کد خبر:267364
پ
حسن شجاعی
نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس:

انتقاد از مشخص نبودن مبلغ و زمان توزیع سود سهام عدالت

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از مشخص نبودن مبلغ و زمان توزیع سود سهام عدالت انتقاد کرد.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از مشخص نبودن مبلغ و زمان توزیع سود سهام عدالت انتقاد کرد.

 

*** برخورد دولت با سهام عدالت از نوع فرزندخواندگی است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن شجاعی با اشاره به این که متاسفانه دولت با موضوع سهام عدالت مانند یک فرزندخوانده برخورد کرده است، اظهار داشت:

اشکالات فراوانی به‌ویژه در زمینه آزادسازی س‍هام عدالت وجود دارد، از جمله این که هم حق و حقوق سهامداران عدالت که از اقشار کم‌درآمد هستند با مدل آزادسازی دولت به آنها نرسید و هم این که آزادسازی س‍هام عدالت همزمان با شروع ریزش بورس آغاز شد که در نهایت به ضرر مردم تمام شد، به همین جهت موضوع طرح تحقیق و تفحص از س‍هام عدالت در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

 

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در خصوص مراحل تحقیق و تفحص از سهام عدالت، تصریح کرد:

این مورد در سامانه مجلس ثبت و در کمیسیون مربوطه بررسی خواهد شد. پس از آن نیز به صحن علنی مجلس می‌آید تا تحقیق و تفحص از آن آغاز شود.

 

*** طرح دوفوریتی برای اختصاص سهام به جاماندگان

 

وی در ادامه، بیان کرد:

همان‌طور که از اسم سهام عدالت برمی‌آید، توزیع این سهام نیز باید عادلانه باشد. بنابراین برای تحقق این امر، در چند ماه گذشته با اولویت مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، طرح جاماندگان از س‍هام عدالت در مجلس مطرح شده و در حال پیگیری است.

طرح جاماندگان از س‍هام عدالت با دو فوریت در نوبت رسیدگی است که اگر در صحن مجلس، طرح و تصویب شود، چند میلیون مشمول جدید که از افراد مستحق و کم‌درآمد هستند، به دریافت‌کنندگان سهام عدالت افزوده خواهد شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

بازگشت هزار و ۴۲۰ واحد غیرفعال به چرخه تولید

واردات ۳۲ میلیارد دلار کالا در ۱۱ ماهه سال ۹۹

ترخیص ۴ میلیون تن کالای اساسی از گمرکات

 

 

*** عملکرد منفی دولت در تقسیم سود سهام عدالت در سال پایانی خود

 

حسن شجاعی در ادامه با انتقاد از عملکرد کلی دولت در راستای اجرای موارد مربوط به سهام عدالت، گفت:

به عنوان مثال طی سه سال گذشته همواره در ماه‌های پایانی سال، علاوه بر مشخص بودن میزان سود تخصیصی به مشمولان سهام عدالت، بخش قابل توجهی از آنها این سود را نیز تا روزهای پایانی هر سال دریافت می‌کردند؛ اما امسال نه تنها تا کنون این سود توسط مشمولان دریافت نشده است، بلکه میزان دقیق آن نیز کماکان مشخص نیست.

 

وی با بیان این که فصل مجامع شرکت‌های مختلف بویژه شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت عمدتا خرداد و تیرماه هر سال است، خاطرنشان کرد:

طبق قانون تجارت، شرکت‌ها ۸ ماه نیز فرصت دارند تا این سود را میان سهامدارن خود تقسیم کنند.

ضمن این که، این مهلت برای بیشترها شرکت‌های حاضر در سبد س‍هام عدالت پایان یافته است و این سود نه تنها هنوز میان سهامداران عدالت که عمدتا از اقشار کم درآمد هستند، توزیع نشده، بلکه میزان دقیق این سود نیز هنوز مشخص نشده که از این جنبه نیز عملکرد دولت جای انتقاد جدی دارد.

 

*** وزیر اقتصاد پاسخگو باشد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در پایان با بیان اینکه وزارت اقتصاد و مجموعه دولت باید در این زمینه نیز پاسخگو باشد که چرا با توجه به پایان این مهلت زمانی، هنوز مبلغ قطعی سود مربوط به مجامع سال مالی ۹۸ شرکت‌های حاضر در سبد س‍هام عدالت را اعلام، اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی نکرده و همچنین زمان دقیقی توسط دولت و وزارت اقتصاد برای تقسیم این سود مشخص نشده است، اظهار کرد:

باید بار دیگر به دولت و وزارت اقتصاد یادآور شد که مردم در شرایط کنونی با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و هر چند مبالغ سود سهام عدالت رقم قابل توجهی نیست، اما همین مبلغ در آستانه سال نو می‌تواند سهمی در رفع مشکلات مردم به ویژه اقشار کم درآمد داشته باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول