کد خبر:264951
پ
رمز ارز
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

راهکاری جدید برای تامین برق استخراج‌کنندگان رمز ارزها

استفاده غیرمجاز از برق ارزان برای استخراج رمز ارزها به یکی از دغدغه‌های اصلی صنعت برق تبدیل شده است که در این راستا، شیوه‌ها و طرح‌های جدید برای تامین برق ماینینگ، ارائه شده است.

استفاده غیرمجاز از برق ارزان برای استخراج رمز ارزها به یکی از دغدغه‌های اصلی صنعت برق تبدیل شده است که در این راستا، شیوه‌ها و طرح‌های جدید برای تامین برق ماینینگ، ارائه شده است.

 

*** برق ارزان ایران، بهشت استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، استفاده از برق ارزان کشورمان برای استخراج ارز دیجیتال (ماینینگ) از حدود دو سال پیش مورد توجه قرار گرفت به گونه‌ای علاوه بر استخراج کنندگان داخلی، استخراج‌کنندگان خارجی نیز در کشورمان فعال شدند.

علاوه بر این ارزانی برق در کشورمان به گفته متولیان و دست اندرکاران صنعت برق، پای استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال داخلی و بین المللی را به گاو داری‌ها، زمین‌های کشاورزی و مزارع باز کرده است.

استخراج رمز ارزها نیاز به استفاده از برق ارزان قیمت دارد تا حاشیه سود را برای استخراج کنندگان افزایش دهد، از طرف دیگر افزایش قیمت جهانی ارزهای دیجیتال سبب شده تعداد کسانی که می‌خواهند از این بازار برای خود کسب درآمدی داشته باشند روزبروز افزایش یابد.

 

*** تعرفه پایین، عامل جذاب استخراج رمز ارز در ایران

 

معاون وقت هماهنگی توزیع شرکت توانیر به فعالیت تولیدکنندگان بین المللی ارزهای مجازی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت:

پایین بودن تعرفه برق در ایران، موجب استقبال این تولیدکنندگان شده است.

 

محمود رضا حقی فام با اشاره به به یارانه‌دار بودن برق در کشور که عامل افزایش فعالیت این تولیدکنندگان رمز ارزها شده است، گفت:

اکنون نگرانی ما حضور بیشتر تولیدکنندگان رمز ارزهای بین المللی با توجه به نرخ پایین برق و استفاده بیش از حد از برق است.

 

شایان ذکر است، اکنون همزمان با افزایش ارزش ارزهای مجازی تعداد بیشتری از استخراج‌کنندگان وارد این عرصه شده‌اند و آنگونه که همایون حائری، معاون برق و انرژی وزیر نیرو اعلام کرده است، افزایش روز افزون رمز ارزها نیاز به برنامه‌ریزی دقیق‌تری دارد که باید در این زمینه بیشتر تلاش کرد.

برخی این فعالان با رعایت قوانین نسبت به استفاده مجاز از برق اقدام کرده و حقوق مربوط را پرداخت کرده و به فعالیت ادامه می دهند.

اما مشکل اینجاست که تعداد زیادی از ماینرها با نادیده گرفتن قوانین تلاش دارند با سو استفاده از برق ارزان، حاشیه سود بالاتری نصیب خود کنند که این امر با واکنش‌های فراوان متولیان برق قرار گرفته و از برخورد قانونی با این افراد خبر داده‌اند.

 

*** تامین برق بدون یارانه

 

اکنون و در تازه‌ترین موضوع‌گیری متولیان صنعت برق، سخنگوی صنعت برق از روشی جدیدتر برای تامین برق این نوع مراکز خبر می‌دهد و اظهار داشت:

تلاش شده تامین برق مراکز استخراج رمز ارز از نیروگاه‌های مقیاس کوچک و تجدید پذیر، بدون اختصاص یارانه انرژی انجام شود.

 

مصطفی رجبی مشهدی در ادامه افزود:

بر اساس مصوبه هیات وزیران و ابلاغیه وزارت نیرو، نیروگاه‌های مقیاس کوچک باید جدید باشند و به شبکه سراسری برق متصل نباشند همچنین سوخت این نیروگاه‌ها یارانه دریافت نکرده و قیمت گاز آن‌ها معادل۷۰ درصد قیمت گاز صادراتی محاسبه می‌شود.

 

وی با بیان این که هم اکنون یک هزار و ۶۵۰ مگاوات ظرفیت مصوبه نیروگاه‌های مقیاس کوچک در کشور وجود دارد، گفت:

سالانه ۲۰۰ مگاوات نیروگاه مقیاس کوچک در کشور به شبکه برق متصل می‌شوند که قیمت خرید تضمینی برق آن‌ها نیز ۶۰۰تومان به ازای هر پرکیلووات ساعت و ۸ برابر قیمت فروش برق به مشترکان است.

مراکز استخراج رمز ارز می‌توانند علاوه بر نیروگاه‌های مقیاس کوچک، برق مورد نیاز خود را از نیروگاه‌های تجدیر پذیر تازه تاسیس تامین کنند که این نیروگاه‌ها علاوه بر مصرف نداشتن سوخت یارانه ای، می‌توانند به شبکه برق متصل باشند.

این گونه مراکز استخراج رمز ارز، برق را بدون یارانه دریافت خواهند کرد.

 

سخنگوی صنعت برق در پایان به مراکز غیر مجاز توصیه کرد پیش از برخورد قضایی و پرداخت خسارت به دلیل استفاده غیر مجاز از برق برای استخراج رمز ارز، مجوز فعالیت را از وزارت صنعت دریافت کنند تا وزارت نیرو نیز برق این مراکز را از روش‌های تعیین شده اختصاص دهد.

 

معاون هماهنگی و توزیع توانیر نیز ۳۰ بهمن‌ماه با اشاره به برگزاری مانور اصلاح و تعدیل روشنایی معابر، گفت:

تاکنون و در چهار مرحله برگزاری مانور اصلاح و تعدیل روشنایی معابر ۵۰ هزار رمز ارز غیرمجاز جمع آوری شده است.

 

غلامعلی رخشانی مهر در چهارمین مرحله رزمایش سراسری اصلاح و تعدیل روشنایی معابر، افزود:

جمع آوری این تعداد رمزارز غیر مجاز منجر به صرفه جویی ۱۰۰ مگاواتی در مصرف برق شده است.

علاوه بر این و در روزهای اخیر ۲۰ هزار رمز ارز غیر مجاز دیگر جمع آوری شده اند که ۳۰ مگاوات صرفه جویی را به همراه داشته است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

اگر لازم باشد برای مصارف غیرنظامی غنی‌سازی را به ۶۰ درصد می‌رسانیم

سامانه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری راه‌اندازی شود

طرح‌های مجلس و دولت برای ساماندهی صنعت خودرو نتیجه نداده است

 

 

*** برخورد با رمز ارزهای غیرمجاز

 

به گزارزش خبرگزاری صنایع، معاون هماهنگی و توزیع توانیر در پایان پیرامون برخورد با رمز ارهای غیر مجاز، اظهار داشت:

برخورد با رمز ارزهای غیرمجاز با جدیت دنبال می‌شود بنابراین به همه فعالان این بخش توصیه می‌شود برای استفاده از برق مجاز اقدام کنند.

استفاده از برق به صورت مجاز هم به نفع استخراج‌کنندگان ارز است و هم مانع آسیب دیدن شبکه خواهد بود.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول