کد خبر:264755
پ
آب
بر اساس گزارش شرکت مهندسی آب و فاضلاب:

۱۲ هزار و ۷۰۵ روستا از نعمت آب سالم و پایدار برخوردار هستند

بر اساس گزارش شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، تا پایان بهمن‌ماه سال جاری، آبرسانی پایدار به ۱۲ هزار و ۵۰۷ روستا محقق شده است.

بر اساس گزارش شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، تا پایان بهمن‌ماه سال جاری، آبرسانی پایدار به ۱۲ هزار و ۵۰۷ روستا محقق شده است.

 

*** بهره‌مندی روستاها از شبکه آب شرب پایدار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در دولت فعلی، به طور متوسط هر سال حدود ۱.۱ میلیون نفر (هر هفته ۳۴ رو‌ستا) از نعمت آب شرب پایدار بهره‌مند شده‌اند که پیش‌بینی می‌شود تا نیمه دوم سال ۱۴۰۰، این رقم به ۹.۳ میلیون نفر برسد.

بنابراین جمعیت روستایی بهره‌مند از شبکه آب شرب پایدار تا پایان دولت دوازدهم از ۹۰۰ هزار نفر به بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید.

براین اساس، در طول دهه‌های گذشته با وجود اجرای سامانه‌های آبرسانی، بخش عمده‌ای از جمعیت رو‌ستایی به دلایل نبود اتصال به منابع آب پایدار نظیر مخازن سدها و تصفیه‌خانه‌های مدرن، قدمت بالای تاسیسات موجود، نبوددسترسی به تکنولوژی ساخت تجهیزات کارآمد مانند استفاده از لوله‌های پلیمری به‌جای آزبست سیمان و گالوانیزه، تامین نشدن اعتبارات مکفی در زمان‌بندی مشخص و نبود امکان برنامه‌ریزی پیوسته به دلیل منابع تامین اعتبار استانی و منطقه‌ای از آب شرب پایدار بهره‌مند نبوده‌اند.

همچنین این بهره‌مند نبودن با وجود اجرای شبکه و تاسیسات در ۳۳ هزار و ۷۳۴ روستا با جمعیتی افزون بر ۲۰ میلیون نفر، تنها حدود ۹۰۰ هزار نفر در قالب دو هزار و ۶۷۶ رو‌ستا در سال ۱۳۹۲ را تحت پوشش قرار می‌داد.

بر این اساس، آب شرب مورد نیاز مابقی جمعیت ر‌وستایی اعم از دارا و یا فاقد تاسیسات در ساعت‌هایی محدود از طریق سامانه‌های آبرسانی و یا از طرق دیگر مانند آبرسانی سیار، استفاده از چاه‌های کشاورزی، ایستگاه‌های برداشت و غیره تامین می‌شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

اگر لازم باشد برای مصارف غیرنظامی غنی‌سازی را به ۶۰ درصد می‌رسانیم

سامانه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری راه‌اندازی شود

طرح‌های مجلس و دولت برای ساماندهی صنعت خودرو نتیجه نداده است

 

 

*** طرح ملی آبرسانی به روستاهای کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با اولویت رو‌ستاهای بالای ۲۰ خانوار، تا قبل از سال ۱۳۹۳ ردیف متمرکز برای اجرای طرح‌های آبرسانی روستایی پیش‌بینی نشده بود، از این ‌رو با هدف رفع مشکل و بهبود خدمات‌رسانی با پیگیری‌های انجام شده ردیف متمرکز ملی در قوانین بودجه سنواتی درج و با کسب اجازه از رهبر معظم انقلاب، امکان برداشت از اعتبارات صندوق توسعه ملی مهیا شد.

بر این اساس، طرح ملی آبرسانی به رو‌ستاهای کشور با هدف تامین آب شرب پایدار برای ۲۰ هزار و ۷۷۴ روس‍‍تا با جمعیت ۱۰.۹ میلیون نفر تعریف شد.

همچنین اتصال سامانه‌ها به منابع تامین آب پایدار، ارتقای تاب‌آوری تاسیسات موجود از طریق اصلاح و بازسازی سامانه‌های انتقال و توزیع، توجه به کاهش آب بدون درآمد در شبکه‌های روستایی و کنتوردار کردن منابع تولید با هدف مدیریت مصرف از اهم دستاوردهای اجرای این طرح آبرسانی عنوان شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول