کد خبر:265626
پ
مجتبی-توانگر
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

جهش نرخ ارز به ۲۵ هزار تومان، معلول سیاست‌گذاری‌های غلط دولت بوده است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است، جهش نرخ ارز به ۲۵ هزار تومان، معلول سیاست‌گذاری‌های غلط دولت بوده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است، جهش نرخ ارز به ۲۵ هزار تومان، معلول سیاست‌گذاری‌های غلط دولت بوده است.

 

*** جهش نرخ ارز سیاست‌‌گذاری‌های غلطی بود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجتبی توانگر با اشاره به نقل قولی از یکی از مسئولان ارشد دولتی با این مضمون که از نظر اقتصادی نرخ ارز ایران ۲۵ یا ۲۷ هزار تومان نیست، ما این کار را کردیم! تا بتوانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم. چیست، اظهار کرد:

البته وی بعد از درج این خبر توضیحاتی ارائه کرد که منظورشان چنین نبوده ولی مسئله مهم این است که اگر نیت افزایش نرخ ارز را هم نداشته‌اند در عمل چنین کرده‌اند.

ما واقعا دستگاه نیت سنج نداریم که ببینیم دولت درباره نرخ ارز چه نیتی داشته است ولی می‌دانیم که جهش نرخ ارز از ۳۵۰۰ به ۲۵ هزار تومان، معلول سیاست‌‌گذاری‌های غلطی بود که توسط دولت انجام شد.

 

*** تداوم وابستگی بودجه به نفت، راهکارهای غلط در مواجهه با افزایش نرخ ارز

 

عضو کمیسیون اقتصادی در خصوص اینکه سیاستگذاری‌های غلط که موجب جهش نرخ ارز شد چیست، عنوان کرد:

تداوم وابستگی بودجه به نفت، راهکارهای غلط در مواجهه با افزایش نرخ ارز از طریق تزریق گسترده ارز با نرخ ۴۲۰۰ برای همه مصارف در ماه‌های نخست سال ۹۷ و حراج ذخایر طلای بانک مرکزی، موجب شد تا به سرعت دست بانک مرکزی برای مدیریت بازار خالی شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

بهره‌برداری از ابرپروژه آزادراه غدیر

آغاز توزیع کالاهای پرمصرف خانوار در ایام عید تا چند روز آینده

نرخ مصوب جدید موز برای مصرف‌کننده

 

 

***  فرض پایان تحریم‌ها در دولت بایدن فرض خوش بینانه‎‌ای است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون اقتصادی در پایان ضمن اینکه دولت وعده پایان جنگ اقتصادی و رفع تحریم‌ها را می‌دهد درباره اینکه آیا واقعا می‌شود دلار را کاهش داد، گفت:

فعلا با خوش‌بینی وعده پایان جنگ اقتصادی و پایان تحریم‌ها را می‌دهند و رئیس جمهور هم بر همین مبنا وعده دلار ۱۵ هزار تومانی را داده است ولی در عمل اتفاقاتی که افتاده است، گره خوردن بیشتر بازار ارز به مسائل بیرونی است.

علاوه بر این فرض پایان تحریم‌ها در دولت بایدن فرض خوش بینانه‌ای است.

البته مجلس با تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران سعی کرده است تا با فشار به طرف مقابل آنها را وادار به دادن امتیازات و رفع واقعی تحریم‌ها کند ولی در عمل تا زمانی که دولت بازار ارز را چنین خوش بینانه به وعده‌های دولت جدید آمریکا گره می‎‎‌زند و رئیس جمهور دلخوش به رفع تحریم‌ها وعده دلار ۱۵ هزار تومانی می‌دهد، اتفاق خاصی در بازار ارز نخواهد افتاد.

اینجا دیگر مهم نیست که رئیس دفتر رییس جمهور گفته است که دولت ارز را گران کرده یا ارز خودش گران شده است، مهم سیاست‌هایی است که در عمل موجب افزایش نرخ ارز می‌شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول