کد خبر:264529
پ
بیگلو
دبیر انجمن قطعه‌سازان:

طرح‌های مجلس و دولت برای ساماندهی صنعت خودرو نتیجه نداده است/ کاهش ۳۰ درصدی قیمت خودرو با کاهش قیمت مواد اولیه

دبیر انجمن قطعه‌سازان با بیان اینکه طرح‌های مجلس و دولت برای ساماندهی صنعت خودرو و کاهش قیمت نتیجه نداده است، کاهش ۳۰ درصدی قیمت خودرو را با کاهش قیمت مواد اولیه ممکن دانست.

دبیر انجمن قطعه‌سازان با بیان اینکه طرح‌های مجلس و دولت برای ساماندهی صنعت خودرو و کاهش قیمت نتیجه نداده است، کاهش ۳۰ درصدی قیمت خودرو را با کاهش قیمت مواد اولیه ممکن دانست.

 

*** موضع قطعی انجمن قطعه‌سازان درباره قیمت خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مازیار بیگلو در نشست خبری انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو با اصحاب رسانه، اظهار داشت:

موضع قطعی انجمن قطعه سازی این است که افزایش قیمت به هر نحوی که بخواهد به مصرف کننده صدمه بزند از نظر ما بدترین و آخرین راه است.

راهکارهای انجمن مبنی بر این است که قیمت به نفع مصرف کننده تعدیل شود ، منتهی روندی که در حال طی شدن است متاسفانه از طرف نهادهای بالادستی این روند به سمت اشتباهی در حرکت است.

 

*** طرح مجلس و کمترین بهره از قطعه‌سازان

 

دبیر انجمن قطعه‌سازان در ادامه اضافه کرد:

دو الی ۳ طرح به صورت موازی برای صنعت خودرو در حال انجام است که متاسفانه به نظر من همه آن ها محدود است و تنها خود تهیه کننده طرح ها بر روی آن نظر می دهند و در این میان کمترین نظر کارشناسی را از قطعه سازان میگیرند.

یک طرحی وجود دارد که در مجلس در حال طی شدن مراحل است.

درباره این طرح با وجود تماس های مکرری که اعضا کمیسیون صنایع داشتیم ، کماکان سیاست این است که در این مورد از قطعه سازان کمترین استفاده را کنند.

 

*** ۲ طرح در دستور کار برای تعدیل قیمت خودرو

 

بیگلو در ادامه با اشاره به وجود ۲ طرح برای صنعت خودرو، بیان داشت:

در بحث جهش تولید یک بسته ای توسط وزارت صنعت و سازمان گسترش و نوسازی در حال اجرا است که آن هم هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده و در دست بررسی است.

خروجی این دو طرح یک مبحثی است که در نهاد ریاست جمهوری قیمت گذاری بر روی آن در حال انجام است که خودروسازان و وزارت صنعت و مجلس در آن دخیل هستند که آن هم متاسفانه خروجی مناسبی نداشته است.

روندی کاری در این مورد نسبتا خوب بوده است و امیدواریم که تا قبل پایان سال حداقل یک تعیین تکلیفی برای قیمت خودرو انجام شود.

در این راستا پیشنهادات مختلفی ارائه شده است.

درباره این موضوع باید یک شیرمردی پیدا شود که بلاخره برای همیشه قیمت خودرو را در کشور تعیین تکلیف کند.

 

*** کاهش قیمت مواد اولیه

 

وی در ادامه بیان داشت:

نظر انجمن این است که با کاهش قیمت مواد اولیه ، می توان قیمت خودرو را حتی در درب کارخانه تا ۳۰ درصد کاهش بدهیم و به شکلی پیش برود که مردم راضی باشند.

مردم به اندازه کافی با وجود کاستی هایی که در صنعت خودروسازی و قطعه سازی وجود دارد، ناراضی هستند، بنابراین باید به این سمت حرکت کنیم که نظر مردم جلب شود.

 

*** تشکیل کنسرسیوم 

 

دبیر انجمن قطعه سازان در ادامه درباره تشکیل کنسرسیوم قطعه‌سازان، گفت:

بحث دیگری که وجود دارد و در آخرین جلسه ای که با وزیر صنعت داشتیم، بحث کنسرسیوم بود که از طرف ایشان مطرح شد.

نظر وزیر صنعت این بود که کنسرسیومی از قطعه سازان تشکیل شود که قطعه سازان خودشان در زمینه خودکفا شدن در حوزه خودروسازی پیش بروند.

ما این کنسرسیوم را با ایده انجمن سال گذشته تشکیل دادیم.

بیش از ۳۰ شرکت قطعه سازی سهامدار کنسرسیوم هستند و این کنسرسیوم کاملا ثبت شده و وجاهت حقوقی دارد.

جالب این جا است که  خودروسازان وقت ملاقات به این کنسرسیوم نمی دهند.

تاکید وزیر صنعت بر این بوده است که این کنسرسیوم در کنار خودروسازان همکاری داشته باشد، اما متاسفانه با وجود دستور صریح وزیر صمت خودروسازان به ویژه شرکت ایران خودرو به کنسرسیوم پیشنهاد داده که یکی از قطعات استراتژیک را برای این گروه تولید کند، وقت ملاقات به کنسرسیوم نداده است چه برسد به این که از این خودروساز توقع داشته باشیم که بیاید و همکاری با قطه سازان داشته باشد.

بنابراین امیدوارم آقای وزیر پیام بنده را دریافت کرده باشند که ما به دستور شما لبیک گفتیم ، اما ظاهرا زیرمجموعه‌های خود شما هستند که تمایلی برای انجام این کار ندارند.

 

*** افزایش تیراژ تولید

 

بیگلو درباره موضوع تولید در حوزه قطعه‌سازی ، بیان داشت:

در خصوص تولید هم سناریوهای مختلفی پیش روی وجود دار که هر کدام محتمل است، اتفاق بیافتد.

ممکن است گشایش هایی در فضای اقتصادی یا در فضای سیاسی کشور اتفاق بیافتد.

برآورد ما این است که با وجود تمام مشکلاتی که وجود دارد، قطعه سازا کماکان در خط مقدم تولید ایستاده باشند و نهایت سعیشان را خواهند کرد که تیراژ تولید را حفظ کنند چرا که کاهش آن به مصرف کننده نهایی ضربه می زند.

سوای اینکه اتفاقات سیاسی یا اقتصادی می خواهد اتفاق بیافتد، قطعه سازان پروژه های خودکفایی را با تمام توان جلو برده اند.

دو هفته پیش پروژه خودکفایی بر روی خودروی تارا انجام شد و انشاالله در آینده بر روی خودرو شاهین هم همچین برنامه ای داریم که خدمت آقای وزیر نشان خواهیم داد.

بلاخره هر دو خودروساز در سال آینده خودروی جدی  خودشان را عرضه می کنند و بسیار برای ما حیاتی است.

خودرو شاهین که توسط گروه خودروسازی سایپا عرضه می شود، کسری قطعات را  از محل حذف تیراژ پراید جبران خواهد کرد و در هعین حال خودرو تارا هم برای ایران خودرو خودرو بسیار استراتژیک و مهمی است، بنابراین ما با تمام قوا پیش خواهیم رفت و امیدواریم بتوانیم با وجود تمام مشکلات افزایش تیراژ تولید را داشته  باشیم.

با تمامی این مسائل کماکان سختی کار به سمت قطعه سازان  است چرا که تحریم بر روی قطعه سازان و خودروسازان است.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

رهبر معظم انقلاب در این راستا در دیداری که با صنعتگران داشتند تاکید کردند که اگر گشایشی اتفاق افتاد این فرمان به سمت غرب و شرق برگردد.

سختی ها را همه باهم در دو سال گذشته گذراندیم و قطعاتی که فکر می کردیم قابلیت

در کشور را ندارد، در حال حاضر به ثمر رسیده است و در حال تولید است.

 

**** حضور قطعه‌سازان در خط مقدم بومی‌سازی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن قطعه‌سازان در پایان نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت:

انتظار داریم با همین قوا و با استفاده از توانمندی داخلی سازی که در میان قطعه سازان وجود دراد، و همچنین علمی که قطعه سازان در این دوسال به سختی بدست آورده اند، از همین توانمندی ها استفاده شود و بتوانیم خودروهای جدید را تولید کنیم.

اگر با همین روند پیش برویم طی سنوات آتی دو اتفاق خوب به وقوع خواهد پیوست.

اول اینکه ما کمترین وابستگی را به غرب و شرق در صنعت خودروسازی داشته باشیم و مهمتر از همه که رسالت اصلی قطعه سازی کشور است این است که بتوانیم جلب رضایت مردم را داشته باشیم.

هذف اصلی جلب رضایت مردم است و باید پیش زمینه ای که از قبل ایجاد شده را از ذهن ها پاک کنیم  و خودرویی در این کشور تولید شود که چه از لحاظ کیفیت و چه از لحاظ قیمت و چه از لحاظ امنیت درخور و شایسته مردم باشد و تناسبی که میان قیمت، کیفیت و امنیت از بین رفته است را  بتوانیم حفظ کنیم.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول