کد خبر:266544
پ
سوریه و یران
مدیر بازرگانی خارجی سازمان صمت تهران:

لزوم رفع مشکل تبادل ارزی میان ایران و سوریه

مدیر بازرگانی خارجی سازمان صمت تهران بر لزوم رفع مشکل تبادل ارزی میان ایران و سوریه تاکید کرد.

مدیر بازرگانی خارجی سازمان صمت تهران بر لزوم رفع مشکل تبادل ارزی میان ایران و سوریه تاکید کرد.

 

*** لزوم رفع و رجوع مشکل تبادل ارز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، هوشنگ رضایی ثمرین در کنفرانس تجارت و همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و سوریه که توسط مؤسسه بین‌المللی پژوهش‌های صنعتی ایران برگزار شد، اظهار داشت:

از ۳۸ هزار کارت بازرگانی در کشور ۱۸ هزار کارت بازرگانی متعلق به استان تهران و از این تعداد ۱۴ هزار کارت بازرگانی فعال است.

تهران در حوزه واردات بیشترین آمار را دارد، روابط تجاری با جمهوری سوریه خصوصاً در استان تهران رو به رشد است و قطعات خودرو، مکمل‌های دارویی، خشکبار، مخمرها، فسفات کلسیم و غیره به صورت منظم به س‍وریه صادر می‌شود.

 

مدیر بازرگانی خارجی سازمان صمت تهران در پایان درخصوص مشکلات روابط تجاری با کشور سوریه، بیان کرد:

عدم تسهیل روابط بانکی بین دو کشور، پوشش بیمه‌ای ناکافی در صادرات خدمات فنی مهندسی از سوی صندوق توسعه صادرات، عدم امکان خروج ارز از کشور از جمله موانع و مشکلات روابط تجاری با کشور سوریه است.

 

***  مدیرکل بین‌الملل وزارت کار/ سوریه در اولویت اقتصادی ایران است

 

مدیرکل بین‌الملل وزارت کار نیز در این کنفرانس، با اشاره به اینکه سوریه یکی از کشورهایی است که می‌تواند قویاً در اولویت اقتصادی ایران قرار گیرد، تصریح کرد:

زمانی که در روابط تجاری میان ایران و سوریه محدودیت وجود داشته باشد، امکان سرمایه‌گذاری و انجام پروژه کلان‌تر نخواهد بود، اما بعد از حل مشکلات اولیه خصوصاً در بخش لجستیک و بانکی باید استانداردهای بین‌المللی در حوزه صادرات را مورد توجه قرار داد و تجارت فیمابین را به خوبی توسعه داد.

 

 علی‌حسین شهریور در ادامه، بیان کرد:

صادرات ایران به سوریه ۱۰ برابر بیشتر از واردات از این کشور است، این روند باعث نامتوازن شدن روابط اقتصادی بین دو کشور می‌شود، برای ایجاد توازن باید در بخشهای مورد نیاز از توانمندی‌های صنعتی و تولیدی سوریه استقاده کنیم و واردات داشته باشیم.

 

*** مزیت بازار سوریه برای ایران

 

مدیرکل بین‌الملل وزارت کار در پایان با بیان اینکه بازار سوریه برای کشورمان یک اولویت است و مزیت آن نیز بدون واسطه بودن است، اظهار کرد:

ضمن آنکه امکان صادرات از طریق دریایی، زمینی و هوایی از مسیرهای سهل الوصول و در دسترس وجود دارد. برای تسهیل روابط تجاری و تردد تجار بین دو کشور، فراهم کردن امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و لزوماً مباحث مرتبط با حفظ امنیت باید مد نظر قرار گیرد. تولید کالای با کیفیت برای صادرات نیز می‌تواند تأثیر دو چندان در تجارت فیمابین بگذارد. متأسفانه مشکل صادرات در این است که تولید کنندگان و صادرکنندگان اکثراً به سود مقطعی و تجارت کوتاه مدت فکر می‌کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کاهش ۱۹ درصدی تجارت ایران در ۱۱ ماهه سال ۹۹

کالاهای گروه ۲۷ در بنادر در معرض فساد هستند

در تامین گوشت مرغ مشکلی نداریم

 

 

*** عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق/ سهم پایین صادرات نسبت به عراق

 

عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق نیز با بیان اینکه کشور سوریه تنها کشوری است که با ایران قرارداد تجارت آزاد دارد، تصریح کرد:

متأسفانه در بازار سوریه مزیت اقتصادی نداریم و به علت حمل و نقل به مسیر دورتر و مسافت بیشتر نسبت به عراق، باید فعالیت بیشتری در س‍وریه داشته باشیم و بسترسازی و سرمایه‌گذاری و نگاه بلند مدت را در همکاری میان ایران و سوریه مورد توجه جدی قرار دهیم.

 

سید حمید حسینی در پایان با اشاره به اینکه آینده س‍وریه نسبت به عراق متفاوت خواهد بود، بیان کرد:

سوریه برخلاف عراق می‌تواند تولیدکننده موفقی در کالا باشد زیرا کشور و مردم س‍وریه نگاه بلند مدت اقتصادی دارند و ما نیز می‌توانیم در زمینه خدمات فنی و مهندسی به دلیل بازسازی این کشور در کنار شرکت‌های سوری حضور فعال داشته باشیم.

ضمن آنکه می‌توان در زمینه نفت، گاز، پتروشیمی و IT با س‍وریه همکاری موفقی داشته باشیم و بندر آزاد تجاری در کشور سوریه ایجاد کنیم.

 

*** نماینده دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک جمهوری اسلامی ایران/ ایجاد بسترهای قانونی در تجارت

 

نماینده دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز در این کنفرانس با بیان اینکه گمرک جمهوری اسلامی ایران سعی کرده همواره در کنار بخش خصوصی و حامی جدی صادرات باشد، اظهار کرد:

اعم از اینکه بسترهای قانونی برای تسهیل تجارت با کشورهای دیگر فراهم کند، اما در این مسیر موانعی هست و با وجود تنگاتنگ بودن روابط سیاسی، حجم تجارت با سوریه تا کنون خیلی بالا نبوده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرید یوسفی در پایان با اشاره به اینکه قیمت‌های ارائه شده کالاهای دو کشور غیر رقابتی است، بیان کرد:

باید در این زمینه استراتژی‌ها به گونه‌ای طراحی شود که امکان رقابت بیشتر وجود داشته باشد. بسترهای سخت افزاری از سوی دولت تبیین شده است اما در اجرا کماکان مشکلاتی وجود دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول