کد خبر:267669
پ
پورابراهیمی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

ضرورت اتخاذ تصمیمات جدید در بازار سرمایه متناسب با شرایط جدید بازار

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بر ضرورت اتخاذ تصمیمات جدید در بازار سرمایه متناسب با شرایط جدید بازار تاکید کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بر ضرورت اتخاذ تصمیمات جدید در بازار سرمایه متناسب با شرایط جدید بازار تاکید کرد.

 

*** افزایش بهره‌گیری از ظرفیت بازار سرمایه جهت رونق اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا پورابراهیمی در آیین راه‌اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز در بورس کالا با بیان این که اقدامات زیادی برای افزایش بهره‌گیری از ظرفیت بازار سرمایه و بورس کالا جهت رونق اقتصادی کشور، بهبود و شفافیت اطلاعات و کاهش ریسک‌ها انجام شده است، اظهار کرد:

اقدامات مثبتی که در بورس کالا در حال انجام است با کمک سازمان بورس سرعت گرفته است.

 

وی در ادامه افزود:

در جلسه گذشته که در بورس کالا برای راه‌اندازی صندوق کشاورزی برگزار شد گلایه‌های زیادی را از چرخه وضعیت فولاد داشتیم و اعلام کردیم که قاعده بازی باید در بازار رعایت شود، خوشبختانه همراهی وزارت صنعت و کمک‌های انجام شده باعث شد تا مسایل به وجود آمده در این حوزه با موفقیت برطرف شود.

 

*** اداره کشور تنها با ادبیات سیاسی و بدون نگاه علمی امکان‌پذیر نیست

 

پورابراهیمی با بیان اینکه ورود سنگ‌آهن به بورس کالا اتفاقی مثبت و موجب خرسندی فعالان تولید است، تاکید کرد:

اجرای این اقدام نشان می دهد از فضای قبلی همچون نگاه دستوری به قیمت‌ها وارد یک فضایی جدید شده‌ایم و اساسا دغدغه چیزی را که داشته‌ایم امروز تبدیل به میدان عملیاتی شده است.

به هیچ عنوان نمی‌توان کشور را بدون نگاه علمی و تخصصی و با ادبیات سیاسی پیش برده و مسایل حاکم در کشور را اداره کنیم.

 

وی در ادامه افزود:

اگر به دنبال این هستیم تا در کشور به اهداف بلند و مطلوب برسیم باید قواعد حوزه اقتصادی و اجرایی را در کشور بپذیریم و اجرا کنیم، در این حوزه راه‌اندازی قرارداد آتی نقره در بورس کالا کار ارزشمندی است که صورت گرفته که برای استفاده از ابزارهای مشتقه در بازار سرمایه باید همه اقدامات مربوطه به نوبت عملیاتی شوند.

 

*** اقدامات بورس کالا در راستای توسعه ابزار و بازار

 

پورابراهیمی با بیان این که بورس کالا توانسته است در سال‌های اخیر در حوزه توسعه ابزار و بازار اقداماتی را انجام دهد، گفت:

از نظر ما بخش عمده‌ای از ماموریت‌های خود را در این سال‌ها به تدریج انجام داده است.

در این راستا باید ضمن عمق بخشیدن به فعالیت‌ها و ابزارهای راه‌اندازی شده، زمینه رفع محدودیت‌های فعلی را مهیا کرد تا ابزارهای موجود گسترش یابند.

اقداماتی در حوزه راه‌اندازی معاملات اوراق خرید دین انجام شده که انتظار ما این است با افتتاح این معاملات، سبد ابزارهای مالی بورس کالا تکمیل شود.

 

وی در ادامه افزود:

در گذشته در بورس کالا شاهد راه‌اندازی معاملات آتی در حوزه سکه طلا بودیم که وزیر سابق اقتصاد نگرانی‌های قیمتی را در این زمینه داشتند، اما تجربه نشان داد که قواعد بازی را نمی توان با تصمیمات مداخله‌گرانه بر هم زد و از بورس کالا می خواهیم که در خصوص توسعه بازار آتی بر روی دارایی مختلف از جمله طلا با قدرت فعالیت کند تا بازاری بزرگ برای پوشش ریسک‌های قیمتی در اقتصاد وجود داشته باشد.

 
 

اخبار مهم صنایع:

تعدیل قیمت‌ها در بازار عید با عرضه مستقیم و گسترده کالا

واریز سود سهام عدالت سال ٩٨ تا پایان سال جاری

رشد تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی به ۱۰.۷ درصد رسید

 

 
*** هدایت بازار با قواعدی دستوری، امان‌پذیر نیست

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه باید اقدامی صورت گیرد تا در کشور برای سهامداران، عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان حفظ منافع صورت گیرد، گفت:

در هیچ کشوری هیچ یک از بازارها بدون محدودیت و قواعد فعالیت نمی‌کنند اما هدایت بازار با قواعدی دستوری، شدنی نیست که خوشبختانه در راستای اصلاح این اقدامات قدم بر می‌داریم.

 

وی در ادامه افزود:

در حوزه توسعه بازار قراردادهای آتی، مجلس کمک‌های زیادی را برای رفع مسایل موجود و تسهیل ورود دارایی‌های جدید به این بازار مالی خواهد کرد.

 

پورابراهیمی با اشاره به معاملات مناقصه، اظهار داشت:

اقدماتی که قرار است در حوزه وزارت نیرو و توسعه معاملات مناقصه نیز انجام شود از جمله فعالیت‌های مثبت و ارزشمندی است که این ابزار هم می‌تواند کمکی به بازار و اقتصاد کشور باشد.

 

وی با اشاره به اینکه کمیته تخصصی اصلاح قانون بازار سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس گزارش خود را نهایی خواهد کرد، گفت:

محورهای مهم این بحث را با سازمان بورس و مدیران ارشد بازار سرمایه مورد بحث قرار داده‌ایم و در حال جمع بندی نهایی است که به نظر می رسد در هفته‌های نخست سال ۱۴۰۰ به عنوان مهمترین مساله در مجلس بررسی و عملیاتی شود.

 

*** تشکیل کانون سهامداران خرد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان پیرامون تشکیل کانون سهامداران حقیقی، اظهار داشت:

یکی از اقدامات مهمی که در دستور کار مجلس است، تشکیل کانون سهامداران حقیقی است که تکلیف آن را مشخص کرده ایم تا بتوانند از ظرفیت خود استفاده کند.

هم اکنون حجم قابل توجهی از سهامداران دارای سرمایه خرد هستند.

قاعده بازار در دو سال اخیر تغییر کرده است، بنابراین باید متناسب با شرایط ایجاد شده تصمیماتی را در حوزه بازار سرمایه اتخاذ کنیم.

اصلاحاتی در حوزه قوانین در حال انجام است که بخش‌های قبلی را در حوزه‌هایی که نیازمند اصلاح هستند تکمیل خواهد کرد و می‌تواند کمک کند تا این ظرفیت‌ها بیشتر در اختیار اقتصاد کشور قرار بگیرند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول