کد خبر:267359
پ
صنعت
معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت:

فراخوان اعلام ‌نظر برای سند سیاست‌های صنعتی، معدنی و تجاری

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت در خصوص اعلام ‌نظر برای سند سیاست‌های صنعتی، معدنی و تجاری فراخوان داد.

معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت در خصوص اعلام ‌نظر برای سند سیاست‌های صنعتی، معدنی و تجاری فراخوان داد.

 

*** سند سیاست صنعتی، معدنی و تجاری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت از صاحب‌نظران، فعالان اقتصادی، استادان و نخبگان کشور دعوت کرد در زمینه اسناد تهیه شده برای سند سیاست صنعتی، معدنی و تجاری اعلام نظر کنند.

معاونت طرح و برنامه این وزارتخانه به عنوان متولی تدوین این اسناد با همکاری موسسه مطالعات بازرگانی پس از انجام مطالعات اولیه و بر اساس بررسی‌های کارشناسی، بر اساس شاخص‌هایی مانند تکمیل زنجیره‌های ارزش، توسعه صادرات و جایگزینی واردات، سطح فناوری، اشتغال‌زایی، مزیت‌های نسبی و ارزش افزوده، ۹ صنعت را به عنوان پیش‌ران تولید شناسایی و معرفی کرد.

همچنین در این سند، تعداد ۵۱ رشته فعالیت پایه و قابلیت‌ساز که سرمایه‌گذاری در برخی از محصولات مرتبط با آن‌ها تاثیر بسزایی در برقراری پیوند بین حلقه‌های پیشین و پسین زنجیره صنایع و توسعه اقتصادی کشور خواهد داشت، مشخص شده است.

صنایع معرفی شده شامل فلزات اساسی، صنایع غذایی و آشامیدنی، ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی، وسایل ارتباطی و تجهیزات، نساجی و پوشاک، وسایل نقلیه موتوری و تجهیزات حمل و نقل دریایی، کاغذ و محصولات کاغذی، ماشین‌آلات و تجهیزات، لاستیک و پلاستیک و محصولات شیمیایی و پتروشیمی، پس از شناسایی توسط موسسه مذکور برای تصویب به معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت ارسال شدند.

این معاونت پس از اخذ نظرات اصلاحی متخصصان و نخبگان حوزه صنعت، سند نهایی را تصویب و به اطلاع عموم خواهد رساند.

لازم به ذکر است اسناد ۹ گانه بر روی سایت اندیشکده موسسه پژوهشهای بازرگانی به آدرس Intt.itsr.ir در دسترس است و متخصصان و صاحب‌نظران می‌توانند نظرات تکمیلی و اصلاحی خود را برای جمع‌بندی و نهایی‌سازی به موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی اعلام و ارسال کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

بازگشت هزار و ۴۲۰ واحد غیرفعال به چرخه تولید

واردات ۳۲ میلیارد دلار کالا در ۱۱ ماهه سال ۹۹

ترخیص ۴ میلیون تن کالای اساسی از گمرکات

 

 

*** رشد بیش از ۶ درصدی بخش صنعت و معدن

 

وزیر صنعت چندی پیش با بیان این که با وجود تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا، بخش صنعت و معدن رشد بیش از ۶ درصدی را تجربه می‌کند، اظهار کرد:

وضعیت تولید محصولات صنعتی و صنایع معدنی در کشور مطلوب و رو به رشد است و در همین رابطه تولید فولاد ۱۰ درصد، مس ۱۲ درصد و آلومینیوم ۵۱ درصد افزایش داشته است و این روند در صادرات این محصولات نیز مشاهده می‌شود.

 

علیرضا رزم‌حسینی در ادامه افزود:

وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت با تلاش فراوان تاثیر تحریم‌ها را کاهش داد و با داخلی‌سازی بسیاری از محصولات آن را جبران کرد،‌ همچنین در تامین به موقع کالاهای مورد نیاز مردم اقدام‌های خوبی به انجام رساند.

 

*** رشد ۲۳ درصدی اشتغال صنعتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت در پایان با بیان این که امروز در حوزه اشتغال صنعتی نیز با وجود تحریم‌ها رشد ۲۳ درصدی تحقق یافت، اظهار داشت:

به طور کل در بخش صنعت،‌ معدن و صنایع معدنی کشور وضعیت مطلوبی دارد و روز به روز به تعداد واحدهای جدید و صادرات بیشتر محصولات ساخت ایران افزوده می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود در حوزه احیای واحدهای غیرفعال در شهرک‌های صنعتی نیز در دو ماه آینده امیدواریم بیش از ۴۰۰ واحد صنعتی دوباره فعال شوند.

اکنون تجارت خارجی ایران به حدود ۵۷ میلیارد دلار رسیده و با وجود همه تحریم‌ها وضع تجارت و صادرات محصولات ایرانی خوب است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول