کد خبر:264276
پ
بانک مرکزی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

پیشنهاد اصلاح اساسنامه صندوق ضمانت سپرده‌ها در هیئت دولت

بانک مرکزی پیشنهاد اصلاح موادی از اساسنامه صندوق ضمانت سپرده‌ها را به هیئت دولت ارائه کرده است.

بانک مرکزی پیشنهاد اصلاح موادی از اساسنامه صندوق ضمانت سپرده‌ها را به هیئت دولت ارائه کرده است.

 

*** اصلاح اساسنامه صندوق ضمانت سپرده‌ها

 

به‬‬ گزارش خبرگزاری صنایع، براساس ماده (۹۵) قانون برنامه ۵ ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران (۱۳۹۴‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏- ۱۳۹۰) و به منظور تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده‌گذاران بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی در صورت ورشکستگی (صندوق ضمانت سپر‌ده‌ها) به موجب اختیار اعطایی به بانک مرکزی تأسیس شد.

همچنین در اجرای بند (ج) و (د) ماده موصوف (اساسنامه صندوق ضمانت سپر‌ده‌ها) و آیین‌نامه (میزان و نحوه دریافت حق‌عضویت در صندوق ضمانت سپرده‌ها) به تصویب رسید.

به موجب بند (ت) ماده (۵) اساسنامه صندوق ضمانت سپ‍رده‌ها، سقف سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار ضمانت شده توسط بانک مرکزی و یا دولت، برابر با ۷۰ درصد از منابع صندوق ضمانت سپرد‌ه‌ها می‌باشد، موضوعی که درحال حاضر، اصلاح آن به منظور فراهم شدن اجازه بهره‌برداری از ۸۰ درصد منابع برای سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار ضروری به نظر می‌رسد.

همچنین مطابق با این اساسنامه، نقش صندوق پرداخت (Pay‏‏‏‏‏‏‏‏-Box‏‏‏‏) برای صندوق ضمانت سپرد‌ه‌ها در نظر گرفته شده است به نحوی که صندوق ضمانت سپرده‌ها صرفاً نقش ضمانت و بازپرداخت سپرده‌های بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی ورشکسته، تا سقف ۱ میلیارد ریال را بر عهده دارد، این در حالی است که امروزه صندوق‌های ضمانت سپرده‌ها در سایر کشورها، نقش‌های دیگری را نیز برعهده دارند، بنابراین مناسب است مجموعه اختیارات و وظایف صندوق فوق از وضعیت صندوق پرداخت (Pay‏‏‏‏‏‏‏‏-Box‏‏‏‏) به سمت صندوق پرداخت پیشرفته (Pay‏‏‏‏‏‏‏‏-Box Plus‏‏‏‏) دارای مسئولیت و یا عاملیت تفویض شده از سوی بانک مرکزی ارتقا یابد.

ضرورت بازنگری در موضوعاتی چون تشکیل هفته‌ای یک بار جلسات هیأت مدیره، الزام امضای چک‌ها، اسناد و اوراق مالی صندوق از سوی مدیر عامل و یکی از اعضای هیأت مدیره، موضوع حق عضویت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی در صندوق ضمانت سپرده‌ها به نظر می‌رسد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

افتتاح پنج طرح صنعتی و معدنی با سرمایه‌گذاری بیش از ۵۸ هزار میلیارد ریال

آغاز فاز دوم انتقال آب از خلیج فارس در آینده‌ای نزدیک

داخلی‌سازی ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری در کشور

 

 

*** بررسی پیشنهاد بانک مرکزی در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با توجه به گذشت هفت سال از آغاز فعالیت صندوق ضمانت سپرد‌ه‌ها و ضرورت اعمال برخی اصلاحات در اساسنامه صندوق ضمانت سپرد‌ه‌ها و آیین‌نامه میزان و نحوه دریافت حق‌عضویت در صندوق ضمانت سپرده‌ها، بانک مرکزی پیشنهاد اصلاح برخی مواد این اساسنامه و آیین نامه را به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است، این پیشنهاد مراحل بررسی خود را در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت طی می کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول