کد خبر:264926
پ
رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی
رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی:

دولت دخالت نکند، قیمت ماشین‌آلات کشاورزی کاهش می‌یابد

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی معتقد است، اگر دولت دست از دخالت در سهمیه‌بندی ماشین‌آلات کشاورزی بردارد تقاضای غیرواقعی خرید و نرخ تراکتور در بازار کاهش خواهد یافت.

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی معتقد است، اگر دولت دست از دخالت در سهمیه‌بندی ماشین‌آلات کشاورزی بردارد تقاضای غیرواقعی خرید و نرخ تراکتور در بازار کاهش خواهد یافت.

 

*** صنعتگر و کشاورز در حال از بین رفتن هستند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمیدرضا نامی در نشستی خبری با انتقاد از سیاست‌گذاری‌های دولت در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی، اظهار داشت:

صنعت مکانیزاسیون کشاورزی کشور در حال فروپاشی است و اعداد و ارقامی که مسئولان دولتی در رسانه‌ها اعلام می‌کنند فقط برای گزارش عملکرد دولتی کاربرد داخلی دارد و آنچه در کف بازار اتفاق می‌افتد بسیار متفاوت‌تر است و در این میان صنعتگر و کشاورز در حال از بین رفتن هستند.

 

*** قیمت‌های دستوری به صنعت تولید ماشین‌های کشاورزی آسیب‌زده است

 

وی با اشاره اینکه سیاست‌گذاری‌های نادرست دو سال اخیر و دخالت‌های غیرقانونی در توزیع و قیمت‌های دستوری، شدیداً به صنعت تولید ماشین‌های کشاورزی کشور آسیب‌زده است، افزود:

به عنوان مثال در بحث تخصیص ارز ۴٢٠٠ تومانی، هدف این بود که این یارانه به سفره مردم برسد اما عملاً به مردم نرسید، ساختار دولتی نه هوشمندی ویژه‌ای برای کنترل و توزیع یارانه و سوبسید دارند و نه از نظر اطمینان از صحت اجرای دقیق سیاست‌ها و برنامه‌ها راهکار قابل اتکایی دارند، بنابر شاید بهتر باشد از یارانه‌هایی که باید به دست مردم برساند و نمی‌تواند این کار را انجام دهد، صرفنظر و از هدر رفت منابع محدود موجود جلوگیری کرد.

 

نامی با اشاره به اینکه بعضاً لایه‌های اجرایی دولت خود را رقیب بخش خصوصی می‌دانند، گفت:

برای همین است که ساختار تشکل‌ها و حتی اتاق بازرگانی هم آرام آرام شکل دولتی به خود می‌گیرد.

در این میان مدیران دولتی خود را موظف به پاسخگویی به مطالبات و سوالات بخش خصوصی و شفاف سازی اقدامات و تصمیمات صورت گرفته خود نمی‌دانند.

 

*** تفاوت میان گرانفروشی و تورم

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه میان گرانفروشی و تورم تفاوت وجود دارد، گفت:

گرانفروشی یعنی اینکه صنعتگر قبلاً به ۱۰ درصد سود در فروش ماشین آلات راضی بوده اما الان بخواهد آن را با ۳۰ درصد سود عرضه کند در حالیکه علیرغم تغییر قیمت‌ها سود صنعت هم از قبل پایین‌تر آمده. وقتی که مؤلفه‌های تولید بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش داشته، چه راهکاری وجود دارد که تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی بتوانند با حداقل سود ادامه دهند؟

 

*** ۳ دسته ماشین‌آلات کشاورزی

 

وی با بیان اینکه ماشین‌آلات کشاورزی شامل سه دسته تراکتور، کمباین و سایر ماشین آلات هستند، افزود:

در دو دسته اول که توسط تراکتورسازی ایران و کمباین سازی اراک تولید می‌شوند، تقریباً با انحصار تولید مواجه هستیم ضمن اینکه آستانه سود شرکت‌های ما به شدت کاهش یافته و اثر این موضوع زمانی مشخص خواهد شد که انحراف سرمایه اتفاق بیفتد و تولیدکنندگان به تولید قطعات خودرو یا کالای دیگر روی آورند که بسیار امر نگران کننده‌ای است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

مجلس و دولت اختلاف‌نظر امروزشان را حل کنند

تاثیر حذف بروکراسی اداری در مدیریت اقتصاد

واردات ۲۱ میلیون تن کالا از ابتدای سال ۹۹

 

 

*** انتقاد از دخالت دولت در توزیع

 

نامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برخی مسئولان به ما اتهام احتکار و گرانفروشی وارد کرده‌اند، گفت:

ما خودمان مواد اولیه تولید را گران می‌خریم. همچنین کل سهم ماشین‌آلات در هزینه تولید گندم ۵ درصد است که نسبت به هزینه‌های دیگر از جمله کود و سم رقم خیلی زیادی نیست.

 

وی ضمن انتقاد از دخالت دولت در توزیع، افزود:

صنعتگران با کشاورزان به تعادل و توازن قیمت کالا رسیده بودند ولی دخالت مرکز توسعه ماشین‌های کشاورزی وزارت جهاد و تعیین سهمیه‌بندی منجر به ایجاد نابسامانی‌های گسترده در این حوزه شده است.

 

***  انحراف واگذاری ماشین‌آلات در مسیر توزیع

 

نامی از انحراف واگذاری ماشین‌آلات در مسیر توزیع خبر داد و گفت:

این امر منجر به ایجاد فاصله‌های قیمتی چندین برابر شده است.

 

وی در پیرامون اینکه آیا مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی خود در این انحراف نقش دارد؟، گفت:

ترکیبی از دلال بخش خصوصی و کارگزار دولتی این کار را انجام می‌دهند. بدون این کار غیر ممکن است که ماشین‌آلات سر از بازار سیاه در آورند و مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد بستر این انحراف را ایجاد کرده و اصرار بر ادامه دارد.

 

*** کاهش تقاضای غیرواقعی خرید در صورتی که دولت دخالت نکند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی در پایان با بیان اینکه در هیچ کجای شرح وظایف مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی قید نشده که این مرکز متولی توزیع و قیمت‌گذاری است، اظهار داشت:

اگر دولت دست از دخالت در این حوزه بردارد قیمت ماشین‌آلات متعادل می‌شود حتی تقاضای غیرواقعی خرید و نرخ تراکتور در بازار کاهش خواهد یافت.

دخالت دولت در این زمینه و سهمیه‌بندی و سایر اقداماتی که انجام می‌دهد برای ما حدود ۱۰ درصد هزینه دارد که در صورت حذف دخالت دولت، این ۱۰ درصد نیز از بین می‌رود و قیمت‌های ادوات کشاورزی کاهش می‌یابد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول