کد خبر:265340
پ
حسن روحانی
رئیس جمهور:

افتتاح بیش از ۲۰۰ کیلومتر آزادراه در سال ۹۹/ تحویل هزار کیلومتر آزادراه تا پایان ۸ سال دولت

رئیس‌جمهور در مراسم بهره‌برداری از طرح ملی آزادراه غدیر از افتتاح بیش از ۲۰۰ کیلومتر آزادراه در سال ۹۹ خبر داد.

رئیس‌جمهور در مراسم بهره‌برداری از طرح ملی آزادراه غدیر از افتتاح بیش از ۲۰۰ کیلومتر آزادراه در سال ۹۹ خبر داد.

 

*** تبریک ولادت امیرالمؤمنین (ع)

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن روحانی در مراسم بهره‌برداری از طرح ملی آزادراه غدیر، ضمن تبریک ولادت با سعادت امیرالمؤمنین (ع) و روز پدر، اظهار کرد:

ولادت آن رادمرد بزرگی که نه تا امروز، بلکه تا قیامت همواره از سیره، عمل، کلام مبارکش مخصوصاً نهج‌البلاغه استفاده می‌کنیم، روز بسیار بزرگی است و امام علی (ع) پدر ما است همان طور که پیامبر بزرگ اسلام (ص) پدر همه ماست و پیغمبر فرمودند که من و علی پدران این امت هستیم.

این روز را خدمت همه پدرانی که قلبشان به عشق امیرالمؤمنین (ع) می‌تپد خصوصاً پدر بزرگواری که در آزادراه غدیر فعالیت می‌کرد و به رحمت خدا رفته است، تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

 

رئیس جمهور در ادامه افزود:

همچنین به همه پدرانی که در این شرایط سخت رسالت بزرگ پدری را نسبت به فرزندان خودشان انجام دادند، تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

 

*** اهمیت پروژه آزادراه غدیر

 

روحانی پیرامون افتتاح و اهمیت آزادراه غدیر، تصریح کرد:

آزادراه غدیر برای ما بسیار مهم است.

در سال ۹۴ که تصمیم‌گیری شد تا این طرح اجرا و عملیاتی شود، برنامه این بود که این آزادراه در سال ۹۹ افتتاح شود و این هدف به حول و قوه الهی در این مدت کوتاه محقق شد.

 

وی با اشاره به شرایط خاص این پروژه، توضیح داد:

این پروژه فقط ۵.۵ کیلومتر پُل دارد و حائز شرایط خاصی است.

از اتوبان‌ها و تقاطع‌های مختلف عبور می‌کند، بنابراین این اتوبان برای مردم ایران رفاه، آسایش، سلامتی و امنیت را به ارمغان می‌آورد.

 

رئیس جمهور با اشاره به تاثیر این آزادراه بر سلامت مردم، بیان کرد:

این اتوبان از این حیث برای مردم سلامتی به ارمغان می‌آورد که مقدار زیادی از دی اکسید کربن کاهش پیدا می‌کند، همچنین امنیت را به وجود می‌آورد به این دلیل که این اتوبان باعث می‌شود تا خودروها به سلامت از این مسیر سخت عبور کنند و همچنین وقت مردم کمتر گرفته می‌شود و حدود ۹۰ دقیقه تا دو ساعت در وقت مردم صرفه‌جویی می‌شود.

 

روحانی در ادامه افزود:

همچنین راه مهم ترانزیتی ما است که ترانزیت شرق به غرب و همچنین غرب به جنوب را تأمین می‌کند و بخشی از جاده ابریشم است و اهمیت زیادی دارد.

بسیار خوشحال کننده بود که در سال جاری یعنی در سال ۹۹ بیش از ۲۰۰ کیلومتر آزادراه در یک سال افتتاح شده است که ۲.۵ برابر نُرم آزادراه‌هایی است که در کشور افتتاح می‌شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

بهره‌برداری از ابرپروژه آزادراه غدیر

آغاز توزیع کالاهای پرمصرف خانوار در ایام عید تا چند روز آینده

نرخ مصوب جدید موز برای مصرف‌کننده

 

 

*** تحقق پروژه آزادراه غدیر علی‌رغم جنگ اقتصادی و فشار حداکثری دشمن

 

وی با اشاره به جنگ اقتصادی و فشار تحریم‌ها، بیان کرد:

در سال جهش تولید این اتفاقات انجام شده و نشان می‌دهد که علی‌رغم جنگ اقتصادی دشمن و تحریم، فشار حداکثری این اتفاقات محقق شد و بنده بسیار خوشحال هستم که این روزها همه آنان می‌گویند که فشار حداکثری نسبت به ایران شکست خورده است و به معنای صبر، مقاومت و ایستادگی ملت بزرگ ایران و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب است که در این سه سال ملت ما علی‌وار و مردانه در برابر همه مشکلات ایستادند و زندگی مولا امیرالمؤمنین (ع) برای همه ما درس است.

 

رئیس جمهور با اشاره به ترافیک زمانی که از سمت تهران به کرج و همچنین از سمت کرج به تهران و دیگر مناطق کشور در حال حرکت است، گفت:

همواره ما با این معضل روبرو هستیم که به دلیل ازدحام و تراکم خودروها مشکلاتی وجود دارد که در دو سال اخیر قدم‌های بسیار مهمی برداشته شد.

 

روحانی با اشاره به آزادراه شمال و تکمیل آزادراه همت، تصریح کرد:

آزادراه شمال بخشی از گشایش را ایجاد کرد، تکمیل آزادراه همت هم باعث گشایش دیگری شد.

همچنین پیش از این طرح حرم تا حرم هم تأثیرات مثبتی را در این زمینه گذاشت و امروز طرح غدیر گشایش‌هایی را به وجود خواهد آورد.

امیدواریم طرح شریف آباد به جاجرود که وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد هم به زودی مراحل خود را طی کند چرا که می‌تواند مشکلات قسمت شرق و شمال را حل کند و یک تنفسی برای تهران است تا بلکه ترافیک در تهران تا حدی کاهش یابد و ترددها آسان شود.

 

*** سرمایه‌گذاری دولت و قرارگاه خاتم در پروژه آزاد‌راه غدیر

 

رئیس جمهور با تاکید بر این که امیدوارم با این کار بتوانیم از لحاظ اقتصادی و محیط زیستی از این آزادراه‌ها به خوبی بهره‌برداری کنیم، گفت:

نکته دیگر این است که این گونه طرح‌های مهم قبل از این دولت به این گونه بود که معمولاً دولت می‌ساخت و شرکت‌های خصوصی را شریک می‌کرد، یعنی حدود ۷۰ درصد از کار را دولت برعهده می‌گرفت و مابقی آن را بخش خصوصی انجام می‌داد اما در حال حاضر این عملیات در حال معکوس شدن است به این معنا که دولت ۳۰ درصد کار را انجام می‌دهد و ۷۰ درصد آن در اختیار بخش خصوصی است.

 

روحانی در ادامه افزود:

این کار بسیار مهم است و ما باید به همین شکل جلو برویم.

امروز در این پروژه بزرگ ۳۰ درصد، دولت سرمایه‌گذاری و ۷۰ درصد قرارگاه در آن سرمایه‌گذاری کرده است.

همچنین پیمانکاران آن را اجرا کرده‌اند و مدیریت آن توسط دولت و قرارگاه بوده است.

ما باید به تدریج کارها را به مردم واگذار کنیم و دولت باید حداکثر طراحی و اولویت‌بندی‌ها را مشخص کند، تسهیلات مالی از طریق بانک‌ها و بازار سرمایه در اختیار شرکت‌ها قرار دهد و همچنین بر این کارها نظارت کند.

 

رئیس جمهور با اشاره به اوراق سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها، خاطرنشان کرد:

پولی که دولت در حال حاضر برای این پروژه‌ها پرداخت می‌کند بیشتر اوراق است که اوراق پول مردم است به این معنا که پولی است که دولت از مردم می‌گیرد و به آنان سود می‌دهد.

بنابراین بسیار مهم است که امور را در سرمایه‌گذاری، بازپرداخت و عملیات به مردم واگذار کنیم.

 

روحانی با بیان این که بنده به همه کارگران، طراحان، مهندسان و مدیران لایق قرارگاه خاتم الانبیاء، مسئولان وزارت راه و شهرسازی تبریک می‌گویم، گفت:

کار بسیار بزرگی انجام شده است.

این که در طول این چند سال حدود ۳ هزار نفر روزانه مشغول فعالیت و کار بودند، بسیار ارزشمند است.

 

وی در ادامه افزود:

این افتخار برای دولت در این شرایط سخت است که از ابتدای کار این دولت تا پایان کارش، ما هزار کیلومتر آزادراه را به افتتاح می‌رسانیم و این رقم بسیار مهم است.

 

*** تحویل هزار کیلومتر آزادراه در دولت یازدهم و دوازدهم

 

رئیس جمهور با بیان این که در زمان رژیم گذشته، در کل ۳۴۶ کیلومتر آزادراه ساخته شد، گفت:

مردم بدانند که کلاً در رژیم گذشته تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی صرفاً همین قدر آزادراه که ذکر کردم، ساخته شده است، اما بعد از انقلاب اسلامی تا آغاز این دولت، هزار و ۷۱۰ کیلومتر آزادراه ساخته شده است.

این دولت در این ۸ سال و با وجود شرایط سخت جنگ اقتصادی قرار است در نهایت هزار کیلومتر آزادراه را تحویل دهد و این افتخار برای دولت، بخش خصوصی، مهندسان، طراحان و کارگران ماست که کار بسیار عظیمی را در این مدت انجام داده‌اند.

 

وی در ادامه افزود:

ما چند پروژه مهم در دست داریم که در بخش‌های آزادراه و راه آهن است و بنده از وزیر راه و شهرسازی می‌خواهم که پروژه‌های بزرگ را در این دولت به ثمر برسانیم.

اگر پروژه‌ای هم تمام نشد، حداکثر کار خود را انجام و تحویل دولت بعدی دهیم.

 

روحانی با اشاره به پروژه راه‌آهن چابهار به زاهدان، بیان کرد:

بنده تأکید می‌کنم که پروژه راه‌آهن چابهار به زاهدان از طرح‌های بسیار مهم ما است و همه تلاش خود را انجام می‌دهیم که کل این پروژه یا حداقل بخش اعظم آن در این دولت به افتتاح برسد.

 

*** آبرسانی در منطقه شرق کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس جمهور در پایان با بیان این که دولت به زودی در منطقه شرق، طرح مهمی را برای آبرسانی اعلام خواهد کرد، اظهار داشت:

بخش بزرگی آب از منطقه خلیج فارس و دریای عمان را به سیرجان منتقل کردیم و افتتاح شد و در مرحله بعدی امیدواریم تا پایان سال ۹۹، تکمیل شود و آن را افتتاح کنیم.

طراحی ما برای بخش شرق کشور این است که آب دریا را شیرین کنیم و به غیر از کرمان و یزد، این کار را برای اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان هم در حال طراحی هستیم و این طرح‌ها در حال نهایی شدن است که جلسات مهم آن را در این هفته و هفته‌های قبل برگزار کردیم.

طرح کلی را نهایی کردیم و انشاءالله این کار بزرگ انجام می‌شود و شرق کشور ما حیات جدیدی پیدا می‌کند همانطور که در این دولت، غرب کشور هم حیات جدیدی پیدا کرده است.

سد سازی و کانال کشی بسیار زیادی در مناطق غرب کشور در این دولت انجام شده است و یکی از افتخارات این دولت، آب خواهد بود، همچنین یکی دیگر از افتخارات این دولت، راه خواهد بود.

انشاءالله ما تا پایان دولت و تا روز آخر، طرح‌ها را ادامه می‌دهیم و امیدواریم در یک شرایط مناسب‌تری از آنچه ما دولت را تحویل گرفتیم، تحویل دولت بعد دهیم و مردم بتوانند همواره به آینده ایران و سربلندی کشور امیدوار باشند که حتماً چنین خواهد بود.

 

 

انتهای پیام////

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + شش =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول