کد خبر:264769
پ
رئیس کمیته منابع کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی
رئیس کمیته منابع کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰:

افزایش سقف بودجه عمومی در اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰/ افزایش حدود ۷۰ هزار میلیارد تومانی درآمد‌ها

رئیس کمیته منابع کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس از افزایش سقف بودجه عمومی در اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به ۸۵۴ هزار میلیارد تومان خبر داد.

رئیس کمیته منابع کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس از افزایش سقف بودجه عمومی در اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به ۸۵۴ هزار میلیارد تومان خبر داد.

 

*** سقف بودجه عمومی در کمیسیون تلفیق

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید شمس‌الدین حسینی در رسانه ملی از افزایش سقف بودجه عمومی از محل منابع عمومی خبر داد و اظهار داشت:

سقف بودجه عمومی از محل منابع عمومی در لایحه دولت، ۸۴۰ هزار میلیارد تومان بود که در اصلاحیه، به ۸۵۴ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

بیشتر افزایش معطوف به درآمدها است که از ۳۱۷ هزار میلیارد تومان به ۳۶۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و در خصوص تملک دارایی‌های سرمایه‌ای یعنی فروش نفت و املاک تغییری نکرده و همان ۲۲۵ هزار میلیارد تومان است، اما در حوزه اوراق مالی اسلامی (تملک دارایی‌های مالی) که حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بود به حدود ۲۶۵ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

در بررسی که در کمیسیون تلفیق داشتیم واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای یعنی فروش نفت و املاک را تغییر ندادیم و عدد لایحه اصلاحی یعنی ۲۲۵ هزار میلیارد تومان را پذیرفتیم که این رقم شامل حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نفت و میعانات گازی و حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان املاک و اموال یعنی دارایی‌های ثابت است.

 

 *** افزایش حدود ۷۰ هزار میلیارد تومانی درآمد‌ها

 

وی با اشاره به اینکه ساختار منابع عمومی از درآمد ناشی از گرفتن مالیات و سود مالکیت‌های دولتی و دارایی‌های مالی مانند سهام تشکیل شده است، افزود:

در کمیسیون تلفیق، دو جز واگذاری دارایی و سرمایه و فروش نفت و املاک و جزء مربوط به انتشار اوراق مالی و فروش سهام، تغییری نکرده، اما درآمد‌ها حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

چیزی که در کمیسیون تلفیق تصویب شده شامل حدوداً ۹۲۶ هزار میلیارد تومان جمع منابع عمومی است.

 

*** رشد ۶ تا ۷ درصد سقف بودجه

 

رئیس کمیته منابع کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس با اشاره به اینکه امروز بخش عمده‌ای از مصوبه این کمیسیون در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شد، افزود:

بعید می‌دانم در بخش درآمد‌ها و منابع، تغییر جدی ایجاد شود.

در مجموع حدود ۶ تا ۷ درصد سقف بودجه افزایش یافته است.

 

*** لایحه بودجه ۱۴۰۰ و اثر تورمی ارز ۴۲۰۰ تومانی

 

حسینی در خصوص اینکه چرا مجلس با اینکه می‌داند اختصاص ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی, رانت ایجاد می‌کند, با آن موافقت کرد؟، گفت:

برای کارهای بزرگ باید اراده‌های بزرگ وجود داشته باشد، وقتی اراده‌ای برای اجرای این کار از سوی دولت وجود ندارد، طبیعی است نماینده مجلس، متزلزل شود.

شاید جلوی تورم را نتوانیم بگیریم اما جلوی فساد را باید بگیریم، ما هم چوب تورم و هم چوب فساد را می‌خوریم.

در سال ۹۷، سی و پنج میلیارد دلار ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی داده شد و نرخ تورم ۳۰ درصد بود در حالی که تورم کالاهایی که از این ارز استفاده کردند بیشتر بود.

در سال ۹۸، پانزده میلیارد دلار ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی داده شد و تورم کشور ۴۰ درصد بود و در سال ۱۳۹۹ بیشتر از هفت میلیارد دلار ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی داده شد و تورم نقطه به نقطه بهمن سال جاری حدود ۴۸ درصد است.

اینکه رئیس کل بانک مرکزی بیان می‌کند اگر ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی حذف شود ۴۰ درصد به قیمت‌ها افزوده می‌شود، مبنای کارشناسی ندارد.

اکنون ما به التفاوت هر ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی با ارز قیمت واقعی, حدود ۲۱ هزار تومان است، اگر متوسط را ۱۰ هزار تومان در نظر بگیریم، در این سه سال حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

مجلس و دولت اختلاف‌نظر امروزشان را حل کنند

تاثیر حذف بروکراسی اداری در مدیریت اقتصاد

واردات ۲۱ میلیون تن کالا از ابتدای سال ۹۹

 

 

*** عدم اراده‌ برای حذف ارز ترجیحی

 

وی با اشاره به اینکه سالی ۴۵ هزار میلیارد تومان یارانه می‌دادیم، عنوان کرد:

این مبلغ به اندازه حدود ۱۳ سال یارانه است، این مبلغ به چه کسی رسیده و چه کسی این ارز را تخصیص داده و چه کسی پاسخگو است؟

مسأله بسیار جدی است، اگر اراده‌ای بر حذف ارز ترجیحی بود، می‌شد آن را حذف کرد اما اراده‌ای برای انجام آن نیست اما در عین حال مجلس عقب ننشسته است.

 

*** کف فساد در حوزه پزشکی ۳۰ درصد است

 

حسینی با اشاره به اینکه در دارو و تجهیزات پزشکی هم فساد وجود دارد، افزود:

کارشناسان این حوزه می‌گویند کف فساد در این حوزه ۳۰ درصد است و اگر حدود دو و نیم میلیارد دلار در نظر بگیریم می‌شود حدود ۷۵۰ میلیون دلار که با ارز ۲۰ هزار تومانی حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان می‌شود.

 

*** ضرورت تحقیق و تفحص مجلس درباره موضوع فساد در توزیع ارز ترجیحی

 

وی با بیان اینکه مکانیزم اداره دولت متفاوت است، اظهار داشت:

در دولت، رئیس جمهور حرف اول و آخر را می‌زند.

کمیته‌ای مرکب از معاون اول رئیس جمهور، رئیس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد، وزیر صنعت و وزیر دستگاه اجرایی ذیربط تشکیل شده است که اگر ارز ترجیحی چهار هزار و ۲۰۰ تومانی را گرفتند باید تعهد بدهند کالا به موقع و به اندازه و به قیمت متناسب با نرخ ترجیحی به دست مصرف‌کننده نهایی برسد و متضمناً مسئول هستند.

از موقعی که این تصمیم را گرفته‌ایم تماس می‌گیرند و می‌گویند ما را از این مسئولیت تضامنی خارج کنید و زمانی که علت را می‌‍پرسیم می‌گویند فساد وجود دارد و ما نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم.

مجلس باید موضوع فساد در توزیع ارز ترجیحی را در دستور کار تحقیق و تفحص قرار دهد.

 

***  واگذاری دارایی‌های مالی

 

حسینی در خصوص اینکه موضوع واگذاری دارایی‌های مالی یا همان استقراض از صندوق توسعه ملی در سقف یک میلیون بشکه نفت، تفاهم ضمنی در کمیسیون تلفیق با نمایندگان دولت شکل گرفته است که بر مبنای آن ما تا دو و نیم میلیارد دلار معادل ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت اجازه استقراض می‌دهیم، گفت:

این اجازه را تلویحاً به دولت دادیم که چنانچه بر اثر تسعیر، عدد بیشتری محقق شد و اگر دیگر منابع و درآمدها محقق نشد، قابل استفاده باشد اما آن چیزی که به عنوان بدهی دولت به صندوق توسعه ملی نوشته می‌شود، مبلغ ارزی است که تسعیر می‌شود.

 

*** بند و تبصره ۲ بودجه در مورد کمک به صندوق‌های بازنشستگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیته منابع کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی در پایان درباره بند و تبصره ۲ بودجه در مورد کمک به صندوق‌های بازنشستگی و رد بخشی از بدهی دولت به سازمان‌های تأمین اجتماعی، اظهار داشت:

چیزی که دولت ابتدا آورده بود، ۹۰ هزار میلیارد تومان بود سپس در اصلاحیه لایحه به ۱۲۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

در فرایند رسیدگی، نماینده دولت نیز به این جمع‌بندی رسید که برای این منظور به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان نیاز داریم.

ساز و کار آن پیش‌بینی شده است و اگر طراحی درستی انجام شودف این کار قابل انجام است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول