کد خبر:264667
پ
مرتضی معتمد
معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی:

پرداخت تسهیلات ۱۶ میلیارد تومانی به کارخانه‌ها برای مدیریت مازاد تولید کشمش

معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی از پرداخت تسهیلات ۱۶ میلیارد تومانی به کارخانه‌ها برای مدیریت مازاد تولید کشمش خبر داد.

معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی از پرداخت تسهیلات ۱۶ میلیارد تومانی به کارخانه‌ها برای مدیریت مازاد تولید کشمش خبر داد.

 

*** ۲۸۵ هزار تن تولید کشمش در سال جاری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مرتضی معتمد در نشست خبری پیرامون خرید حمایتی کش‍مش توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور، اظهار کرد:

سال ۹۹ سال آور باغات کشمش بود به طوری که تولید کش‍مش به ۲۸۵ هزار تن رسید و برآوردها حاکی از این است که تا پایان سال صادرات کشم‍ش کشور به ۱۴۰ هزار تن برسد.

 

وی میزان تولید ک‍شمش در سال ۹۷ را ۲۱۲ هزار و ۱۵۰ تن و میزان تولید آن را در سال ۹۸ را ۲۷۳ هزار و ۱۶۵ تن اعلام کرد و گفت:

سال گذشته ۱۲۰ هزار تن کشمش با ارزشی بالغ بر ۱۶۴ میلیون و ۲۷۱ هزار دلار صادر شده است.

 

*** افزایش مازاد تولید کش‍مش در سال جاری

 

معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان این که در سال جاری تولید کشمش فرآوری شده به ۲۸۵ هزار تن رسیده است، گفت:

مازاد تولید سال جاری به ۷۶ هزار و ۵۰۰ تن محصول باقی مانده از سال قبل اضافه شد و عرضه بالا در مقابل تقاضای ثابت، منجر به افت قیمت شد، به همین دلیل دولت مجبور به دخالت در بازار این محصول شد.

 

وی در ادامه افزود:

در گذشته شیوه مداخله سازمان مرکزی تعاون روستایی بر پایه خرید تضمینی یا خرید حمایتی بود و یا اینکه کارخانه‌ها اقدام به خرید محصول از کشاورزان می‌کردند و سازمان مرکزی تعاون روستایی مابه‌التفاوت قیمت کارخانه و قیمت حمایتی را به کشاورزان می‌داد که در حال حاضر اجرای این ۲ روش برای مدیریت ۲۰ هزار تن کشمش به اعتبارات قابل توجهی نیاز دارد.

 

معتمد با اشاره به برگزاری جلسات مشترک با صادرکنندگان برای صادرات کشمش مازاد از کشور، گفت:

ما به دنبال به حداقل رساندن دخالت‌های دولت هستیم و به همین منظور با اتحادیه خشکبار توافق کردیم که تسهیلات ۹ ماهه یا یک ساله با نرخ ۱۰ درصد برای این منظور در اختیارشان قرار دهیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:
 
 
 

 

 

*** ارائه تسهیلات برای مدیریت بازار کشمش

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی در پایان پیرامون نحوه مدیریت مازاد کش‍مش در بازار، اظهار کرد:

برای این موضوع ۱۶ میلیارد تومان بودجه از سازمان برنامه و بودجه دریافت کردیم که در برابر اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومانی خرید تضمینی رقمی نیست.

بازار کشمش با پرداخت ۱۶ هزار میلیارد تومان مدیریت می‌شود.

مازاد تولید سال جاری نباید به سال ۱۴۰۰ منتقل شود و از آنجا که امکان تازه خوری محصول در بازار وجود ندارد، از این رو باید این محصول مازاد جذب صادرات و صنعت شود.

با توجه به پرداخت تسهیلات ۱۶ میلیارد تومانی برای صادرات و فرآوری، مداخله دولت به حداقل رسیده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول