کد خبر:265999
پ
قبادی
معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت:

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن تبعات دارد/ وضعیت ذخایر روغن در کشور مکفی است

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت معتقد است، با تبدیل ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی برای واردات روغن، باید منتظر تبعات آن باشیم.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت معتقد است، با تبدیل ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی برای واردات روغن، باید منتظر تبعات آن باشیم.

 

*** ایجاد تفکراتی در خصوص تبدیل ارز وارداتی روغن ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس قبادی در رسانه ملی در خصوص وضعیت روغن در کشور، اظهار داشت:

با توجه به ایجاد فضای روانی در ۲ ماه اخیر و پیش آمدن انتظارات تورمی در کشور، تفکراتی ایجاد شد که شاید در ماه‌های پایانی سال، ارز وارداتی روغن از ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی تبدیل شود این تفکر سبب شد که مراجعه مردم به فروشگاه‌ها بیشتر شود.

 

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت با بیان اینکه در ماه‌های آبان و آذر رفته رفته مشکلات موجود در خصوص روغن رو به کاهش گذاشت، ادامه داد:

در ماه‌های دی و بهمن به سبب ذخیره‌سازی و اندوختن روغن جامد توسط صنعتی‌کاران، کمی با هجمه این صنف به فروشگاه‌ها و مراکز فروش مواجه شدیم که البته این مشکل هم رفته رفته حل شد و در حال حاضر با افزایش نرخ روغن در سراسر جهان، کمی فشار بر روی ما ایجاد شد، اما این فشارها باز هم نتوانست مشکلی در تأمین روغن مورد نیاز و واردات آن به کشور ایجاد کند.

با وجودی که در حال حاضر میانگین مصرف ماهیانه روغن خام در کشور حدود ۱۵۰ هزار تن است، ما حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تن روغن به کارخانجات تزریق می‌کنیم، اما متأسفانه جو روانی ایجاد شده در ماه‌های گذشته هنوز هم در بازار احساس می‌شود، زیرا این جو روانی سبب شد که مقداری از خریدها و احتکارها خانگی شود با این حال وضعیت ذخایر روغن در کشور قابل قبول و مکفی است.

 

*** تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات دانه‌های روغنی

 

وی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات دانه‌های روغنی را از جمله موارد اولویت‌مند نام برد و افزود:

واردات دانه‌های روغنی با مشکلاتی هم روبروست، زیرا اگر واردکننده دانه‌های روغنی بازاری برای کالایش نداشته باشد، نگهداری دانه‌های روغنی در مخازن و انبارها با فساد و خرابی همراه می‌شوند.

 ما هم موافق اعمال ارز ۴۲۰۰ تومانی نیستیم، اما حذف آن تبعاتی دارد که توضیح آن در برنامه گفتگوی ویژه خبری نمی‌گنجد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

شرکت پخش، شیر گازوئیل طرح رزاق را بست

صادرات صنایع معدنی در ۱۰ ماهه سال ۹۹ چقدر بوده است؟

کالاهای ضروری برای شب عید با قیمت منصفانه باید عرضه شود

 

 

*** کاهش میزان واردات گوشت قرمز از نسبت به سال ۹۸

 

قبادی با اشاره به کاهش واردات گوشت قرمز متأثر از تبدیل ارز ۴۲۰۰ به ارز نیمایی، افزود:

سال ۹۸ با تبدیل ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی، میزان واردات گوشت قرمز از ۸۰۰ هزار تن به ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تن کاهش یافت.

در خصوص روغن باید بدانیم با تبدیل ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی برای واردات روغن، باید منتظر افزایش قیمت خیلی چیزها مانند تن ماهی و… باشیم، زیرا روغن در تولید بسیاری اقلام کاربرد دارد.

 

*** اختصاص ۳۰۰ هزار تن روغن خام به کارخانه‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت در پایان از اختصاص ۳۰۰ هزار تن روغن خام به کارخانه‌ها با هدف تأمین شب عید مردم خبر داد و اظهار کرد:

در طرف دیگر ۵۰ هزار تن روغن خام هم به واحد صنف و صنعت تخصیص یافته که البته هنوز توزیع نشده، البته با توزیع ۸۰ درصد از این میزان به واحدهای صنفی، تزریق دوباره روغن انجام خواهد شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول