کد خبر:265998
پ
محمد-راستاد
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی:

هدف‌گذاری برای افزایش ظرفیت مسافری دریایی به ۲۵ میلیون نفر تا پایان سال

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از هدف‌گذاری برای افزایش ظرفیت مسافری دریایی به ۲۵ میلیون نفر تا پایان سال خبر داد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از هدف‌گذاری برای افزایش ظرفیت مسافری دریایی به ۲۵ میلیون نفر تا پایان سال خبر داد.
 
 

*** حضور ۵۷ کشتی مسافری فعال در بنادر

 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد راستاد در مراسم امضای تفاهم‌نامه بین وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و میراث فرهنگی و گردشگری باهدف توسعه گردشگری ساحلی و دریایی، این همکاری را موجب افزایش ظرفیت‌های کشور در این حوزه برشمرد و افزود:
بدون شک داشتن نزدیک به پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در شمال و جنوب کشور و جاذبه‌های موجود، نشان‌دهنده این است که کشور ما از نظر جاذبه‌های طبیعی گردشگری دریایی هیچ کمبود و نقیصه‌ای در سطح منطقه و جهان ندارد.
هم اکنون ۵۷ کشتی مسافری فعال در بنادر کشور وجود دارد که هفت هزار و ۵۰۰ صندلی ظرفیت داشته که به‌طور عمده این کشتی‌ها در مسیر بندرعباس به جزیر قشم در حال حرکت هستند، اما کشتی‌هایی نیز در بنادر اصلی وجود دارد، همچنین ۱۲ هزار قایق ثبت شده داریم که تعداد زیادی از آن‌ها نوع ثبت‌شان تفریحی است که از این میزان ۵۰۰ قایق در باشگاه‌های دریایی ثبت و در آنجا مشغول به فعالیت هستند.
 
وی در ادامه اضافه کرد:
علاوه بر این موارد که به جابه‌جایی مسافر و گردشگری اختصاص دارند، ۵۰ فروند لندینگ‌کرافت در بنادر کشور داریم که در پیک سفرها به ۶۰ عدد افزایش پیدا می‌کنند.
این لندینگ‌کرافت‌ها ظرفیت جابه‌جایی ۲ هزار و ۵۰۰ خودرو و هشت هزار نفر مسافر را دارند که مسافران همان سرنشینان خودرو هستند که مسیر اصلی تردد آن‌ها بین سرزمین‌های اصلی و جزیره قشم است، البته این ترددها در نقاط دیگر از جمله کیش و به شکل محدود بین گناوه و خارک نیز برقرار است.
اقلیم‌های متنوع ایران در خشکی جاذبه‌های تاریخی و گردشگری زیادی داشته و همیشه نمایش تمدن کشور در آن‌ها دیده شده، از این رو کمتر به جاذبه‌های طبیعی دریا پرداخته شده است.
 
 

*** ساخت ۷۵ اسکله و تاسیسات گردشگری 

 
 
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه اظهار داشت:
علاقه در کشور به گردشگری دریایی وجود دارد و باید تلاش شود که از این منظر کمبودی از نظر زیرساخت‌ها، تجهیزات و امکانات در این حوزه در کشور نداشته باشیم تا باعث شود هم‌وطنان برای استفاده از این ظرفیت به کشورهای دیگر سفر نکنند.
برای تشویق به حضور بخش‌خصوصی در حوزه گردشگری دریایی لازم بود که سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی، سرمایه‌گذاری‌هایی داشته باشد، به همین دلیل خود سازمان از محل وجوه اداره شده خود اقدام به اعطای تسهیلات کرد که این تسهیلات سهل‌الوصول هستند و برای توسعه زیرساخت‌ها و شناورها در این حوزه اختصاص داده می‌شود.
در همین راستا در مجموع ۷۵ اسکله و تاسیسات مختص گردشگری دریایی در نوار ساحلی شمال و جنوب با حدود ۷۰ میلیارد تومان از محل منابع داخلی سازمان احداث به بهره‌برداری رسید تا شرایط تردد مسافران دریایی بهبود و ارتقاء‌ یابد.
به عنوان مثال در سایت‌های گردشگری جزیره قشم که بیشترین تقاضا را در سال دارد، برای تردد در قسمت‌های مختلف این جزیره علاوه بر ساخت چندین اسکله، تسهیلاتی در مجاورت این اسکله‌ها ایجاد شد تا یک شرایط ایده‌آل را هم از نظر ایمنی و هم آسایش مسافران فراهم کرده باشیم.
 
 

*** افتتاح نخستین بندر گردشگری کشور تا پایان ۱۴۰۰

 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پایان، تصریح ‌کرد:
نخستین و بهترین بندر که کارکرد آن گردشگری است را در «چمخاله» در دست ساخت داریم، تاکنون ۱۲۰ میلیارد تومان صرف احداث این پروژه شده است که ۵۰ درصد پیشرفت داشته و با روندی که دارد تا پایان ۱۴۰۰ به بهره‌برداری رسیده و می‌تواند به یکی از نقاط جذاب نوار ساحلی استان گیلان تبدیل شود.
برای توسعه صنعت گردشگری دریایی در هفت استان مطالعات شناسایی مناطق مستعد در این حوزه انجام گرفت که در قالب مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور این موضوع الهام گرفته شد و به عنوان مثال، در استان هرمزگان فقط ۳۰ نوع زمینه گردشگری در قالب این مطالعات شناسایی شدند.
 
 
 
 
 
انتهای پیام///
منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول