کد خبر:266828
پ
مجید ارغنده پور
مدیر کل نظارت بر تشکل‌های سازمان حمایت:

شناسایی ۶ هزار و ۴۹۵ تخلف بر مبنای گزارش ناظران افتخاری در بهمن‌ماه

مدیر کل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از شناسایی ۶ هزار و ۴۹۵ تخلف بر مبنای گزارش ناظران افتخاری در بهمن‌ماه خبر داد.

مدیر کل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از شناسایی ۶ هزار و ۴۹۵ تخلف بر مبنای گزارش ناظران افتخاری در بهمن‌ماه خبر داد.

 

*** دریافت ۱۰ هزار و ۱۸۷ مورد گزارش در بهمن‌ماه سال جاری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجید ارغنده‌پور با بیان این که بهمن‌ماه سال جاری تعداد ۱۰ هزار و ۱۸۷ مورد گزارش از ناظران افتخاری سراسر کشور دریافت شد، اظهار کرد:

پس از بررسی گزارش‌های مذکور، ۶ هزار و ۴۹۵ فقره معادل ۶۵ درصد گزارش‌ها، اثبات تخلف را به همراه داشت.

بهمن‌ماه سال جاری از کل گزارش‌های ناظران افتخاری سراسر کشور ۱۰ هزار و ۳۲ مورد قابل پیگیری و ۲ هزار و ۵۰۹ مورد گزارش معادل ۲۵ درصد، غیرمتخلف شناخته شدند.

 

وی در ادامه افزود:

۱ هزار و ۲۸ مورد معادل ۱۰ درصد نیز به دلیل انجام مراحل دریافت نظر کارشناسی از نهادها و اتحادیه‌های ذیربط در دست بررسی است.

 

*** استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای نظارت بر بازار

 

ارغنده‌پور ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی در امر نظارت بر بازار، گفت:

استفاده از ناظران افتخاری، در زمینه نظارت و بازرسی می‌تواند همچون سایر شیوه های نظارتی اثربخش باشد.

طرح ملی ناظران افتخاری، با هدف به کارگیری مشارکت‌های مردمی در امر نظارت بر بازار، توانمندی بالایی برای رسیدگی سریع‌تر به تخلفات صنفی را دارد و مسیرهای ارتباطی تعریف شده در این طرح، با ویژگی دسترسی آسان، ناظران را در ثبت تخلفات موجود، توانمندتر می‌کند.

 

مدیر کل نظارت بر تشکل‌های سازمان حمایت در ادامه افزود:

اجرای مستمر این طرح فرهنگ مشارکت در امور اجتماعی و تعهدمندی شهروندی گسترش می‌یابد و این فرصت برای تک تک افراد جامعه فراهم می‌شود تا نسبت به عرضه و خرید کالاهای مورد نیاز آگاهانه‌تر برخورد کنند.

افزایش ۵۱ درصدی پرونده‌های متخلف از گزارش‌های ارسالی ناظران افتخاری در بهمن‌ماه سال جاری مهر تأییدی بر این ادعا است که این طرح، در زمینه نظارت و بازرسی می تواند همچون سایر شیوه های نظارتی اثربخش باشد. 

 

وی با بیان این که طرح نظارت مردمی اکنون با حضور داوطلبانه ناظران از بین افراد عادی جامعه و با کمترین هزینه ممکن، در حال انجام است، خاطرنشان کرد:
این امکان برای متقاضیان همکاری در طرح ناظران فراهم شده تا با مراجعه به پورتال سازمان حمایت به نشانی http://cppo.mimt.gov.ir و انتخاب استان محل سکونت، نسبت به تکمیل فرم شناسایی و دریافت کد رهگیری اقدام و پس از یک هفته از نتیجه بررسی در پورتال آگاهی یابند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کاهش ۱۹ درصدی تجارت ایران در ۱۱ ماهه سال ۹۹

کالاهای گروه ۲۷ در بنادر در معرض فساد هستند

در تامین گوشت مرغ مشکلی نداریم

 

 

*** شیوه ارسال گزارش تخلف اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر کل نظارت بر تشکل‌های سازمان حمایت در پایان پیرامون راه‌های ارتباطی ناظران افتخاری برای ارسال گزارش تخلفات اقتصادی، اظهار  داشت:

این افراد با توجه به کدهای شناسایی تعریف شده می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف از قبیل گران‌فروشی، کم‌فروشی، تقلب و غیره یا موارد مرتبط از سوی برخی بنگاه‌های اقتصادی، بوسیله سامانه تلفنی ۱۲۴، اپلیکیشن آسان پرداخت، سایت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سایت مرجع رسمی قیمت کالا و خدمات ( ۱۲۴.ir) ، گزارش‌های خود را ‌ به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان منعکس کرده و با دریافت کد پیگیری، از نتیجه اقدام‌های سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت اطلاع یابند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول