کد خبر:265448
پ
ارز صادراتی
معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت:

اعزام ۵ رایزن بازرگانی جدید تا پایان سال

معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران از اعزام ۵ رایزن بازرگانی جدید تا پایان سال خبر داد.

معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران از اعزام ۵ رایزن بازرگانی جدید تا پایان سال خبر داد.

 

*** اعزام رایزن بازرگانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید مجتبی موسویان درباره اعزامرایزن بازرگانی، اظهار داشت:

در حال حاضر دو رایزن بازرگانی در دو کشور افغانستان (کابل) و عراق (بغداد) داریم و پاسپورت ۵ رایزن دیگر نیز برای اعزام به کشورهای روسیه، عمان، آذربایجان، ارمنستان و چین تهیه و این افراد آماده اعزام هستند که تلاش داریم تا قبل از سال این افراد به محل مأموریت خود اعزام شوند.

تنها مشکلی که وجود دارد مشکل مربوط به ویروس کرونا و لزوم واکسینه شدن این افراد و خانواده‌هایشان است و از آن طرف نیز برخی از کشورها قرنطینه‌های سفت و سختی دارند که ممکن است مدتی این افراد در کشور مقصد قرنطینه شوند؛ همچنین باید تأمین مالی مناسبی برای این افراد انجام شود.

 

*** اعزام ۳ رایزن دیگر تا مرداد ماه سال ۱۴۰۰

 

موسویان در ادامه بیان داشت: برای ۳ کشور ترکیه، هند و پاکستان نیز برنامه اعزام رایزن داریم که رایزن ترکیه انتخاب شده و منتظر تأیید صلاحیت امنیتی این فرد هستیم؛ برای پاکستان و هند نیز کاندیداهایی در نظر گرفتیم که روند تأیید صلاحیت و … تا مرداد ماه سال آینده انجام می‌شود که امیدواریم پس از طی این مراحل، نیمه نخست سال آینده رایزنان بازرگانی به ترکیه، هند و پاکستان نیز اعزام شوند. در نتیجه تعداد رایزن‌های بازرگانی ایران به ۱۰ نفر خواهد رسید.

 

معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه افزود:

برخی از کشورها درجه اهمیت بالایی برای ما دارند و جزو شرکای اصلی تجاری ما محسوب می‌شوند؛ در واقع اولویت تجارت ما ۱۵ کشور همسایه به اضافه چین و هند است.

 

*** برنامه ریزی برای اعزام رایزن به سوریه، لبنان و قزاقستان

 

وی ادامه اظهار داشت:

از این ۱۵ کشور که با عربستان و بحرین روابط تجاری نداریم؛ برای روسیه و آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، عراق، عمان و پاکستان برنامه ریزی کرده‌ایم. در قطر رایزن وابسته کار داریم که به نوعی کار رایزن بازرگانی را هم انجام می‌دهد.

در کشورهایی مثل امارات فعلاً احتیاجی به رایزن نداریم زیرا تجار به سیستم این کشور آشنا هستند و الان جزو اولویت‌های اول ما نیست. کویت هم فعلاً به این نتیجه نرسیده‌ایم که نیاز به رایزن در این کشور داریم.

در برنامه‌های آینده نیز برای سوریه-لبنان و برای قزاقستان رایزن اعزام خواهیم کرد.

 

موسویان در ادامه افزود: سازمان توسعه تجارت طی ۲۵ سال گذشته ۶۹ رایزن بازرگانی اعزام کرده است و در بهترین حالت حتی در یک سال ۲۵ مأمور ما در محل مأموریت خود حاضر بودند که در حال حاضر این تعداد کاهش یافته که البته کاهش مأموران فقط مختص به رایزنان بازرگانی نیست بلکه تعداد سایر وابستگان حوزه‌های دیگر هم کاهش یافته است ولی با توجه به نیاز به جامعه تجاری کشور و ضرورت‌های امروز و به منظور توسعه هر چه بیشتر تجارت و تسهیل آن، این تعداد رایزن را به کشورهای واجب اعزام می‌کنیم.

علی رغم مشکلاتی که داشتیم رایزنان ما در دو کشور افغانستان و عراق همیشه مستقر بودند و هیچ گاه محل رایزن بازرگانی ایران در این دو کشور خالی نبوده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تشدید نظارت‌ها بر پروژه‌های طرح ملی مسکن

موافقت آمریکا با آزادسازی بخشی از دارایی‌های ایران در کره جنوبی

 
 

*** ۳ مشکل عمده اعزام رایزن بازرگانی / افزایش نرخ ارز اعزام رایزنان را مختل کرد

 

معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص مشکلات اعزام رایزنان بازرگانی، تصریح کرد:

برای اعزام رایزن ۳ مشکل وجود دارد؛ یکی اینکه ما شرایط سخت گیرانه ای برای اعزام رایزن بازرگانی نداریم زیرا رشته‌ای برای این حوزه در دانشگاه‌های کشور تدریس نمی‌شود در حالی که رایزن بازرگانی باید مسلط به زبان، حقوق، مدیریت، آداب دیپلماتیک، روابط بین الملل، فنون مذاکره و … باشد ضمن اینکه به سیستم تولید و تجارت کشور آشنا باشد که در کشور کم است.

 

وی در ادامه افزود: در فراخوان‌هایی که می زنیم از ۳۰۰ نفر ۲ نفر شرایط مدنظر ما را دارند؛ بنابراین سازمان توسعه تجارت به دنبال اعزام «فرد» نیست بلکه باید متخصص‌ترین فرد را انتخاب و اعزام کنیم زیرا باید در شرایط سخت کار کند و هم اشراف کامل به اقتصاد و تجارت داشته باشد. بنابراین باید این فرد بیش از ۱۵ سابقه کار داشته باشد، مأموریت موقت رفته باشد، در رویدادهای مختلف و کمیسیون‌های مختلف و مذاکرات تجاری حضور داشته باشد که در خارج از سازمان توسعه تجارت این تیپ از افراد کم پیدا می‌شود.

مساله بعدی شیوع ویروس کروناست؛ زیرا پس از شیوع این بیماری تمام حمل و نقل‌ها، پروازها و … مختل شد و به نوعی بحث اعزام‌ها مختل شد و آنهایی که بعضاً قرار بود بروند باید قرنطینه می‌شدند.

 

*** افزایش نرخ ارز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران در پایان، اظهار داشت:

مساله بعدی افزایش نرخ ارز است؛ بودجه ما ریالی است بنابراین برای اعزام رایزن باید با ریال ارز به نرخ نیمایی تهیه کنیم و به مأمور بدهیم برای اینکه بتواند مستقر شود. قبلاً با بودجه‌ای که داشتیم برای ۱۵ نفر کفایت می‌کرد اما پس از افزایش نرخ ارز این بودجه برای تعداد کمتری قابل استفاده بود.

بنابراین مهارت‌ها، شیوع کرونا و افزایش نرخ ارز برای تأمین حقوق و دستمزد و تنخواه استقرار مأمور ۳ مشکل عمده در اعزام رایزنان بازرگانی است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول