کد خبر:266322
پ
محمد راستاد
مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی:

ایجاد بندر بزرگ تجاری در محدوده جاسک در آینده‌ای نزدیک

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی از ایجاد بندر بزرگ تجاری در محدوده جاسک در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی از ایجاد بندر بزرگ تجاری در محدوده جاسک در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 

*** ایجاد سند بالادستی و جامع برای توسعه سواحل

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد راستاد در خصوص اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی، اظهار داشت:

یکی از اقدامات مهم سازمان بنادر و دریانوردی ایجاد یک سند بالادستی و جامع برای توسعه سواحل به طور عام و برای سواحل مکران به طور خاص تحت عنوان طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی است که تدقیق آن تا مقیاس یک پنج هزارم و با خروجی برنامه عمل در سطح شهرستان‌های ساحلی است.

 

وی با بیان این که سند بالادستی جامع در رابطه با طرح‌های توسعه‌ای سواحل مکران و کاربری‌ها در پهنه‌های ساحلی مدنظر قرار می‌گیرد که با طی شدن مراحل استصوابی برای استان‌های ساحلی لازم الاجرا است، گفت:

این اقدام یک نقشه راه است تا همه حوزه‌های تخصصی اطلاع داشته باشند در نوار ساحلی باید چگونه سرمایه گذاری کرده و چگونه طرح‌های توسعه‌ای دنبال شود.

 

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه افزود:

کاربری‌ها نیز با قابلیت‌ها و پتانسیل‌های نوار ساحلی تطبیق داده می‌شود و مسائل زیست محیطی مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد.

 

*** اقدام زیربنایی برای توسعه سواحل مکران

 

راستاد با اشاره به اینکه طرح مدیریت یکپارچه ساحلی شامل پیوست‌های متفاوتی از جمله پیوست‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، پدافند غیرعامل، زیست محیطی و…است، خاطرنشان کرد:

از ماحصل پیوست‌های مربوطه سازمان بنادر و دریانوردی به خروجی طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی می‌رسد و اقدامی زیربنایی و مهم برای توسعه سواحل مکران است.

 

وی در ادامه به بخش دیگر اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی برای توسعه سواحل مکران اشاره کرد و گفت:

تمرکز این سازمان بر بنادر تجاری است و هم اکنون بنادر کوچک متعددی در طول سواحل مکران از هرمزگان تا سیستان و بلوچستان وجود دارد که کاربری تجاری دارند و باید این بنادر از نظر زیربنایی، روبنایی و تجهیزاتی به گونه‌ای مدنظر قرار گیرند که بتوانند ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی را در طول این نوار ساحلی مهم، تضمین کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

مخالفت مجلس با واردات خودروهای خارجی از مناطق آزاد

تجارت ۶۵.۵ میلیارد دلاری ایران در ۱۱ ماهه ۹۹

سفر وزیر صنعت به استان قزوین

 

 

*** فاز دوم طرح توسعه بندر چابهار

 

راستاد با بیان این که ادامه طرح توسعه بندر چابهار به عنوان یک بندر تجاری بزرگ و مهم در شرق سواحل مکران بر اساس فاز دوم پیش خواهد رفت، تصریح کرد:

چشم انداز احداث فاز دوم که ظرفیت بندر را از ۸ به ۳۰ میلیون تن می‌رساند بعد از سال ۱۴۰۴ مدنظر قرار می‌گیرد و یک قابلیت مهم بندری به شمار می‌آید.

 

راستاد با بیان این که دیگر خروجی مطالعات، ایجاد یک بندر جدید بزرگ تجاری با قابلیت پهلودهی کشتی‌های اقیانوس‌‌‌پیما در طول سواحل مکران است، گفت:

علاوه بر وجود بنادر تجاری کوچک، قرار است در آینده بندر جدیدی در محدوده شهرستان جاسک ایجاد شود.

 

*** برنامه‌های حوزه گردشگری دریایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی در پایان با اشاره به این که سازمان بنادر، در حوزه گردشگری دریایی راسا اقداماتی انجام داده است، اظهار کرد:

قصد داریم در این حوزه کماکان فعال باشیم، یعنی بر اساس طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی، در نقاطی که به عنوان گزینه ایجاد و یا توسعه ظرفیت برای گردشگری دریایی مطرح هستند، اقدام کرده و فعالیت‌های زیربنایی را انجام دهیم و برای فعالیت‌های روبنایی و تأمین ناوگان گردشگری دریایی از محل وجوه اداره شده بخش خصوصی را ترغیب خواهیم کرد تا امکانات لازم برای گردشگری دریایی در طول سواحل مکران فراهم باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول