کد خبر:264050
پ
رونق تولید و کسادی بازار
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

پارادوکس صنعت پوشاک؛ رونق تولید و کسادی بازار

در حالی که در دوسال گذشته و با ممنوعیت واردات پوشاک به داخل کشور، صنعت داخلی جانی دوباره گرفته، اما گشتی در بازار حاکی از بالا بودن قیمت‌ها و ناتوانی افراد بسیاری برای  خرید است.

در حالی که در دوسال گذشته و با ممنوعیت واردات پوشاک به داخل کشور، صنعت داخلی جانی دوباره گرفته، اما گشتی در بازار حاکی از بالا بودن قیمت‌ها و ناتوانی افراد بسیاری برای  خرید است.

 

*** رشد قیمت‌ها و ناتوانی افراد از خرید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در حالی که در دو سال گذشته و با ممنوعیت واردات پوشاک به داخل کشور، صنعت داخلی جانی دوباره گرفته و کارشناسان از رونق تولید با وجود همه مشکلات خبر می‌دهند، اما گشتی در بازار حاکی از بالا بودن قیمت‌ها و ناتوانی افراد بسیاری از خرید است.

برخی کارشناسان بیان می‌کنند که سیاست ممنوعیت واردات که واردات پوشاک نیز حدود دو سال است ممنوع شده، این صنعت را از رقابت دور کرده و در حال تبدیل آن به یک صنعت محلی است.

به اعتقاد کارشناسان، امروز پوشاک یک صنعت داخلی شده و امکان صادرات ندارد، هر چند این سیاست به نفع تولیدکننده است، اما در مجموع به نفع صنعت نبوده و به ضرر جامعه و مردم است، زیرا باید جنس را گران‌تر بخرند.

 

*** کمیابی دکمه در پی گرانی نخ و پارچه

 

فعال بازار پوشاک با بیان اینکه این روزها دو مشکل به‌طور هم‌زمان در بازار وجود دارد، افزود:

از یک طرف جنس برای فروش بسیار کم شده و از سویی دیگر، مردم از توان خرید لازم برخوردار نیستند.

 

لطفی در ادامه، افزود:

شیوع کرونا سبب شده تا بخشی از مردم همچون گذشته به بازار مراجعه نکنند، اما اکثر افرادی که برای خرید مراجعه می‌کنند با دیدن قیمت‌های بالای بازار، دست خالی به منازل‌شان بازمی‌گردند.

 

فعال بازار پوشاک در خصوص افزایش قیمت دکمه در این روزها، گفت:

از گرانی نخ و پارچه که بگذریم، حتی دکمه در بازار کمیاب شده است، دکمه‌ای که تا سال ۹۸ هر بسته آن ۴۰ هزار تومان قیمت داشت، این روزها با ۴۰۰ هزار تومان به سختی یافت می‌شود.

با این وضعیت حداکثر تا پایان سال ۹۹ در این بازار فعالیت خواهم کرد و پس از آن شغل دیگری در پیش خواهم گرفت.

 

*** عدم وجود شور و شوقی و رونقی در بازار

 

تولیدکننده دیگری در این باره، تصریح کرد:

همه ایام سال را به امید دو ماه پایانی و ایام عید هستیم، اما سال ۹۹ همچون سال ۹۸ شور و شوقی و رونقی در بازار نمی‌بینیم.

علاوه بر آن، به‌ طور مرتب نمایندگان امور مالیاتی، شهرداری، آب و برق و غیره به سراغ‌مان می‌آیند و مطالبات خود را درخواست می‌کنند.

 

***  رشد قیمت پوشاک

 

فروشنده دیگری، بیان‌ داشت:

دست‌کم ۸۰ درصد مشتریان فقط از قیمت‌ها سوال می‌کنند و چیزی نمی‌خرند.

 این روزها قدرت خرید مردم به‌ شدت پایین آمده، اما از طرفی قیمت پوشاک نیز رشد بالایی داشته است.

بسیاری فروشندگان حاضر به انجام خریدهای جدید برای مغازه‌هایشان نیستند، زیرا باید التماس کنند تا مردم خرید کنند.

 

*** افزایش شدید قیمت انواع نخ در بازار

 

عضو هیات مدیره انجمن متخصصان صنایع نساجی ایران  با بیان اینکه با وجود تداوم شرایط کرونایی، این روزها وضعیت درآمدی تولیدکنندگان پوشاک بد نیست.، اظهار داشت:

یکی از مشکلات، اما افزایش قیمت مواد اولیه تولید است، به‌ طوری که هر کیلوگرم نخ پنبه‌ای این روزها حدود ۱۲۰ هزار تومان قیمت دارد.

در حالی که قیمت هر کیلوگرم پنبه‌ در بازار جهانی ۱.۵ دلار است و با احتساب دلار نیمایی باید حدود ۴۵ هزار تومان قیمت داشته باشد، همچنین با قیمت ۴۰ هزار تومانی هر کیلو پنبه ایرانی و هزینه های یک دلاری ریسندگی، هر کیلو نخ پنبه‌ای باید بین ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان قیمت داشته باشد.

 

حائری در ادامه، تصریح کرد:

با نرخ‌های یاد شده پنبه و عملیات ریسندگی،  قیمت حدود ۱۲۰ هزار تومانی نخ پنبه‌ای عجیب است و این فاصله قیمتی ناشی از برخی سیاست‌های اشتباه وارداتی، کمبودها و سوء استفاده برخی است که عرضه نخ را به صورت قطره‌ چکانی به بازار انجام می‌دهند.

 

عضو هیات مدیره انجمن متخصصان صنایع نساجی ایران درباره اینکه وضع عمومی تورم قیمت‌ها از یک سو و ممنوعیت‌های وارداتی از سوی دیگر، در این افزایش قیمت‌ها موثر بوده‌اند، تصریح‌ کرد:

به‌ طوری که این روزها نخ به سختی به دست تولیدکنندگان می‌رسد.

در حالی که تولیدکنندگان پول خرید نخ را یک‌جا و نقدی پرداخت می‌کنند، اما بعد از چند ماه به دست‌شان می‌رسد که در فرآیند تولید اختلال ایجاد می‌کند.

 

*** افزایش ۵۰ هزار تنی به ظرفیت ریسندگی کشور

 

حائری، با اشاره به پایین آمدن قدرت خرید افراد که سبب می‌شود اجناس و لباس‌ها روی دست تولیدکنندگان بماند یا فروش‌شان با کاهش مواجه شود، گفت:

با این قیمت‌ها، امکان صادرات نیز وجود ندارد و از طرفی با توجه به ممنوعیت‌های وارداتی پوشاک، تولیدات باید به مصرف داخل برسد.

سال ۹۸ نیز واردات نخ به صورت محدود انجام می‌شد و اجازه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای آن لازم بود.

 

عضو هیات مدیره انجمن متخصصان صنایع نساجی ایران به سخنان اخیر مدیرکل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی  وزارت صنعت اشاره کرد و اظهار داشت:

افزوده شدن ۵۰ هزار تنی به ظرفیت ریسندگی کشور خبر داده بود و تاکید داشت اکنون ظرفیت ریسندگی در کشور به حدود ۳۰۰ هزار تن رسیده است و با این ظرفیت نباید شاهد افزایش قیمت‌ها باشیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

افتتاح پنج طرح صنعتی و معدنی با سرمایه‌گذاری بیش از ۵۸ هزار میلیارد ریال

آغاز فاز دوم انتقال آب از خلیج فارس در آینده‌ای نزدیک

داخلی‌سازی ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری در کشور

 

 

*** لزوم رفع مشکلات واحدها برای کاهش قیمت تمام شده

 

نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران به وضعیت مناسب صنایع نساجی و پوشاک اشاره کرد و افزود:

برندهای ایرانی به سرعت در حال رشد هستند، اما در عین حال یکی از چالش‌های اصلی این صنایع، تامین مواد اولیه است.

 

نامی به‌ طور نمونه به افزایش قیمت همه انواع نخ در بازار اشاره کرد و گفت:‌

دلایل اصلی این مساله، افزایش قیمت مواد اولیه همچون پنبه و الیاف اکریلیک، افزایش هزینه‌های حمل و نقل و افزایش نرخ ارز است.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

سال ۹۸ در همین ایام، دلار بین ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان قیمت داشت، در حالی که پس از آن تا ۳۰ هزار تومان هم افزایش یافت، علاوه بر آن نرخ تورم واقعی بیش از ۳۰ درصد است، دستمزدها افزایش یافته و سایر هزینه‌های تولیدکنندگان نیز رشد داشته است.

افزایش قیمت پوشاک متناسب با افزایش مواد اولیه و دیگر عوامل اتفاق افتاده است، در عین حال فروشندگان پوشاک مثل فروشندگان مواد اولیه نیستند که بخواهند هر روز قیمتی برای اجناس خود تعیین کنند، بلکه قیمت‌ها فصلی تعیین می‌شود.

 

نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در پایان با تاکید بر کاهش قیمت خرید مردم و عدم رونق بازار، اظهار داشت:

این روزها رقابت بین شرکت‌های داخلی بیش از سال‌های گذشته شده و سطح کیفی محصولات نیز در یکی دو سال گذشته بهبود یافته است، با این حال کاهش قدرت خرید مردم سبب شده تا رونقی آنچنانی در بازار شاهد نباشیم.

در چنین شرایطی، چاره‌ای جز بالا بردن قدرت خرید مردم وجود ندارد، انتظار می‌رود قیمت دلار واقعی شده و به صنایع کمک شود تا بهای تمام شده تولید را کاهش دهند.

وقتی نقشه راهی برای این صنعت نداشته باشیم، به هیچ کجا نخوهیم رسید.

 

*** تخصیص قطره‌ چکانی ارز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آن‌طور که کارشناسان و فعالان بازار اعلام می‌کنند، در مجموع، اکنون شرایط تولید خوب است اما تولیدکنندگان همچنان با چالش‌ها و نگرانی‌هایی مواجه هستند که از جمله، تامین مواد اولیه و ماشین‌آلات ناشی از تخصیص قطره‌ چکانی ارز قابل اشاره است.

مطابق آمارهای رسمی، از ابتدای سال ۹۹ تا پایان مهرماه بیش از ۴۰ میلیون دلار پوشاک به خارج از کشور صادر شد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول