کد خبر:266646
پ
سید عبدالوهاب سهل آبادی
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت:

خانه‌های صمت آماده شروع گام دوم تفویض اختیارات وزارت صنعت هستند

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت از آمادگی این خانه‌ها برای شروع گام دوم تفویض اختیارات وزارت صنعت خبر داد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت از آمادگی این خانه‌ها برای شروع گام دوم تفویض اختیارات وزارت صنعت خبر داد.

 

*** تامین هزینه‌های خانه‌ها صمت با استفاده از ظرفیت‌های قانونی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید عبدالوهاب سهل آبادی در نشست صمیمانه معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با روسا و دبیران کل خانه‌های صمت سراسر کشور که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به میزبانی معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت تشکیل شد، ضمن تبریک اعیاد ماه رجب و ابراز خورسندی بابت فراهم امدن شرایط این نشست در روز‌های پایانی سال جاری، اظهار کرد:

در ابتدا لازم می‌دانم از همکاران تلاشگر خودم، روسا و دبیران محترم خانه‌های صمت استان‌ها که از نقاط مختلف کشور رنج سفر را در این شرایط خاص به جان خریده و در این نشست شرکت کرده‌اند تشکر نمایم و به مسئولان وزارتخانه اعلام کنم این از حق شناسی بخش خصوصی در برابر شما است که اینگونه پای کار آمده و آمادگی خود را اعلام می‌نماید.

 

وی در ادامه ضمن تقدیر از حمایت‌های معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت از این تشکل فراگیر صنعتی و معدنی، خواستار حمایت بیشتر به خصوص در مسائل تامین هزینه‌های خانه‌ها با استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود شد و گفت:

در قانون، پرداختی به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به جهت حمایت از تشکل‌ها تجمیع گردید و این در حالی است که این حمایت در بسیاری از موارد محقق نشده است و اتاق بازرگانی از این مسئولیت و وظیفه قانونی خود سر باز می‌زند.

 

سهل ابادی در ادامه افزود:

اکثر صاحبان صنعت و تولید پرداخت‌هایی را به اتاق بازرگانی داشته‌اند و طبیعتا امکان پرداخت جداگانه به خانه‌ها را ندارند.

امیدواریم با حمایت وزارت صنعت مشکل بودجه و تامین مالی خانه‌های صمت حل گردد.

 

*** اجرای گام دوم تفویض اختیارات وزارت صنعت

 

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت در پایان سخنان خود از آمادگی خانه صنعت، معدن و تجارت جهت اجرای گام دوم تفویض اختیارات خبر داد و با اشاره به سفر اخیر خود در بهمن‌ماه سال جاری به ۵ استان قزوین، زنجان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و چهار محال و بختیاری و بازدید از خانه‌های صمت این استان‌ها خطاب به معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت و رئیس سازمان صنایع کوچک ضمن تقدیر از تعامل‌های سازنده انجام شده، خواستار حمایت هرچه بیشتر سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و مدیران شرکت شهرک‌های استان‌ها از خانه‌ها شد و بیان کرد:

تعامل بین مدیریت سازمان صمت و شرکت شهرک‌ها در استان‌هایی مانند زنجان، آذربایجان شرقی و چهار محال و بختیاری را باید به عنوان یک نمونه موفق معرفی کرد و باید از نقش تاثیرگذار رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در همین مدت کوتاه مسئولیت تشکر نمود.

 

*** قائم مقام دبیرکل خانه صمت/ تسریع در اجرای مفاد تفاهم نامه بین خانه صمت و سازمان صنایع کوچک

 

قائم مقام دبیرکل خانه صمت ایران در ادامه این نشست ضمن ارائه تاریخچه ایجاد خانه‌های صمت و انجمن‌های صنایع همگن گزارش مبسوطی از وضعیت خانه‌های صمت و روند اجرایی مرحله اول تفویض اختیارات در ۱۴ خانه صمت، اظهار کرد:

با توجه به رصد انجام شده میزان رضایتمندی مراجعین در بسیاری از موارد افزایش یافته و طبق بررسی‌های کارشناسی در کمیسیون‌های خانه صمت ایران، آمادگی شروع گام دوم در موارد مورد نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت از طرف خانه صمت وجود دارد.

 

ارمان خالقی در ادامه با اشاره به قدمت تفاهم نامه بین خانه صمت و سازمان صنایع کوچک خواستار تسریع در اجرای برخی از مفاد مغفول مانده این تفاهم طی سال‌های گذشته گردید و گفت:

با توجه به هم خانواده بودن خانه و وزارت صنعت خانه‌ های صمت، آمادگی همکاری انجام بسیاری از مسئولیت‌ها از جمله کارشناسی تسهیلات، طرح به هم رسانی، صدور مجوز‌های جدید مانند رمز ارزها و غیره را داشته و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ این موارد اجرایی گردد.

 

*** موارد مطرح شده از طرف خانه‌های استانی

 

در ادامه حاضرین در جلسه، روسا و دبیران خانه‌های صمت استان‌ها، هرکدام با ارائه گزارشی از روند انجام گام اول تفویض اختیارات در استان مربوطه خود به بیان دیدگاه‌ها، نظرات و خواسته‌ های خود از وزارت صنعت پرداختند.

افزایش تعداد انجمن‌های صنایع همگن، روند افزایشی تعداد صدور جوازهای تاسیس، انجام مشاوره‌های عمومی و تخصصی به ویژه در طرح‌های توجیهی، تعامل با سازمان‌های صمت، شرکت شهرک‌ها و سایر سازمان‌ های مربوطه استان و ارائه پیشنهادات در خصوص تفویض اختیارات انجام شده و شروع گام دوم از جمله موارد مطرح شده از طرف خانه‌های استانی بود که مورد استقبال مسئولان حاضر در جلسه قرار گرفت.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کاهش ۱۹ درصدی تجارت ایران در ۱۱ ماهه سال ۹۹

کالاهای گروه ۲۷ در بنادر در معرض فساد هستند

در تامین گوشت مرغ مشکلی نداریم

 

 

*** رئیس سازمان صنایع کوچک/ آمادگی سازمان صنایع کوچک برای همکاری با خانه‌های صمت

 

رئیس سازمان صنایع کوچک نیز در ادامه این جلسه ضمن ابراز خورسندی از حضور در جمع نمایندگان واقعی بخش خصوصی از آمادگی کامل همکاری سازمان صنایع کوچک با خانه‌ های صمت خبر داد و اظهار داشت:

من به شخصه به همراهی و کمک بخش خصوصی ایمان دارم.

 

علی رسولیان با ابراز تاسف از بودجه کم این سازمان، بیان کرد:

علیرغم بودجه کم و اجبار در تامین هزینه‌ها از صاحبان صنایع در تلاش هستیم با افزایش خدمات این موضوع را جبران نماییم.

 

مدیرعامل شهرک‌های صنعتی ایران از توافق با وزارت نیرو جهت تامین اب و برق شهرک‌های صنعتی با تخفیف خبر داد و افزود:

آمادگی هرگونه همکاری با خانه صمت به عنوان بخش خصوصی تاثیرگذار هستیم.

 

رئیس سازمان صنایع کوچک در پایان سخنان خود با اشاره به عضویت یکی از اعضاء هیئت مدیره خانه‌های صمت در هیئت مدیره شرکت شهرک استان از ادامه این روند در استان ‌هایی که هنوز این اتفاق محقق نشده خبر داد و تصریح کرد:

باعث افتخار ما است که افراد متخصص و مجرب و پیشکسوت را در جمع هیئت مدیره‌های شرکت شهرک‌ها داشته باشیم.

 

*** معاون طرح و برنامه وزارت صنعت/ شکل‌گیری از پائین به بالا خانه صمت

 

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در شروع سخنان خود در این نشست ضمن تشکر از حضور میهمانان از استان‌های مختلف، اظهار کرد:

این حضور نشانگر جدیت خانه‌ها در تعامل و همکاری با وزارت صنعت است و ما نیز قدردان این تلاش بوده و هستیم.

 

سعید زرندی در ادامه افزود:

یکی از ویژگی ‌های خانه صمت شکل‌گیری از پائین به بالا بوده و این مورد یک نکته مثبت در سیستم تشکلی است که نمونه‌های موفق آن در دنیا تجربه شده است.

به این معنی که ابتدا انجمن‌ها، بعد خانه ‌های استان و سپس خانه ایران تشکیل شده و پس از حدود دو دهه به بلوغ خود نزدیک شده است و قطعا آمادگی مسئولیت‌پذیری بیشتری را اکنون در خانه‌ های صمت شاهد هستیم.

 

*** فاز اول تفویض اختیارات و واگذاری ۷ مسئولیت به خانه‌های استان

 

وی با اشاره به انجام فاز اول تفویض اختیارات و واگذاری ۷ مسئولیت به خانه‌های استان، تصریح کرد:

با توجه به نظرسنجی‌های انجام شده و نظارت‌ها و بازدید‌ های میدانی صورت گرفته، میزان رضایتمندی مراجعین به خصوص در بحث صدور جواز‌های تاسیس افزایش قابل قبولی داشته و این معاونت را مجاب به ادامه همکاری و شروع برنامه‌ریزی جهت اجرای فاز دوم تفویض اختیارات نموده است.

زرندی در ادامه ضمن اعلام امادگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در واگذاری موارد مورد نظر خانه صمت، افزود البته لازم است قبل از انجام فاز دوم گزارشات کاملی از وضعیت قبل و همچنین شرایط حال حاضر استخراج و بر ساس این گزارشات نقشه راه جهت‌گیری‌های آینده ترسیم گردد.

 

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در ادامه افزود:

یکی از ارکان اصلی در توسعه ،قطعا آموزش است و در حوزه صنعت و معدن نیاز به اموزش بسیار جدی احساس شده و وزارت صنعت از طرح‌های خانه در حوزه موزش استقبال و هرگونه حمایت در این خصوص را انجام خواهد داد.

در خصوص مدل مالی علاوه بر مباحث قانونی که قطعا پیگیری خواهیم کرد، هرگونه طرح ارائه شده از طرف خانه که قابلیت اجرایی داشته باشد را در الویت برنامه‌ های کاری این معاونت قرار خواهیم داد.

 

وی همچنین خواستار تسریع در ارائه موارد خواسته شده از خانه‌ ها و ارائه گزارشات فصلی به این معاونت جهت پیشبرد هر چه بهتر اهداف مشترک خانه و وزارت صنعت، معدن و تجارت شد.

 

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در پایان با اشاره به ظرفیت‌های خالی موجود در صنعت، معدن و تجارت، بیان کرد:

بایستی از این ظرفیت به نحو احسنت استفاده شده و در راه‌ اندازی واحدهای راکد نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت از هیچگونه کمکی دریغ نخواهد کرد.

 

*** مدیرکل تولید و تجارت وزارت اطلاعات/ همت بخش خصوصی باعث پیشرف کشور بوده است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل تولید و تجارت وزارت اطلاعات که مهمان ویژه این نشست بود نیز با اشاره به خودکفایی کشورمان در حوزه‌ های مختلف صنعت و معدن و با ابراز خوشحالی از حضور در جمع خانه صمت، از امادگی وزارت اطلاعات در همکاری با این تشکل فراگیر صنعتی و معدنی خبر داد و اظهار داشت:

هرکجا به بخش خصوصی اعتماد شد باعث پیشرف گردید.

همانگونه که رهبر معظم انقلاب بارها تاکید بر واگذاری کارها به بخش خصوصی داشته‌اند، هر کجا همت بخش خصوصی پای کارامده است باعث پیشرف و اعتلای انقلاب اسلامی و ایران شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول