کد خبر:264848
پ
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس
رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس:

تبصره‌های بودجه راهی برای دور زدن قوانین دائمی است/ ۳ صفحه‌ای شدن بودجه با اصلاح ساختار

رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس معتقد است، تبصره‌های موجود در لایحه بودجه عموما برای اصلاح قوانین عادی یا دورزدن قوانین دائمی است.

رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس معتقد است، تبصره‌های موجود در لایحه بودجه عموما برای اصلاح قوانین عادی یا دورزدن قوانین دائمی است.

 

*** کسری عملیاتی بودجه سال آینده چه تغییراتی داشته است؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محسن زنگنه در خصوص تغییرات کسری تراز عملیاتی در بودجه سال آینده، اظهار کرد:

در خصوص کسری تراز نمی‌شود اظهار نظر قطعی کرد، زیرا در بررسی بودجه، ماده واحده که میزان درآمدها و مصارف در آن تعیین می‌شود در آخر مصوب می‌گردد.

 

وی در خصوص لایحه اصلاحی دولت نیز، گفت:

در لایحه دولت جداول تغییراتی داشته اما هنوز نمی‌توان به طور قطعی اعلام کرد که کسری عملیاتی بودجه سال آینده چه تغییراتی داشته است.

در لایحه دولت شاهد تغییرات محسوسی نبودیم و بیشتر تغییرات بر روی تبصره‌ها اعمال شد، به طور مثال ۱۲۵ هزار میلیارد تومان بند و به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت اما این مسئله در سرجمع بودجه آورده نمی‌شود.

 

*** کاهش تراز عملیاتی بودجه در لایحه دولت

 

زنگنه در خصوص کاهش تراز عملیاتی بودجه در لایحه دولت، اظهار کرد:

۴۰ هزار میلیارد تومانی که در لایحه دولت کاهش پیدا کرده است در واقع از جداول هزینه‌ای بوده است.

زمانی که از کسری تراز صحبت می‌کنیم به معنای اختلاف بین درآمد مالیات‌ها و خدمات دولت(غیر از درآمدهای تملک دارایی و فروش اوراق) با هزینه‌های جاری است لذا آن ۴۰ هزار میلیارد تومانی که دولت کاهش داده در واقع از هزینه‌های جاری بوده است.

در حال حاضر، منابع افزایش حقوق‌ها از محل فروش اموال دولت در نظر گرفته شده است یعنی دولت منابع حاصل از فروش سهام شرکت‌های خود را صرف پرداخت به تامین اجتماعی، حقوق هیئت علمی و … خواهد کرد.

 

*** یکی از ایراداتی در لایحه بودجه

 

وی با بیان اینکه برخی هزینه‌ها در سرجمع بودجه آورده نمی‌شود و این یک ایراد در لایحه بودجه است، گفت:

ما باید در سال آینده و در بحث اصلاح ساختار بودجه این ایراد را برطرف کنیم.

در حال حاضر به طور مثال ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی که تلفیق برای فروش دارای‌ها در نظر گرفته است در سرجمع بودجه (۸۵۴ هزار میلیارد تومان منابع و مصارف بودجه عمومی دولت) آورده نمی‌شود که همین مسئله باعث می‌شود که تصویر درستی از لایحه بودجه وجود نداشته باشد.

به ظاهر شما می‌بینید که مصارف دولت ۸۵۴ هزار میلیارد تومان است اما وقتی که بررسی می‌کنید، می‌بینید این رقم در حدود ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان است که ۱۵۰ هزار میلیارد آن در بند و قرار دارد.

یکی از ایراداتی که ما به تلفیق داریم این است که اصلاحات ساختاری در بودجه انجام نداد و بیشتر اصلاحات عددی و رقمی بود و در راستای واقعی‌سازی ارقام موجود در بودجه قرار داشت.

 

***  تبصره‌های بودجه راهی برای دور زدن قوانین دائمی است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیته اصلاح ساختار کمیسیون برنامه و بودجه در پایان پیرامون اینکه ما آن ۱۳ حکم اصلاح ساختار بودجه را در بحث پیشنهادها خواهیم آورد، اظهار کرد:

اگر اصلاح ساختار بودجه رخ دهد بودجه ما عملا به ۲ الی ۳ صفحه کاهش می‌یابد و نیازی به این تعداد تبصره نخواهد بود.

تبصره‌های موجود در لایحه بودجه عموما یا برای اصلاح قوانین عادی یا دورزدن قوانین دائمی است و این از ایراداتی است که ما در لایحه بودجه با آن مواجه هستیم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول