کد خبر:263984
پ
فرشید پورحاجت
دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور پاسخ داد

ساخت مسکن ملی چقدر خرج دارد؟

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور با انتقاد از دخالت‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن، پیرامون هزینه ساخت طرح مسکن ملی توضیح داد.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور با انتقاد از دخالت‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن، پیرامون هزینه ساخت طرح مسکن ملی توضیح داد.

 

*** وزارت راه و شهرسازی خسارت سنگینی به بخش خصوصی وارد کرده است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرشید پورحاجت درباره اعلام وزارت راه و شهرسازی مبنی بر شناور بودن قیمت مسکن ملی با توجه به شرایط روز عرضه، اظهار داشت:

در ابتدا باید گفت عملکرد وزارت راه و شهرسازی در دو سال گذشته در حوزه مسکن کاملا متزلزل بود.

 

وی در ادامه افزود:

اقدامات غیر کارشناسی این وزارتخانه خسارت سنگینی را چه برای بخش خصوصی و چه برای مردم ایجاد کرده که مصداق بارز آن موضوع شناور بودن قیمت مسکن ملی و عدم تعیین یک قیمت مشخص برای آن است.

 

*** ارائه نواقص طرح مسکن ملی به وزارت راه و شهرسازی

 

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور با بیان این که در دو سال گذشته به عنوان نهاد تخصصی در حوزه صنعت ساختمان کشور در ۵۰ صفحه نواقص طرح مسکن ملی را به وزارت راه و شهرسازی منعکس کردیم، گفت:

اولین ایرادی که به این طرح گرفتیم تیپ قراردادهای مسکن ملی با سازندگان بود.

 اعلام کردیم این قراردادها باید رفع ایراد شوند و تیپ قراردادها باید به نوعی باشد که بخش خصوصی به عنوان سازندگان از این پروژه استقبال کند تا دولت به طور مستقیم در ساخت و ساز دخالت نداشته باشد.

 

وی در ادامه افزود:

اگر دو سال گذشته وزارت راه و شهرسازی به بلوغ فکری رسیده بود که بخش خصوصی را در کنار خود قبول کند،‌ امروز شاهد پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی پروژه‌های مسکن ملی بودیم و کم‌ترین زیان متوجه مردم می‌شد.

 

*** سکوت وزارت راه و شهرسازی درباره شناورسازی قیمت‌ها

 

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با بیان اینکه اگر دو سال پیش به مشاوره بخش خصوصی توجه می‌کردند مابه‌تفاوت قیمت‌های اعلام شده تا قیمت‌هایی که اعمال می‌شود کمتر می‌شد، اظهار داشت:

قیمت ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان را دو سال گذشته اعلام کردند باید از وزیر راه و شهرسازی پرسید چرا دو سال گذشته درباره شناورسازی قیمت‌ها صحبت نکردند.

 

پورحاجت در ادامه افزود:

تا کنون ۱۰۰ هزار نفر بالغ بر ۴۰ میلیون تومان پول واریز کرده‌اند چرا وزارت راه و شهرسازی بدون اطلاع رسانی از شناورسازی قیمت‌ها، ‌آورده‌های اولیه را دپو کرده است.

در حالی این تعداد افراد بابت مسکن ملی پول واریز کرده‌اند که هنوز برخی از پروژه‌ها حتی به مرحله جانمایی هم نرسیده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

افتتاح پنج طرح صنعتی و معدنی با سرمایه‌گذاری بیش از ۵۸ هزار میلیارد ریال

آغاز فاز دوم انتقال آب از خلیج فارس در آینده‌ای نزدیک

داخلی‌سازی ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری در کشور

 

 

*** دخالت وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن سیاست اشتباهی بوده است

 

وی با بیان این که مداخله‌ای که وزارت راه و شهرسازی در دو سال گذشته در حوزه مسکن داشت، سیاست اشتباهی بوده است، گفت:

هر چند که آقای آخوندی در بخش مسکن مداخله‌ای نداشتند اما در آن دوران با فوران قیمت هم مواجه نبودیم اما مداخله اقای اسلامی در بازار مسکن، باعث تلاطم بازار مسکن را به تلاطم کشاند و به افزایش قیمت مسکن دامن زد و مردم را نسبت به دولت بی اعتماد کرد.

 

پورحاجت با تاکید بر این که بخشی اعظمی از افزایش قیمت مسکن به دلیل ناکارآمدی وزارت راه و شهرسازی بوده است، تصریح کرد:

به چه زبانی بگوییم جان ۲۰ میلیون نفر در سکونتگاه‌های غیر رسمی در خطر است و دچار بد مسکنی هستند و این وزارتخانه برای این جمعیت چه اقداماتی انجام داده است.

در حال حاضر طبق اخرین محاسبات قیمت تمام شده برای مسکن ملی برای سازندگان و تولیدکنندگان بیش از ۴ میلیون تومان است.

اگر وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت برنامه ریزی درستی برای ثبات قیمت نهادها نکنند، به طور قطع این عدد افزایش پیدا می‌کند.

 

*** قیمت تمام شده مسکن ملی برای متقاضیان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور در پایان با اشاره به قیمت تمام شده مسکن ملی برای متقاضیان، اظهار کرد:

با توجه به اینکه نمی‌دانیم مسکن ملی در چه تاریخی تحویل می‌شود و با فرض اینکه قیمت‌ها ثابت بماند با تمام این شرایط، قیمت تمام شده مسکن ملی برای افراد در هر متر مربع حداقل ۶ میلیون تومان است که می بینم اختلاف فاحش با قیمتی که در ابتدا اعلام شد،‌ دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول