کد خبر:266486
پ
موافقت‌نامه تجاری با اتحادیه اوراسیا
سازمان توسعه تجارت اعلام کرد

موافقت‌نامه تجاری با اوراسیا تمرینی برای گذار ایران به تجارت مدرن است

سازمان توسعه تجارت ایران، در خصوص موافقت‌نامه تجاری با اتحادیه اوراسیا اعلام کرد این موافقت‌نامه تمرینی برای ورود به عرصه تجارت بین‎‌الملل و گذار از تجارت به شیوه سنتی به تجارت مدرن است.

سازمان توسعه تجارت ایران، در خصوص موافقت‌نامه تجاری با اتحادیه اوراسیا اعلام کرد این موافقت‌نامه تمرینی برای ورود به عرصه تجارت بین‎‌الملل و گذار از تجارت به شیوه سنتی به تجارت مدرن است.

 

*** واکنش سازمان توسعه تجارت ایران به فرصت‌سوزی در بازارهای هدف اوراسیا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سازمان توسعه تجارت ایران در واکنش به این موضوع که تعلل دولت در عدم اقدامات زیرساختی و الزامات حمایتی از صادرات، موجب فرصت سوزی در بازارهای هدف اوراسیا و خصوصا روسیه شده است، توضیحاتی را ارایه کرد.

 

*** انعقاد موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه تجارت ازاد بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

 

در این گزارش، آمده است:

با تشکیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال ۲۰۱۵، ایران جزو اولین کشورهایی بود که پیشنهاد همکاری با این اتحادیه را مطرح کرد.

سازمان توسعه تجارت ایران ضمن دعوت از وزیر تجارت وقت آن اتحادیه در سال ۹۴، بیانیه مشترکی را برای انعقاد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی/ آزاد تهیه کرد که به امضای وزیر صنعت معدن و تجارت وقت و وزیر تجارت اوراسیا رسید.

طبق این توافق، مطالعات تخصصی در زمینه امکان سنجی انعقاد موافقتنامه تجاری بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، در سازمان توسعه تجارت ایران و کمیسیون اقتصادی اوراسیا آغاز شد که نتایج آن در جلسات مشورتی بین دو طرف مورد بررسی قرار گرفت.

پس از آن رژیم تجاری بین طرفین مبادله و سوال‌ها و ابهامات در خصوص آن مطرح گردید.

از جانب آن اتحادیه بیش از ۲۰۰ سوال در خصوص رژیم تجاری ایران طرح شد که سازمان توسعه تجارت با همکاری دستگاه‌های ذیربط به سوالات پاسخ داد.

با مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته و تأیید امکان انعقاد موافقت‌نامه تجاری بین طرفین، مذاکرات فشرده و دشوار آن بین تیم مذاکراتی کشورمان به سرپرستی سازمان توسعه تجارت ایران و ۵ کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به سرپرستی کمیسیون اقتصادی آن اتحادیه آغاز گردید که دو سال به طول انجامید و منجر به انعقاد موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه تجارت ازاد بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا شد.

در حال حاضر اتحادیه اقتصادی اوراسیا تنها با ایران و ویتنام موافقتنامه تجاری اجرایی دارد.

این اتحادیه موافقت‌نامه تجارت آزاد با کشورهای صربستان و سنگاپور را امضا کرده که هنوز به مرحله اجرا نرسیده‌اند.

حدود ۵۰ کشور در حال حاضر در صف همکاری تجاری و یا انعقاد موافقتنامه با این اتحادیه هستند.

 

*** مذاکرات فشرده و تکنیکی در تدوین متن موافقتنامه و فهرست کالایی

 

در فرایند انعقاد موافقتنامه ایران و اوراسیا، بند بند متن موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد فعلی که جامع‌ترین موافقتنامه تجاری ایران و شامل ۹ فصل می باشد، توسط تیم مذاکراتی ایران به سرپرستی سازمان توسعه تجارت ایران، با طرف اوراسیایی مورد مذاکره تخصصی قرار گرفت.

فهرست های کالایی نیز به صورت موازی مذاکره و نهایی شد.

این مذاکرات در شرایطی صورت می‌گرفت که ج.ا ایران در مقابل ۵ کشور عضو اتحادیه که هر یک به طور جداگانه کالای ایرانی را رقیبی برای کالای خود در بازار درون گروهی آن اتحادیه می‌دانست مذاکره می‌کرد.

در واقع مذاکره با یک اتحادیه اقتصادی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و منافع کشورهای عضو آن، جزو دشوارترین مذاکرات تجاری حتی در سطح بین‌المللی است.

با این حال سازمان توسعه تجارت ایران با همکاری سایر دستگاههای ذیربط به ویژه وزارت جهاد کشاورزی موفق به دریافت امتیاز در اقلام مهم صادراتی از جمله فرش، پسته، خرما، مرکبات، سیب، دارو و محصولات پتروشیمی…. شد و در مقابل اقلام ترجیح داده شده به اوراسیا، عموماً از اقلام مورد نیاز و کالاهای اساسی از جمله ذرت دامی، جو، دانه سویا، روغن خام و.. بوده که اکثراً بدون ارائه تخفیف و تنها با تعهد به تثبیت تعرفه از جانب ایران وارد کشور می‌شوند.

فهرست‌های کالایی با اخذ نظرات بخش خصوصی و بررسی‌های تخصصی و با استفاده از تکنیک‌های روز تهیه و مورد مذاکره قرار گرفت که عملکرد صادراتی در این اقلام به اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی مدت اجرای شدن این موافقت‌نامه نیز مبین این مطلب است.

 

*** اجرای موافقتنامه و عملکرد موفقیت آمیز آن

 

عملکرد آماری این موافقتنامه طی مدت اجرایی شدن آن از ۵ آبان سال گذشته تا ۵ آبان سال ۹۹ بیانگر رشد ۸۲ درصدی در صادرات ایران در اقلام ترجیح گرفته شده از اوراسیا در چارچوب موافقتنامه می‌باشد.

با وجود اینکه تعداد اقلام مشمول موافقت‌نامه محدود است، کل صادرات کشور (در تمامی اقلام) نیز رشد ۳۰ درصدی را طی این دوره نشان می‌دهد.

در مقابل واردات از اتحادیه اقتصادی اوراسیا در اقلام ترجیح داده شده توسط آن اتحادیه ۱۶ درصد کاهش و واردات کل نیز تقریبا بدون تغییر نسبت به دوره مشابه قبل بوده است. در این مدت، کسری تجاری ایران نیز ۲۴۱ میلیون دلار بهبود یافته است.

به غیر از عملکرد آماری، با اجرایی شدن موافقت‌نامه، نشست‌های کارگروه‌های تعریف شده در متن موافقتنامه از جمله کارگروه مشترک، کمیته تجارت کالا و کمیته فرعی قواعد مبدا نیز به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور مقامات و نمایندگان کشورمان و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تشکیل جلسه داده و موارد مربوط به موافقتنامه مورد تبادل نظر قرار گرفت.

همچنین سه گروه کاری جدید در چارچوب موافقتنامه فیمابین ایران و اوراسیا در حوزه همکاری گمرکی، همکاری در اقدامات فنی فرا راه تجارت، همکاری در اقدامات بهداشتی و بهداشت گیاهی نیز با طرف اوراسیایی تشکیل شده است که جلسه گروه کاری گمرکی در مهر ماه سال جاری برگزار شد.

کارگروه های ملی نیز در حوزه گمرک و قواعد مبدا تشکیل و با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط به صورت مرتب تشکیل جلسه می‌دهد و موضوعات مهم و اجرایی مربوط به موافقتنامه مذکور در این جلسات طرح و تصمیم گیری می‌شود.

با وجود اینکه موضوع حمل و نقل و امور بانکی در چارچوب موافقت‎‌نامه‌های ترجیحی و تجارت آزاد مطرح نمی‌گردند، پیشنهاد تشکیل گروه کاری فیمابین ایران و اوراسیا در این دو حوزه نیز مطرح و جلسات مشورتی برای رفع موانع همکاری تجاری در این چارچوب، بین نمایندگان کشورمان از دستگاه‌های ذیربط و طرف اوراسیایی برگزار و تبادل نظر صورت گرفته و پیشنهادات همکاری در حال پیگیری می‌باشد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کاهش ۱۹ درصدی تجارت ایران در ۱۱ ماهه سال ۹۹

کالاهای گروه ۲۷ در بنادر در معرض فساد هستند

در تامین گوشت مرغ مشکلی نداریم

 

 

*** مذاکرات با اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد

 

با عنایت به اینکه مقرر است موافقتنامه موقت فیمابین، پس از سه سال به موافقتنامه تجارت آزاد تبدیل گردد اقدامات جدی در جهت انجام مذاکرات تجارت آزاد با آن اتحادیه در سازمان توسعه تجارت در حال انجام است.

جلسه مشورتی بین نمایندگان تیم های مذاکراتی دو طرف (سازمان توسعه تجارت ایران و کمیسیون اقتصادی اوراسیا) در ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد که در این جلسه در خصوص محتوای سند ماموریت با عناوین رهنمودهای کلی، اصول مذاکرات، دامنه و پوشش موافقت‌نامه تجارت آزاد، مدالیتی تجارت کالاها، مسائل اجرایی مذاکرات بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

دو طرف نظرات خود را پیرامون چارچوب کلی مذاکرات عنوان و نسبت به اهم موارد توافق کردند.

بر اساس توافق‌های حاصل شده متن فعلی موافقت‌نامه مبنای مذاکرات قرار خواهد گرفت و هر دو طرف نظرات اصلاحی و تکمیلی خود را مبادله کرده و بر همین اساس مذاکرات خود را روی متن موافقت‌نامه آغاز خواهند کرد.

شایان ذکر است کسب آمادگی برای شروع مذاکرات تجارت آزاد و مطالعات و بررسی‌های لازم از سال گذشته در سازمان توسعه تجارت در حال انجام است که از آن جمله به موارد ذیل می‌توان اشاره نمود:

تشکیل دو تیم تخصصی در سازمان توسعه تجارت با مشارکت موسسه مطالعات و پژوهش‌‍های بازرگانی جهت بررسی اصلاحات مورد نیاز متن موافقتنامه تجارت آزاد و تهیه فهرست‌های کالایی مشمول موافقت‌نامه (استخراج فهرست منفی پیشنهادی اولیه و اصلاحات پیشنهادی بر متن موافقت‌نامه موقت بعنوان پایه موافقتنامه تجارت آزاد)، مطالعه تطبیقی موافقتنامه‌های تجارت آزاد اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سایر کشورها ، بررسی فهرست‌های منفی دریافتی از دستگاه‌ها، بررسی فهرست‌های منفی اتحادیه اقتصادی اوراسیا با سایر کشورها و بالعکس، براورد اقلام دارای پتانسیل تجاری بین طرفین، بوده است.

همچنین در خصوص، بررسی سناریوهای مختلف کاهش تعرفه‌ها، برگزاری جلسه بررسی فهرست منفی کالایی با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و اتاق بازرگانی ، برگزاری جلسه راهبردی برای هماهنگی مذاکرات تجارت آزاد با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط، مکاتبه با اتاق بازرگانی ایران، روسای سازمان‌های صنعت استان‌ها، اتاق تعاون جهت آمادگی برای مذاکرات تجارت آزاد و انعکاس نظرات بخش خصوصی در این خصوص، درخواست ارائه فهرست منفی (اقلام کالایی که مشمول تخفیف تعرف‌های در چارچوب موافقتنامه تجارت آزاد نمی‌شوند) و اولویت‌های صادراتی به اوراسیا از بخش خصوصی و دستگاه‌های ذیربط و جمع آوری و تدوین بانک اطلاعاتی، برگزاری جلسات هماهنگی داخلی با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط در خصوص موضوعات مربوط به مذاکرات تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز بررسی‌هایی انجام شده است.

بدیهی است عملکرد سازمان توسعه تجارت ایران در این حوزه کاملا مشهود بوده و پیش‌بینی می‌گردد با هماهنگی و همکاری سایر نهادهای ذیربط داخلی از یک طرف و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا از طرف دیگر موافقت‌نامه تجارت آزاد بین ج.ا ایران و آن اتحادیه نیز منعقد و با موفقیت به مرحله اجرا برسد.

 

*** عدم آگاهی در خصوص موافقتنامه‌های تجارت آزاد و ترجیحی و قوانین تجارت بین‌الملل

 

با وجود برگزاری دوره‌های آموزشی و همایش‌ها و مطالب و مکاتبات متعدد در این خصوص، اطلاعات در مورد موافقت‌نامه‎‌های ترجیحی و به ویژه موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد در سطح تجار، بخش‌های خصوصی و حتی اجرایی بسیار کم است. هنوز موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا به عنوان عضویت کامل ایران در آن اتحادیه تعبیر می‌شود.

تصور بر این است که با شروع مذاکرات تجارت آزاد ظرف مدت کوتاه مثلا چند ماهه موافقتنامه اجرایی و نرخ‌های تعرفه به صفر می‌رسد.

این درحالی است که مذاکرات انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد فرایندی زمانبر و پیچیده خواهد بود و با تصویب و اجرای آن، یک دوره گذار حدوداً ده ساله برای حذف کامل تعرفه‌های حداقل ۸۰ درصد کالاهای فیمابین پیش بینی خواهد شد.

با توجه به اینکه عموم اظهارات مطروحه به سبب عدم اشراف به قوانین و اصول موافقتنامه‌های تجارت بین‌الملل بوده و مذاکره در چارچوب این موافقتنامه بین مقامات کشورها بعضاً با مذاکرات تجاری بین تجار برای عقد قرارداد تجاری فیمابین اشتباه گرفته می‌شود، لازم است بخش‎‌های خصوصی و دولتی با شرکت در دوره‌های آموزشی بین‌المللی و یا استفاده از منابع علمی سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان جهانی تجارت، سازمان جهانی گمرک، آنکتاد، مرکز تجارت بین‌الملل و.. نسبت به ارتقای دانش مبانی و اصول و قوانین تجارت بین‌الملل تلاش نمایند تا از این رهگذار شاهد به ثمر نشستن تلاش‌های بی وقفه مذاکره‌کنندگان بوده و از این فرصت مغتنم نهایت بهره‎‌برداری را بنماییم.

 

*** عزم سازمان توسعه تجارت ایران در جهت پیشبرد اهداف توسعه‌ای کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، همانطور که گفته شد، با توجه به اینکه ج.ا ایران به دلیل ممانعت برخی دولت‌های متخاصم، عضو کامل سازمان جهانی تجارت نشده است آشنایی بسیار محدودی در خصوص قوانین و قواعد تجارت بین‎‌الملل در سطح دستگاه‌های دولتی و بخش‎‌های خصوصی وجود دارد و زیرساخت‌های تجاری نیز در خصوص برخی موضوعات به روز تجارت بین‌الملل از آنجایی که تا کنون مورد نیاز نبوده به درستی طراحی و تعبیه نشده است.

با این وجود با اجرایی شدن موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد مذکور که مفاد آن در چارچوب قواعد تجارت بین‌الملل است، فضای بسیار مناسبی برای آشنایی هرچه بیشتر دستگاه‌های اجرایی و تجار و بخش‌های خصوصی با اصول تجارت نوین بین‌المللی فراهم گردیده است.

در مدت اجرایی شدن موافقتنامه، مباحث مهمی مانند قواعد مبداء ، الزامات و تعهدات مربوط به شفافیت ، زیرساخت‌ها مورد نیاز برای عمل به تعهدات، چاره کارهای تجاری و… مورد توجه ویژه قرار گرفته و ساختارها و زیربناهای لازم برای عمل در چارچوب این موضوعات روز تجارت بین‌الملل در حال تکامل و ارتقا و بهبود است.

این مهم جز در سایه اجرا و کاربرد عملی قوانین تجارت بین‌الملل محقق نمی‌گردد.

این موافقت‌نامه به حق تمرینی برای ورود به عرصه تجارت بین‌الملل و عمل در چارچوب قواعد تجاری عرف بین‌الملل و گذار از تجارت به شیوه سنتی به تجارت مدرن می‌باشد

به امید اینکه نگاه بخشی در خصوص موضوعات و برنامه‌های مربوط به توسعه و پیشرفت کشورمان، تبدیل به نگاهی ملی شده و همه دستگاه‌ها و مراجع و بخش‌های خصوصی و افراد دلسوز دست به دست هم داده و در جهت ائتلای کشورمان بیش از پیش تلاش و همت نمایند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول