کد خبر:265285
پ
وزیر صنعت
وزیر صنعت:

آغاز توزیع کالاهای پرمصرف خانوار در ایام عید تا چند روز آینده

وزیر صنعت از آغاز توزیع کالاهای پرمصرف خانوار در ایام عید تا چند روز آینده خبر داد.

وزیر صنعت از آغاز توزیع کالاهای پرمصرف خانوار در ایام عید تا چند روز آینده خبر داد.

 

*** روند تامین کالاهای اساسی و ذخایر راهبردی قابل قبول است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا رزم‌حسینی در نشست ویدئوکنفرانسی با استانداران سراسر کشور با موضوع تنظیم بازار، با اشاره به همکاری خوب و قابل تقدیر بانک مرکزی با این وزارتخانه، اظهار داشت:

وزارت صنعت وظیفه تأمین ک‍الاهای اساسی را برعهده دارد و خوشبختانه با همکاری شکل گرفته بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، نسبت به تأمین این کالاها و نهاده‌های دامی، شاهد روند قابل قبولی در این زمینه هستیم و امیدواریم در ماه‌های پیش‌رو به‌ویژه در ایام عید کمترین دغدغه را در این حوزه داشته باشیم.

 

*** دلایل روان‌سازی در تأمین کالا

 

وی اقدامات وزارت صنعت در ماه‌های اخیر را از مسائل راهبردی اقتصاد ایران خواند و افزود:

یکی از اقدامات مهم وزارت صنعت در بخش تأمین و ترخیص کالا بود، در گذشته صادرکننده مکلف به عرضه ارز در سامانه نیما بود که این سیاست باتوجه به شرایطی که وجود داشت موجب افزایش پرونده‌های قضائی برای صادرکنندگان شده بود که خوشبختانه با پیگیری‌های وزارت صنعت و حمایت جدی رئیس جمهور این سیاست به واردات در مقابل صادرات تغییر کرد که بر اساس آن، صادرکننده می‌تواند ارز خود را یا در سامانه نیما عرضه کند و یا با واردات کالاهای مشخص شده توسط وزارت صنعت، نسبت به برگشت ارز به کشور اقدام کند.

 

رزم‌حسینی ایجاد تنوع در برگشت ارز به کشور توسط صادرکنندگان را یکی از دلایل روان‌سازی در تأمین کالا عنوان کرد و گفت:

در ماه اول اجرای این سیاست، ۸.۵ میلیون تن ک‍الای که شامل ۴.۵ تن ک‍الای اساسی بود از گمرکات کشور ترخیص شد و این روند همچنان ادامه دارد.

 

*** اشتغالزایی توسط وزارت صنعت

 

وی با اشاره به حجم بالای وظایف وزارت صنعت، ۳۸ درصد GDP کشور و حجم بالای اشتغالزایی کشور را مربوط به این وزارتخانه دانست، تصریح کرد:

سعی شد در این مدت کوتاه با تقسیم کار و انتصاب قائم مقام در حوزه بازرگانی، به مدیریت و ایجاد انسجام در این حوزه گام‌های مؤثری و رو به جلو برداشته شود.

 

رزم‌حسینی یکی از اهداف برگزاری این نشست را ارزیابی کامل و مستقیم وضعیت بازار استان‌ها در راستای عرضه و توزیع متوازن کالا در سراسر کشور دانست و عنوان کرد:

با توجه به شرایط قیمتی و تولید کالاها که در هر استان وجود دارد، تفویض اختیارات در این خصوص به ستاد تنظیم بازار استان‌ها می‌تواند تأثیرات خوبی داشته باشد که تصمیم نهایی در این زمینه پس از بررسی‌های بیشتر اعلام خواهد شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

با روند کنونی نمی‌توانیم لایحه بودجه را در ۲ ماه جمع‌بندی کنیم

تحویل ١٠٠ هزار از واحدهای مسکن ملی تا پایان دولت

رشد ۳ برابری انتشار اوراق شرکت‌های صنعتی و معدنی در ۱۰ ماهه ۹۹

 

 

*** آغاز توزیع گوشت برنج روغن و مرغ مازاد بازار تا چند روز آینده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت در پایان تأمین، ترخیص، توزیع و ذخیره‌سازی ک‍الاهای مورد نیاز در سراسر کشور را مناسب توصیف کرد و بیان داشت:

در چند روز آینده توزیع کالاهای پرمصرف خانوار در ایام عید، از جمله برنج، روغن، گوشت و مرغ منجمد و شکر مازاد بر نیاز استان‌ها، آغاز خواهد شد و با توجه به تمهیدات و اقدامات صورت گرفته در این زمینه مشکلی نخواهد بود.

مجوزهای لازم جهت برگزاری فروش‌های فوق‌العاده توسط اصناف در سراسر کشور صادر و ابلاغ شده است و مانند سنوات گذشته نظارت بر بازار در ایام به‌صورت ویژه انجام خواهد شد و سعی شده است تا با تأمین زیرساخت‌ها، نظارت بر بازار به صورت هوشمند انجام شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول