایه‌ای بود که در مجموعه وزارت صنعت شکل گرفت، این اقدام در سال های بعد تکمیل و در نهایت بورس کالای فعلی شکل گرفت.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تعدیل قیمت‌ها در بازار عید با عرضه مستقیم و گسترده کالا

واریز سود سهام عدالت سال ٩٨ تا پایان سال جاری

رشد تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی به ۱۰.۷ درصد رسید

 

 

*** راه‌اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز در بورس کالا

 

وی به راه‌اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز در بورس کالا اشاره کرد و گفت:

تشویق حضور تولید و صنعت در بورس کالا نیازمند تنوع ابزارهای مالی است که امروز روش حراج باز گام مثبتی برای ثبات آفرینی و آرامش عرضه کنندگان و تقاضاکنندگان حوزه صنعت در زمان انجام معاملات است.

 

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این که هدف‌گذاری بر روی حوزه نقره از جمله صنایع استراتژیکی است که برنامه‌ریزی جدی را بر روی آن داریم، تصریح کرد:

برنامه ریزی لازم را برای تولید ۷۰ تن مصنوعات نقره ای و صادرات ۲۰ تن را برای سال ۱۴۰۰ انجام داده ایم که این موضوع نیازمند نگاه و فکر جدی است.

 

وی در ادامه افزود:

در هر ۱۰۰ کیلو گرم تولید مصنوعات نقره می توان ۱۸۰ نفر اشتغال مستقیم را ایجاد کرد.

 

زرندی با بیان اینکه در حوزه تسهیل معاملات باید بیشتر اقدام کرد، گفت:

نگاه به تامین مالی مانند به کار گرفتن اوراق سلف به خوبی در حوزه مجموعه بورس کالا انجام شده است.

نگاه تضمین تعهدات نیازمند بازنگری است و آمادگی همکاری بیشتر داریم تا به سمت نظام عرضه و تقاضا محور حرکت کنیم.

 

*** شرکت‌های سهامی عام پروژه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در پایان با بیان این که برای توسعه حوزه اوراق بهادار و بورس کالا آماده همکاری هستیم، اظهار داشت:

در سال جاری هدف‌گذاری کردیم تا برای جهت‌گیری جدید در حوزه بورس اوراق ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کنیم که تاکنون نزدیک به ۹ هزار میلیارد تومان محقق شده است.

در برنامه بودجه سال ۱۴۰۰ شرکت‌های سهامی عام پروژه مصوب شد که این موضوع نیز فرصتی مناسب برای شکل‌گیری سرمایه‌گذاری‌های بزرگ با استفاده از بستر بازار سرمایه است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول