کد خبر:265148
پ
کارکنان صنعت نفت
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

واکنش معاون وزیر نفت به ارقام منتشر شده درباره حقوق کارکنان صنعت نفت

معاون وزیر نفت نسبت به اعداد و ارقام منتشر شده در فضای مجازی به ‌عنوان میانگین حقوق کارکنان رسمی صنعت نفت واکنش نشان داد.

معاون وزیر نفت نسبت به اعداد و ارقام منتشر شده در فضای مجازی به ‌عنوان میانگین حقوق کارکنان رسمی صنعت نفت واکنش نشان داد.

 

*** تکذیب حقوق نجومی کارکنان رسمی صنعت نفت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرزین مینو در واکنش به انتشار اعدادی نجومی به ‌عنوان میانگین حقوق و دستمزد کارکنان صنعت نفت در فضای مجازی و صحبت‌های چهارشنبه، ششم اسفندماه یکی از شبکه‌های رادیویی، اظهار داشت:

کارکنان عملیاتی صنعت نفت در سخت‌ترین شرایط کاری از نظر آب و هوا، دوری از خانواده و زندگی اقماری، حمل ‌و نقل پرریسک و… بی‌وقفه مشغول فعالیت هستند، به‌ طوری که حتی در تمام مدت شیوع کرونا در کشور، لحظه‌ای جریان تولید و توزیع نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی متوقف نشده است، آن‌گاه در رسانه ملی چطور به خود اجازه می‌دهد کارکنان زحمتکش صنعت نفت را به سخره بگیرد و حقوق و دستمزد این کارکنان را آن هم بر پایه اطلاعات کاملاً غلطی که در فضای مجازی منتشر شده است، دستاویزی برای شوخی و تمسخر قرار دهد؟

 

وی با بیان اینکه تعصب و تلاش کارکنان صنعت نفت برای درآمدزایی، افزایش امنیت اقتصادی و ارتقای قدرت کشور در چانه‌زنی‌های بین‌المللی به ‌ویژه در سال‌های اخیر که کشور با سخت‌ترین شرایط تحریمی روبه‌رو بوده است، بر کسی پوشیده نیست، عنوان کرد:

کارکنان نفت تلاش می‌کنند سازمان‌هایی امثال صدا و سیما بتوانند با اتکا به درآمدهایی که صنعت نفت ایجاد می‌کند، تولید محتوا کنند و به حیات خود ادامه دهند و الحق و الانصاف که رسانه ملی به خوبی این زحمات را ارج نهاده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

با قیمت‌گذاری دستوری نمی‌توان بازار را بهینه تنظیم کرد

توافق اولیه برای ارز ترجیحی در حوزه پخش دارو

شورای رقابت از فرآیند قیمت‌گذاری خودرو حذف نخواهد شد

 

 

***  کاهش حقوق و دستمزد کارکنان صنعت نفت

 

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت به ساز و کارهای ابداعی و ضدانگیزشی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برای کاهش حقوق و دستمزد کارکنان صنعت نفت نیز اشاره کرد و گفت:

زمانی که برخی نمایندگان مجلس، با بی‌تفاوتی و ساده‌انگاری از کنار زحمات کارکنان صنعت نفت عبور می‌کنند و بدون توجه به انواع نامه‌نگاری‌ها و درخواست‌های کتبی و شفاهی ما و بدون در نظر گرفتن حساسیت‌ها و سختی‌های کار کارکنان صنعت نفت، در برابر حقوق و دستمزد نفتی‌ها موضع‌گیری می‌کنند، از رسانه ملی چه انتظاری می‌توان داشت؟

وقتی می‌بینیم نمایندگان مجلس در سودای افزایش حقوق و دستمزد و اختصاص انواع تسهیلات و معافیت‌ها به اعضای هیئت‌ علمی دانشگاه‌ها هستند و این روند را در کنار موضع‌گیری‌شان علیه حقوق و دستمزد کارکنان صنعت نفت قرار می‌دهیم، برایمان گاهی پرسیده می‌شود که چه سازوکاری بر روند تصمیم‌گیری‌ها حاکم است؟

 

*** اهانت مستقیم رسانه ملی به شخص وزیر نفت

 

وی در ادامه با اشاره به اهانت مستقیم در رسانه ملی به شخص وزیر نفت، ادامه داد:

بیژن نامدار زنگنه نه ‌تنها به‌ عنوان وزیر نفت، بلکه به ‌عنوان چهره سیاسی شاخص جمهوری اسلامی ایران که حدود ۳۰ سال وزارت را در سوابق خود دارد و نماد پاکدستی و سلامت، برند مدیریت تخصصی نفت و گاز در مجامع بین‌المللی انرژی از جمله اوپک و اعتبار مدیریتی در کشور است، از سوی یک گوینده رادیو مورد اهانت قرار گرفته است.

نهادینه شدن رفتارهای اهانت‌آمیز در کشور به نفع هیچ‌کس نیست و بی‌شک مراتب تأسف زمانی بیشتر می‌شود که وزیری که نامش با پاکدستی و سلامت و اعتبار گره خورده است، مورد اهانت قرار می‌گیرد.

 

وی با یادآوری اینکه برخی گاهی فراموش می‌کنند که انتقاد با استهزا و به سخره گرفتن تفاوت دارد، افزود:

در کمال تعجب و تأسف، نه تنها شاهد انتقاد نبوده‌ایم، بلکه اهانت صورت گرفته نیز نه بر مبنای عملکرد، بلکه با دستاویز کردن نام خانوادگی شخص وزیر نفت صورت گرفته است.

 

*** رسیدگی نهادهای نظارتی به موضوع 

 

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت  در پایان با بیان اینکه وزارت نفت انتشار اکاذیب درباره حقوق و دستمزد کارکنان صنعت نفت و اهانت رسانه ملی به کارکنان این صنعت و عضو هیئت دولت منتخب مردم را به ‌شدت محکوم می‌کند، خواستار رسیدگی نهادهای نظارتی به این دست از موضع‌گیری‌ها شد و گفت:

برخوردهایی از این دست از جانب صداوسیما که عنوان رسانه ملی را یدک می‌کشد، کاملاً با منافع ملی مغایرت دارد و بسیار دور از ادب، انصاف و البته تأسف‌آور است.

 

*** تکذیب آمار و اطلاعات و اعداد غیرواقعی

 

همچنین اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پی انتشار برخی اخبار نادرست مبنی بر دریافت حقوق‌های وحشتناک و نجومی از سوی کارکنان صنعت نفت با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تکذیب آمار و اطلاعات و اعداد غیرواقعی منتشره در مورد حقوق و دستمزد کارکنان صنعت نفت، آمده است:

نهایت بی‌انصافی است اگر عده‌ای ناآگاهانه با توسل به تفاوت حقوقی کارکنان صنعت نفت و دیگر اقشار به دوگانه‌سازی در صنعت نفت اقدام کنند.

حقوق و دستمزدها در کشور بر اساس رویه‌های قانونی و از سوی دستگاه‌های مسئول تعیین می‌شود و هیچ دستگاه اجرایی در کشور قادر نیست راسا حقوق و دستمزد برای کارکنانش تعیین کند، با این وصف، وضع حقوقی کارکنان نفت که هم قانونی است و هم مطابق رویه کلی حقوقی کشور، در بسیاری موارد و با توجه به وضع ویژه مناطق عملیاتی، سختی و خطرهای ناشی از فعالیت در مناطق بد آب و هوای عملیاتی و سکوها، ریسک بالای سلامتی و خطرهای جانی مرتبط و سطح مسئولیت‌ها، تناسب ندارد و حتی با اعمال ضرایب مربوطه، جبران‌کننده زحمات خالصانه آنها نیست.

با این وصف حقوق بیشتر کارکنان صنعت نفت هیچ قرابتی با اعداد موهوم و خیالی اعلام شده ازسوی برخی افراد و رسانه‌های مغرض ندارد.

 

روابط عمومی وزارت نفت در ادامه، نوشت:

تصور نادرست و خطای محاسباتی برخی صاحبان تریبون و رسانه‌هایی که خود بدون هیچ حساب و کتابی از منابع مالی سرشار نهادهای خاص ارتزاق می کنند سبب شده است تا با تفسیر ناشیانه مستندات لوایح بودجه سالانه، محل صرف بودجه شرکت ملی نفت و دلایل اختصاص آن و بدون آگاهی از اجرای عملیات وسیع صنعت نفت برای حفظ قدرت نفتی جمهوری اسلامی ایران که در خط مقدم جنگ تمام عیار اقتصادی قرار دارد، با دستاویز قرار دادن برخی ارقام و اعداد و ذهنیات نادرست به تضعیف روحیه سربازان اقتصادی کشور و تشویش افکار عمومی بپردازند.

بودجه شرکت نفت و نیز دیگر دستگاه‌های دولتی از سوی مجلس شورای اسلامی تعیین و از سوی دیوان محاسبات کشور به عنوان بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی نیز چگونگی صرف بودجه‌ها و تطابق آن با قوانین کشور بررسی و بازرسی می‌شود و خود دستگاه‌ها دخل و تصرفی در تعیین آن ندارند.

 

*** پیشنهاد روابط عمومی وزارت نفت به مجری 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، روابط عمومی وزارت نفت در پایان، آورده است:

در رسانه ملی در ششم اسفندماه در نهایت گستاخی نسبت به وزیر نفت و کارکنان صنعت نفت با بیانی تمسخر آمیز، سبب انحراف افکار عمومی شده و تلاش کرده بدون هیچ مدرکی ذهنیت مرفه بودن کارکنان صنعت نفت را به گونه‌ای القا کند که گویی آنان در سایه نشسته و بدون هیچ زحمتی مفت‌بری می‌کنند.

توصیه ما به مجری برنامه رسانه ملی که اینچنین علیه کارکنان نفت جوسازی می‌کند این است که از استودیوی راحت خود خارج شده و نیمروزی را مهمان کارکنان نفتی در مناطق عملیاتی نفتی باشند و آنگاه اگر توانستند شرایط کاری آنها را برای یک‌ ساعت تاب آورند، در مقام مدعی سخن بگویند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول