کد خبر:264273
پ
قبادی
دبیر ستاد تنظیم بازار:

ترخیص روغن خام از گمرکات/ ذخایر میوه و روغن برای نوروز کافی است

دبیر ستاد تنظیم بازار از ترخیص روغن خام از گمرکات کشور طبق برنامه خبر داد.

دبیر ستاد تنظیم بازار از ترخیص روغن خام از گمرکات کشور طبق برنامه خبر داد.

 

*** نوسانات قیمت در بازار میوه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس قبادی در خصوص نوسانات قیمت در بازار میوه با اشاره به افزایش نرخ ارز، اظهار داشت:

سال ۹۹ نسبت به سال‌های گذشته، صادرات اقلامی مانند سیب و پرتقال افزایش پیدا کرده که یکی از دلایل آن افزایش نرخ ارز است که باعث رونق صادرات میوه شده است.

 

دبیر ستاد تنظیم بازار، تغییرات آب‌وهوایی در برخی از استان‌های تولیدکننده میوه و مرکبات را به عنوان یکی از عوامل کاهش عرضه میوه و ایجاد نوسان قیمتی در این بازار عنوان کرد و افزود:

در کنار این عوامل، تغییرات جوی و بارش‌ها نیز موجب ایجاد محدودیت‌هایی در بخش حمل‌ونقل می‌شود که تمام این موارد در میزان عرضه مؤثر است.

 

وی در ادامه با تاکید بر وجود ذخایر کافی میوه برای بازار عید و ایام پایانی سال، تصریح کرد:

خوشبختانه با توجه به میزان ذخایر خوب میوه، برای تأمین و توزیع میوه ایام عید مشکلی وجود ندارد و اقلام پرمصرف این ایام، با قیمت مناسب و به مقدار کافی در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت.

 

قبادی با غیرکارشناسی خواندن تأثیر ذخیره‌سازی میوه بر نوسانات اخیر قیمت‌ها، تاکید کرد:

خرید و ذخیره‌سازی سیب و پرتقال برای شب عید حدود ۲ ماه قبل انجام شد و این موضوع هیچ ارتباطی به نوسانات قیمتی در روزهای اخیر ندارد؛ از طرفی میزان ذخیره سازی رقمی بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تُن است که در مقایسه با تولید چند میلیون تُنی سیب و پرتقال در کشور، رقم بسیار کوچکی است و موضوع ذخیره‌سازی اصلاً نمی‌تواند زمینه اختلال در بازار را فراهم کند.

 

*** تأمین روغن 

 

وی در ادامه به موضوع تأمین روغن مورد نیاز بازار اشاره کرد و گفت:

در کشور روغن به اندازه کافی تولید می‌شود و مردم از بابت تأمین روغن و دیگر مایحتاج عمومی خود در ایام پایانی سال و همینطور ماه مبارک رمضان خاطر جمع باشند.

 

اخبار مهم صنایع:

افتتاح پنج طرح صنعتی و معدنی با سرمایه‌گذاری بیش از ۵۸ هزار میلیارد ریال

آغاز فاز دوم انتقال آب از خلیج فارس در آینده‌ای نزدیک

داخلی‌سازی ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری در کشور

 

 

*** ترخیص روغن خام از گمرکات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر ستاد تنظیم بازار در پایان با بیان اینکه بسیاری از نگرانی‌های جامعه در خصوص تهیه اقلام و کالاهای مورد نیاز، ناشی از شایعات، اخبار غیر مستند و ایجاد بحث‌های روانی است، تصریح کرد:

برای ایام پایان سال، هم روغن خانوار و هم روغن صنفی و صنعتی به مقدار کافی تولید و در اختیار مصرف‌کننده و قنادی‌ها قرار می‌گیرد و من درخواست می‌کنم مردم نسبت به شایعات منتشر شده در خصوص کمبود این اقلام نگرانی نداشته باشند.

طبق گزارشات اعلام شده، ترخیص روغن خام از گمرکات کشور طبق برنامه در حال انجام است و با توجه به ظرفیت خوب تولید روغن که در کشور وجود دارد، هیچ مشکلی برای تأمین نیاز بازار وجود ندارد.

سیاست ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی از جمله روغن در سال ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت و تأثیر قیمتی متأثر از این موضوع اتفاق نخواهد افتاد.

 

 

انتهای پیام//// 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول