کد خبر:266436
پ
بورس
کارشناس بازار سرمایه پاسخ داد

چرا بازار بورس در اسفندماه دچار رکود و ریزش شده است؟

کارشناس بازار سرمایه درخصوص دلایل رکود در بازار بورس در اسفندماه سال جاری توضیح داد.

کارشناس بازار سرمایه درخصوص دلایل رکود در بازار بورس در اسفندماه سال جاری توضیح داد.

 

*** دلایل رکود در بازار بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، امیر سیدی به افت این روزهای شاخص بورس در بازار اشاره کرد و اظهار داشت:

از ابتدا مشخص بود که بازار سهام در اسفندماه روند چندان مطلوبی را در پیش نمی‌گیرد زیرا تاکنون هیچگاه بازار در اسفندماه با روند صعودی همراه نبوده است و همیشه در مسیر نوسان و افت و خیز قرار داشته است.

پرونده بازار سهام همیشه در اسفندماه با حالتی از رکود بسته می‌شود و به دلیل ورود به پایان سال مالی شرکت‌ها و نیاز به نقدینگی بیشتر، توجه سهامداران از سرمایه‌گذاری در بازار سهام کاهش پیدا می‌کند.

 

وی در ادامه بیان کرد:

اتفاقی که همیشه رخ می‌دهد این است که با عبور از ماه اسفند، هر چه به سمت خردادماه و برگزاری فصل مجامع نزدیک می‌شویم به واسطه شرکت‌هایی که سودهای خوبی را ایجاد کرده‌اند و احتمال تقسیم سود منطقی از سوی این شرکت‌ها شاهد ورود رونق و بازگشت روند صعودی به معاملات این بازار هستیم.

به طور معمول برای افرادی که دارای نقدینگی هوشمند هستند و به صورت حرفه‌ای فعالیت در بازار سرمایه را دنبال می‌کنند، اسفندماه فرصت خوبی است که تصمیم به خرید سهام در بازار بگیرند.

 

*** معاملات همیشه در اسفندماه راکد است

 

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در کل معاملات این بازار همیشه در اسفندماه راکد بوده است و رونق همیشگی را ندارد، تصریح کرد:

اما بازار از فروردین‌ماه مثبت می‌شود و به رونق نسبی در معاملات خود دست پیدا می‌کند.

بعید به نظر می‌رسد که تا پایان اسفندماه شاهد کاهش نوسان منفی در بازار و پایان افت شاخص بورس باشیم زیرا برخی از مسائل مانند برجام، انتخابات ریاست جمهوری ایران و نرخ ارز در بودجه ١۴٠٠ باعث تشدید ابهام در بازار شده است.

 

سیدی به وجود برخی از سهام در بازار با چشم اندازی روشن اشاره کرد و افزود:

سرمایه‌گذاران می‌توانند در سهامی که دارای چشم‌اندازی روشن است سرمایه‌گذاری کنند و به عنوان خریدار قوی در بازار بورس محسوب شوند تا از شرایط فعلی بازار استفاده و به دلیل ثبات قیمت‌ها در بازار بورس اقدام به خرید سهام در بازار کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کاهش ۱۹ درصدی تجارت ایران در ۱۱ ماهه سال ۹۹

کالاهای گروه ۲۷ در بنادر در معرض فساد هستند

در تامین گوشت مرغ مشکلی نداریم

 

 

*** زمان وجود رکود در بازار، بهترین زمان خرید سهام است

 

وی با بیان اینکه در اسفند سال گذشته هم شاهد وجود نوسان در معاملات بازار بودیم، گفت:

بسیاری از سهامداران در اسفند سال گذشته که بازار طبق روال سال‌های گذشته منفی بود اقدام به خرید سهام در بازار کردند و در سال جاری در چند ماه نخست سال که بازار در مسیر رشد قرار گرفته بود بازدهی کلانی را به دست آوردند.

ماه اسفند از این خاصیت برخوردار است که سهامداران می‌توانند اقدام به خرید سهام در بازار با قیمت مناسب کنند.

 

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سازمان بورس، در سال جاری دامنه نوسان نامتقارن را در دستور کار قرار داد تا ضرر و زیان کمتری شامل حال سهامداران در اسفندماه شود، بیان کرد:

در فروردین‌ماه سهام شرکت‌هایی که از عملکرد خوبی برخوردار بودند و فصل مجامع آنها نزدیک است زمینه ایجاد رونق نسبی در بازار را فراهم می‌کنند.

سهامداران ضرر و زیان‌های سنگینی را از مردادماه متحمل شدند؛ بنابراین به لحاظ رفتار مالی، شناسایی ضرر آن هم در بازاری که به کف قیمتی رسیده است و آماده صعود است، کاری اشتباه است.

 

سیدی در ادامه، خاطرنشان کرد:

افرادی که در بازار سهام جزو سرمایه‌‍گذاران نبودند و به دنبال فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری هستند می‌توانند سهام شرکت‌هایی که از عملکرد خوبی برخوردار بودند را خرید کنند، اما در صورتی که اطلاعات چندانی از سرمایه‌گذاری در این بازار ندارند باید از طریق صندوق سرمایه‌گذاری در بازار اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

بهترین زمان خرید برای سهامداران تازه وارد، خرید در زمان وجود رکود در بازار است زیرا در آن زمان قیمت سهام بسیار پایین است اما زمانی که قیمت سهام با افزایش زیاد همراه می‌شود سهامداران باید اقدام به فروش سهام خود در بازار کنند.

 

*** سهامداران همیشه برعکس عمل می‌کنند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس بازار سرمایه در پایان با اشاره به اینکه سهامداران همیشه در بازار سهام برعکس عمل می‌کنند، اظهار کرد:

زمانی که بازار راکد است از ترس ریزش به سرعت تصمیم به فروش سهام می‌گیرند اما در زمان صعود شاخص بورس، اقدام به خرید می‌کنند، در حالی که اجرای چنین سیاستی در بازار اشتباه است و این اقدام همیشه سهامداران را با ضرر و زیان همراه می‌کند.

ایرنا

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول