کد خبر:264306
پ
عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی
عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی:

رئیس جمهور، اعتقادی به اخذ مالیات از کالاهای لوکس ندارد

عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی عنوان کرد، رئیس جمهور اعتقادی به اخذ مالیات از کالاهای لوکس ندارد و اگر مجلس آن را در بودجه ۱۴۰۰ تکلیف نکند، اخذ این مالیات لغو خواهد شد.

عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی عنوان کرد، رئیس جمهور اعتقادی به اخذ مالیات از کالاهای لوکس ندارد و اگر مجلس آن را در بودجه ۱۴۰۰ تکلیف نکند، اخذ این مالیات لغو خواهد شد.

 

*** اخذ مالیات از کالاهای لوکس 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا یزدی‌زاده با بیان اینکه رئیس جمهوری اعتقادی به اخذ مالیات از کالاهای لوکس ندارد، اظهار داشت:

مالیات بر خودرو و مسکن لوکس در بودجه ۹۹ تجربه خوبی برای مجلس بود تا اشتباهی که در این قانون کرد را تکرار نکند، زیرا وقتی بعد از تصویب قوانین، تدوین آئین‌نامه آن به دولت واگذار می‌شود در واقع قانون نابود شده است.

رئیس جمهور اعتقادی به اخذ مالیات از کالاهای لوکس ندارد، به همین دلیل با وجود اینکه یک سال از قانون بودجه ۹۹ می‌گذرد اما هنوز آئین‌نامه آنکه در دولت تصویب نشده است.

 

*** قوه‌قضائیه به این ترک فعل ورود کند

 

عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی با اشاره به عدم تصویب آئین‌نامه مذکور از در مرود اینکه قوه‌قضائیه می‌تواند به آن ورود کند، تصریح کرد:

عدم تصویب آئین‌نامه مذکور، ترک فعل بزرگی است و قوه‌قضائیه می‌تواند به آن ورود کند، زیرا اخذ این مالیات می‌توانست درآمد خوبی برای دولت ایجاد کند.

 

وی در خصوص اینکه دولت حتی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیز اخذ این مالیات را پیشنهاد نداده است، عنوان کرد:

اگر کمیسیون تلفیق در نظر دارد که این موضوع را اضافه کند باید دقیقاً موارد آئین نامه‌ای را نیز در بودجه ذکر کند و گرنه اجرایی نخواهد شد، اهمیت مالیات بر کالاهای لوکس این است که مالیات بر کالاهای لوکس مالیاتی هدایتی است زیرا می‌خواهد سرمایه را از لوکس‌گرایی به سمت بخش مولد پیش ببرد.

کشورهای غربی تمام جنبه‌های ثروت را مشمول مالیات می‌دانند، حتی از پس‌انداز نیز مالیات می‌گیرند تا پول به سمت بخش مولد اقتصاد هدایت شود.

 

*** ۱,۵۰۰ هزار میلیارد تومان خودروی لوکس در کشور وجود دارد

 

عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی بر ضرورت هدایت نقدینگی از طریق اخذ مالیات‌های تنظیمی، از بخش غیرمولد به سمت بخش مولد اقتصاد، افزود:

طبق کار پژوهشی‌ای که انجام دادیم ۱,۵۰۰ هزار میلیارد تومان خودرو لوکس در کشور وجود دارد، این در حالی است که اگر بخواهیم در صنعت فولاد نفت، چرم‌سازی و … از خام‌فروشی رهایی پیدا کنیم با دلار روز، حدود هزار هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است یعنی ۷۰ درصد ارزش خودروهای لوکس، کشور را از خام فروشی در این صنایع رها می‌کند، در واقع یعنی باید نقدینگی را از طریق اخذ مالیات‌های تنظیمی، از بخش غیرمولد به سمت بخش مولد اقتصاد هدایت کنیم.

 

وی در خصوص اینکه آیا اخذ مالیات از کالاهای لوکس در تضاد با حق مالکیت خصوصی نیست، گفت:

همه جنبه‌های مالیات اساساً دخالت در مالکیت خصوصی است.

کسی که درآمدی کسب می‌کند و دولت از آن مالیات می‌گیرد دخالت در مالکیت خصوصی نیست؟ حتماً هست، اما هیچ دولتی در دنیا بدون مالیات نمی‌تواند کشورش را اداره کند.

اگر فردی پولی درآورده و می‌تواند خودروی ۱۵ میلیارد تومانی سوار شود به دلیل این است که دولت برای او امنیت ایجاد کرده است، پس باید به دولت مالیات بدهد، مالیات نقش توزیع درآمد و ثروت دارد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

سفر ۲ روزه وزیر صنعت به استان یزد

تسهیلات پرداختی به قطعه‌سازان، مسکن موقتی است

دو اقدام دولت برای کنترل قیمت‌ها

 

 

*** کمیسیون تلفیق مجلس دهم مالیات بر کالاهای لوکس را بلااثر کرد

 

یزدی‌زاده با بیان اینکه کمیسیون تلفیق مجلس دهم مالیات بر کالاهای لوکس را بلااثر کرد، اظهار داشت:

روزی که من موضوع را مطرح کردم بحث این بود که از خانه‌های بالای ۵ میلیارد و خودروهای بالای ۳۰۰ میلیون تومان مالیات گرفته شود.

در آن روز بیش از ۹۰ درصد خودروها زیر ۳۰۰ میلیون تومان ارزش داشتند، کسانی که در کمیسیون تلفیق بودند از جمله تاجگردون مخالف این مالیات بودند و سعی کردند آن‌را حذف کنند اما فشار عمومی به قدری بود که نمی‌توانستند این کار را بکنند، اما آن‌ را بی اثر کردند، گفتند خانه تا ۱۰ میلیارد تومان و خودروی تا ۱ میلیارد تومان مشمول این مالیات نیستند، ضمن اینکه نرخ مالیات را هم کاهش دادند.

بنابراین یک خانه روستایی با یک خانه ۱۰ میلیارد تومانی تفاوتی نداشت! نکته جالب اینجا است که دولت همان را هم اجرا نکرد.

 

*** در ارزش‌گذاری ملک و خودرو مشکلی نداریم

 

وی با بیان اینکه در ارزش‌گذاری مسکن و خودرو مشکلی نداریم، گفت:

برای تعیین ارزش منطقه‌بندی جهت مالیات نقل و انتقال، سالیانه کمیته‌ای تشکیل می‌شود و درصدی از ارزش روز آن‌را به عنوان مالیات تعیین می‌کنند بنابراین ارزش روز وجود دارد که از آن ارزش منطقه بندی تعیین شده است.

در آن دقیقاً مشخص است چه بلوکی در چه منطقه‌ای باید چه مالیاتی بپردازد، در مورد خودرو هم ارزش سالیانه وجود دارد بنابراین مشکلی در ارزش‌گذاری ملک و خودرو جهت اخذ مالیات کالاهای لوکس وجود ندارد.

 

یزدی‌زاده با اشاره به اینکه این مالیات باید به صورت سالانه اخذ شود، اظهار داشت:

سوالی که مطرح می‌شد این بود که اگر کسی حقوق بگیر یا بازنشسته باشد و توان پرداخت این مالیات به صورت سالانه را نداشته باشد، چگونه می‌تواند مالیات را پرداخت کند، که ما گفتیم این فرد می‌تواند تا ۹۰ درصد مالیات متعلقه را بعداً و هنگام فروش خانه یا خودروی لوکس خود پرداخت کند، به عنوان نمونه اگر فردی بازنشسته یا دارای حقوق ثابت باشد، فقط ده درصد مالیات متعلقه را در پایان سال می‌پردازد و ۹۰ درصد مابقی را در روز نقل و انتقال به خریدار جدید، به همراه جرایم مالیاتی باید پرداخت کند.

 

*** مالیات کالاهای لوکس اثر تورمی ندارد

 

وی درباره اینکه آیا مالیات بر کالای لوکس قیمت مسکن را بالا نخواهد برد، عنوان کرد:

مالیات بر کالاهای لوکس یا مالیات حق استفاده به هیچ وجه اثر تورمی ندارد بلکه اثر معکوس دارد یعنی منجر به کاهش قیمت کالاهای لوکس می‌شود، زیرا تا به حال به چشم سرمایه‌گذاری به آن کالا نگاه می‌شد اما اگر قرار به پرداخت مالیات به دولت باشد، باعث انصراف از خرید آن می‌شود.

کسی که می‌خواهد با هواپیما سفر کند، می‌تواند بین سه کلاس صندلی هواپیما یعنی اکونومی، بیزینس و فرست کلس انتخاب کند، قیمت هر کدام ممکن است چند برابر یکدیگر باشد.

یعنی اگر کسی می‌خواهد از صندلی فرست کلس استفاده کند باید ۱۲ برابر اکونومی پول بلیت بپردازد و کسی جلوی او را نمی‌گیرد، اما اگر کسی تمایل دارد از فرست‌کلس استفاده کند همانطور که بابت بلیت باید پول بیشتری بپردازد، باید مالیات بیشتری هم بپردازد.

 

*** بی اثر شدن آئین‌نامه اخذ مالیات از کالاهای لوکس در بودجه ۱۴۰۰ 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی در پایان با توجه به اینکه آئین‌نامه اخذ مالیات از کالاهای لوکس اخیراً در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده، فکر می‌کنید دولت چه زمانی آن را تصویب و ابلاغ کند، اظهار داشت:

این آئین‌نامه تصویب نمی‌شود چون در قانون بودجه ۹۹ آمده بود و اگر مجلس این مالیات را در بودجه ۱۴۰۰ نبیند بی اثر می‌شود.

این موضوع در اصلاحیه مالیات‌های غیر مستقیم نیز آمده است اما دولت این لایحه را که بهمن ۹۸ وارد دولت شده به دلیل اینکه اعتقادی به آن ندارد وارد دستور کار نکرده است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 9 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول