کد خبر:264446
پ
تولید خودرو
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

توسعه داخلی‌سازی در صنعت خودرو در سایه تحریم و کرونا

بررسی عملکرد خودروسازان و قطعه‌سازان حاکی از افزایش عمق ساخت داخل قطعات و خودروها و تولید خودروهای جدید با درصد داخلی‌سازی بالا است.

بررسی عملکرد خودروسازان و قطعه‌سازان حاکی از افزایش عمق ساخت داخل قطعات و خودروها و تولید خودروهای جدید با درصد داخلی‌سازی بالا است.

 

*** توسعه داخلی‌سازی در صنعت خودرو 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت به ‌تازگی اعلام کرده که اولویت اصلی این وزارتخانه تقویت صنایع کشور و مدیریت واردات است و قطعاتی که در داخل تولید می‌شوند اجازه واردات نخواهند یافت، مشکلی که در دور گذشته تحریم‌ها شاهد آن بودیم.

بر اساس مجوز صادر شده از سوی شورای هماهنگی سران قوا، واردات نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ ردیف از مجموع هشت هزار ردیف تعرفه کالایی که به اندازه کافی در کشور تولید می‌شوند، ممنوع است و این ممنوعیت‌ها ادامه دارد.

علاوه بر آن، وزارت صنعت در خصوص کالاهایی که به مرحله ساخت داخل می‌رسند از اعضای کمیسیون ماده یک قانون مقررات صادرات و واردات، حمایت‌های تعرفه‌ای را تقاضا می‌کند.

همچنین مسئولان خاطر نشان‌ می‌کنند که مجموعه سیاست‌های وزارت صنعت به گونه‌ای است که منابع محدود را به اولویت واردات مواد اولیه، واسطه‌ای، قطعات و ماشین‌آلات مورد نیاز اختصاص خواهد داد.

صنعت نیمه‌جان کشور در سال‌های گذشته متاثر از تحریم‌های ظالمانه و در یک سال اخیر ناشی از پاندمی کرونا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده و می‌کند، این در حالی است که متخصصان و مهندسان داخلی در چند سال گذشته حرکت‌های خوبی را با حمایت وزارت صنعت در راستای داخلی‌سازی بسیاری محصولات و قطعات به انجام رسانده‌اند.

قطعه‌سازی یکی از این صنایع است که به دلیل ارتباط تنگاتنگ آن با خودروسازی که در نوک پیکان تحریم‌های آمریکایی قرار داشت، شرایط دشواری را تجربه کرده و می‌کند.

با این حال اتفاق‌هایی همچون تولید خودروی تارا با ۹۰ درصد ساخت داخل یا ساخت نخستین موتور سه سیلندر ملی، بار دیگر توان و تعهد تولیدکنندگان داخلی را به اثبات رساند که لازم است در ادامه راه نیز مورد حمایت قرار بگیرند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

بازگشت ارز صادرات غیرنفتی ۳ درصد افزایش یافت

 

 

*** تولید جدیدترین محصولات خودروسازان داخلی با عمق ساخت داخل

 

رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو در خصوص تولید جدیدترین محصولات خودروسازان داخلی با عمق ساخت داخل بالا، اظهار داشت:   

ماجرای تحریم‌ها و کووید ۱۹ حامل درس‌های خوبی برای ما بود، اینکه اگر دست به زانوی خود گذاشته و بلند شویم به ‌طور حتم موفق خواهیم شد.

در گذشته تولید خودروهای جدید در کشور منحصر به سی.کی.دی‌کاری و مونتاژ بود، اما امروز جدیدترین محصولات خودروسازان داخلی با عمق ساخت داخل بالا تولید می‌شوند.

 

نجفی‌منش معتقد است که اگر به ‌طور متوسط بیش از ۹۰ درصد قطعات تولیدی خودروها داخلی‌سازی شود، آن‌گاه تحریم‌کنندگان صنعت خودروی کشور هیچ‌گاه توفیقی نخواهند یافت.

 

وی با بیان اینکه قطعه‌سازان داخلی با همت و توان بالای خود توانستند در سال‌های گذشته با افزایش عمق داخلی‌سازی قطعات، ارزبری این صنعت و خودروسازی را کاهش دهند، گفت:

اگر در صنعت خودروسازی کشور به توان داخل خود اعتماد و اتکا کنیم، تحریم‌ها نمی‌توانند تهدیدی برایمان باشد.

 

*** آماده شرکت‌های داخلی، قطعه‌سازان برای سرمایه‌گذاری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور در پایان پیرامون اینکه تولید خودروهای جدید در شرکت‌های داخلی، قطعه‌سازان با وجود همه مشکلات آماده سرمایه‌گذاری برای همراهی بیشتر با خودروسازان هستند، اظهار ‌کرد:

اگر مشکل زیان‌دهی خودروسازها حل شود، خود نیز در این سرمایه‌گذاری‌ها مشارکت خواهند کرد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول