کد خبر:267033
پ
لوایح سی.اف.تی و پالرمو
یادداشت:

آیا لوایح سی‌اف‌تی و پالرمو تصویب می‌شود؟

به احتمال قریب به یقین، سال آینده، لوایح سی.اف.تی و پالرمو تصویب خواهند شد.

به احتمال قریب به یقین، سال آینده، لوایح سی.اف.تی و پالرمو تصویب خواهند شد.

 

*** تصویب لوایح سی.اف.تی و پالرمو در سال ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، احمد زیدآبادی در یادداشتی، نوشت:

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام احتمال تصویب لوایح سی.اف.تی و پالرمو را در مجمع تشخیص مصلحت نظام زیاد دانسته است.

این دو لایحه به ترتیب به مقابله با جرائم سازمان یافته و تأمین مالی تروریسم مربوط می‌شوند.

اگر این لوایح به زودی هم تصویب نشوند، به احتمال قریب به یقین، سال آینده تصویب خواهند شد زیرا به گفته مقام‌های دولتی، کشورهایی مانند چین و روسیه نیز هرگونه همکاری مؤثر اقتصادی با ایران را به تصویب این لوایح مشروط می‌دانند.

از این رو، حتی پیشبرد سیاست فرضی نگاه به شرق نیز مستلزم تصویب این دو لایحه است و ظاهراً گریزی از آن نیست.

این در حالی است که طیفی از نیروهای حاکم بر کشور، چند سالی است که کارزار لفظی بی‌نهایت گزنده و خشنی را علیه این لوایح به راه انداخته‌اند.

آنها در تبلیغات خود تصویب این لوایح را خیانت به کشور، زمینه‌سازی برای براندازی نظام، تسلیم در برابر استکبار جهانی، فروختن محور مقاومت و عباراتی از این قبیل توصیف کرده‌اند! حالا آمدیم و مجمع تشخیص مصلحت نظام این لوایح را تصویب کرد! بعد از آن، این نیروها چه حرفی برای گفتن دارند؟

آیا مجمع را که بدون هیچ ابهامی نماینده کلیت نظام سیاسی است، به خیانت و براندازی و تسلیم در برابر آمریکا متهم خواهند کرد؟

قاعدتاً این اتفاق نخواهد افتاد، زیرا طرح چنین اتهام‌هایی علیه مجمع به قول خودشان خروج علیه نظام و پیاده شدن از قطار انقلاب است! بنابراین برای اجتناب از چنین وضعیتی، آنها به ناچار یا باید حرف‌های گذشته خود را پس بگیرند و یا تصویب لوایح را به فشار و تحمیل دولت دوازدهم به مجمع نسبت دهند! آنها اما نشان داده‌اند که اهل پس گرفتن حرف‌های خود نیستند حتی اگر بطلان آنها برای خودشان نیز ثابت شده باشد! از این رو، در پی توجیهی برخواهند آمد تا هم با تصویب لوایح عملاً کنار آیند و هم نشانی از تجدیدنظر در رفتار گذشته خود نشان ندهند!

 

*** نسبت دادن تصویب لوایح به فشار دولت دوازدهم به مجمع 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نویسنده در پایان با تاکید بر اینکه بهترین راه، همان نسبت دادن تصویب لوایح به فشار و تحمیل دولت دوازدهم به مجمع است، آورده است:

طبعاً اگر دولت دوازدهم صاحب قدری درایت واقعی بود، خود را در چنین جایگاهی که اتهام خیانت سبک‌ترین اتهام آن است، قرار نمی‌داد اما چه می‌شود کرد وقتی که شوق جاه و مقام در پشت عبارت فداکاری برای ملت رخ پنهان می‌کند و راه را برای سودجویی سیاسی رقبا می‌گشاید!

در آن میان اما اگر کسی نه به انگیزه حمایت از دولت روحانی بلکه صرفاً برای کشف حقیقت، فریاد برآورد که آخر مجمع تشخیصی که توان ایستادگی در برابر فشارها و تحمیل فرضی دولت را نداشته باشد و در برابر آن تا حد خیانت به کشور تسلیم شود، اساساً وجودش چه ارزش و اعتبار و سود و فایده‌ای دارد؟ مورد ناسزا و هجوم قرار خواهد گرفت! این ماجرا عیناٌ در مورد توافقنامه برجام نیز اتفاق افتاد.

برجام را مجلس اصولگرا در ۲۰ دقیقه تصویب کرد، اما هنوز که هنوز است، همان طیف سیاسی آن را تحمیل ظریف و دار و دسته‌اش به نظام می‌دانند و یک لحظه نیز از خود نمی‌پرسند، نظامی که ظریف علایق خیانتکارانه خود را به آن تحمیل کند، در شمار چه نوع نظام‌هایی قرار می‌گیرد؟ به هر حال، این هم شیوه بدیعی از سیاست‌ورزی در کشور ماست که بعدها درباره آن رمان‌های کمیک – تراژیک بسیاری نوشته خواهد شد!

بهار نیوز

 

نویسنده: احمد زیدآبادی- کارشناس رسانه

 

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول