کد خبر:267203
پ
سی‌ان‌جی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

صرفه‌جویی ۱۴ میلیارد دلاری با توسعه سی‌ان‌جی در کشور

ایجاد ظرفیت تولید ۲۰ میلیون لیتر بنزین نیازمند سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری است و این درحالی است که با سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد دلاری می‌‌توان ۲۰ میلیون لیتر مکعب سی‌ان‌جی را جایگزین آن کرد.

 ایجاد ظرفیت تولید ۲۰ میلیون لیتر بنزین نیازمند سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری است و این درحالی است که با سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد دلاری می‌‌توان ۲۰ میلیون لیتر مکعب سی‌ان‌جی را جایگزین آن کرد.

 

*** توسعه صنعت سی‌ان‌جی در ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، توسعه صنعت سی‌ان‌جی در ایران از سال‌ها قبل و هم‌زمان با گازرسانی سراسری در کشور آغاز شد.

در آن سال‌ها بدون توجه به اینکه آیا از این سوخت استقبالی می‌شود یا خیر، جایگاه‌های سی‌ان‌جی توسعه یافت تا آنجا که اکنون بیش از ۴۰ میلیون مترمکعب ظرفیت توزیع روزانه سی‌ان‌جی در ایران وجود دارد.

بخش زیادی از این ظرفیت البته خالی است و همین موضوع سبب شده تا دولت تلاش کند با افزایش تعداد خودروهای دوگانه‌سوز از این ظرفیت استفاده کند.

البته استفاده از ظرفیت خالی سی‌ان‌جی تنها دلیل توسعه این صنعت در کشور نبوده و اقتصاد سی‌ان‌جی نیز ثابت کرده که در مقایسه با بنزین و گاز مایع قدرت رقابت دارد.

در حالی که هر متر مکعب سی‌ان‌جی  در جایگاه‌ها به قیمتی کمتر از ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد که قیمت هر لیتر بنزین یارانه‌ای یک ‌هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد نیز سه هزار تومان است.

از همین رو استفاده از سی‌ان‌جی بین ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش هزینه‌ها را در سبد سوخت خودروها به دنبال خواهد داشت.

بر اساس اظهارات مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز به ازای جایگزینی هر لیتر بنزین با یک متر مکعب سی‌ان‌جی ۳۰ سنت دلار سود وجود دارد.

با توجه به این مزیت قیمتی، طرح تبدیل رایگان یک میلیون و ۴۶۰ هزار خودروی عمومی در شورای اقتصاد به تصویب رسید و مقرر شد هزینه آن از محل جایگزینی بنزین با گاز طبیعی در سبد سوخت خودروها تامین شود.

در واقع بنزین آزاد شده از این محل صادر می‌شود و علاوه بر تامین هزینه گازسوز کردن خودروهای عمومی، برای دولت نیز درآمد ایجاد می‌کند.

از هفته‌های گذشته نیز گازسوز کردن خودروهای مسافربر اینترنتی با تامین ۷۵ درصد از هزینه‌ها توسط وام بلاعوض دولت آغاز شده است.

این اقدام علاوه بر آن که صنعت سی‌ان‌جی را نجات خواهد داد، همچنین می‌تواند در شرایط کنونی اقتصاد، با کاهش هزینه حمل و نقل بار و مسافر، تاثیر مثبتی بر کاهش تورم داشته باشد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

بازگشت هزار و ۴۲۰ واحد غیرفعال به چرخه تولید

واردات ۳۲ میلیارد دلار کالا در ۱۱ ماهه سال ۹۹

ترخیص ۴ میلیون تن کالای اساسی از گمرکات

 

 

*** صادرات فرآورده‌های نفتی به عنوان مزیت مهم ایران در شرایط تحریم

 

اما نکته مهمتر شاید در مزیتی باشد که ایران این سال‌ها با تکیه بر افزایش ظرفیت پالایشی به دست آورده و حالا باید تلاش کند تا با حفظ آن، درآمد پایداری برای کشور ایجاد کند.

صادرات فرآورده‌های نفتی به عنوان مزیت مهم ایران در شرایط تحریم نفت و گاز مطرح بوده است و توانسته تا حد زیادی کاهش درآمدهای نفتی را جبران کند.

با این حال، ادامه روند کنونی مصرف می‌تواند ایران را نه فقط از باشگاه صادرکنندگان خارج کند بلکه در صورت تداوم، دوباره واردکننده بنزین خواهد شد.

 

شابیان ذکر است، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، با اشاره به این که رشد مصرف بنزین در کشور باید با سی‌ان‌جی جایگزین شود، اظهار کرد:

در غیر این صورت یکی از بزرگترین ظرفیت‌های کشور که صادرات بنزین است از دست می‌رود و مهمترین نقطه قوت در شرایط تحریم به نقطه ضعف تبدیل خواهد شد، بر این اساس اقتصادی‌ترین جایگزین برای بنزین در کشور، سی‌ان‌جی است.

 

علیرضا صادق‌آبادی در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری می‌توان ۲۰ میلیون لیتر بنزین را با سی‌ان‌جی جایگزین کرد، گفت:

در صورتی که اگر بخواهیم ظرفیت پالایش ۲۰ میلیون لیتر بنزین را ایجاد کنیم به ۱۵ میلیارد دلار سرمایه و پنج سال زمان نیاز است که معادل سه پالایشگاه اصفهان، تهران و لاوان می‌شود.

با این کار علاوه بر تحمیل هزینه‌های بیشتر، به مدت پنج سال عدم‌النفع صادرات بنزین نیز به کشور تحمیل خواهد شد.

 

*** افزایش سهم سی‌ان‌جی در سبد سوخت خودروها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در واقع با افزایش سهم سی‌ان‌جی در سبد سوخت خودروها، ایران علاوه بر آنکه می‌تواند سهم خود را در بازارهای صادراتی حفظ کند، همچنین از صدها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در توسعه شبکه گاز استفاده کرده و با استفاده از سوخت پاک، به حفظ محیط ‌زیست نیز کمک می‌کند.

همچنین با توسعه سی‌ان‌جی از هزینه ۱۵ میلیارد دلاری برای ساخت پالایشگاه به منظور تولید ۲۰ میلیون لیتر بنزین جلوگیری شده و به جای آن یک میلیارد دلار برای دوگانه‌سوز کردن خودروها سرمایه‌گذاری خواهد شد که صرفه‌جویی ۱۴ میلیارد دلاری برای کشور به همراه دارد.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول