کد خبر:263774
پ
سکه و طلا
عضو هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران:

کاهش قیمت طلا و سکه در پی سقوط طلای جهانی

عضو هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران از کاهش قیمت طلا و سکه در پی سقوط طلای جهانی خبر داد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران از کاهش قیمت طلا و سکه در پی سقوط طلای جهانی خبر داد.

 

*** وضعیت بازار داخلی سکه و طلا 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ایوب اکبری‌پور در تشریح وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و ط‍لا داخلی، اظهار کرد:

در طول یک هفته اخیر، کاهش ۵۰ دلاری اونس جهانی و قرار گرفتن آن در کانال ۱۷۷۰ دلار که از ابتدای سال جدید میلادی تاکنون، کمترین قیمت آن به حساب می‌آید، سبب کاهش قیمت‌ها در بازار داخلی ما نیز شده است

کاهش قیمت اونس جهانی به‌دلیل رشد جهانی نرخ دلار بوده است که طبق روال، به نسبتی که قیمت جهانی دلار رشد پیدا کند، قیمت اونس جهانی ط‍لا پایین‌تر خواهد آمد.

با ادامه امیدواری برای کشف و تولید واکسن کرونا در جهان و رشد اقتصادی، به نسبت ارزش دلار هم بالاتر خواهد رفت و قیمت اونس جهانی بازهم پایین‌تر خواهد آمد.

 

عضو هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در ادامه، خاطرنشان کرد:

از آنجا که قیمت جهانی ط‍لا به عنوان عامل خارجی و نرخ ارز به‌عنوان عامل داخلی، موثر بز قیمت سکه و ط‍لای داخلی خواهند بود، اما در هفته‌ای که گذشت، ریزش قیمت‌ سکه و ط‍لا در داخل تنها تحت تاثیر ریزش قیمت اونس جهانی بوده است، چراکه در طول این هفته نرخ ارز در داخل نسبت به هفته‌ها پیش از آن، نوسان چندان قابل توجهی نداشته است که بخواهد تاثیر چندانی در قیمت سکه و طلا داشته باشد.

بنابراین تنها عامل تاثیرگذار در قیمت داخلی سکه و طلا در این هفته، همان اونس جهانی طی این هفته بوده است.

 

*** علت افزایش مجدد حباب سکه

 

وی با بیان اینکه کاهش اونس جهانی ط‍لا در مجموع یک هفته اخیر، هر گرم ط‍لای ۱۸ عیار را با کاهش ۳۳ هزار تومانی و هر مثقال طلای ۱۷ عیار را با حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان (به‌طور متوسط ۱۴۲ هزار تومان) با افت قیمت مواجه کرد، تصریح کرد:

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی نیز تحت تاثیر سقوط اونس جهانی، حدود ۳۰۰ هزار تومان ارزان‌تر شد.

علی‌رغم کاهش قیمت‌ها در بازار سکه و ط‍لا اما حباب سکه نسبت به دو هفته گذشته (نیمه دوم دی‌ماه تا نیمه هفته منتهی به ۱۰ بهمن‌ماه) افزایش یافته و اکنون در مابین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان قرار دارد.

 

اکبری‌پور علت افزایش مجدد حباب سکه را خروج بازار از رکود در دو هفته اخیر دانست و گفت:

طبق روال هرساله، هرچه به روزهای پایانی سال و سال جدید نزدیک می‌شویم، میزان تقاضا برای سکه یا مصنوعات طلا، بیشتر می‌شود و معمولا یک ماه پایانی سال، به نسبت تقاضا بیشتر می‌شود.

احتمال می‌رود که این حباب تا شب عید نیز مقداری رشد پیدا کند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

افزایش ۴۵۰ میلیون تنی ذخایر سنگ آهن کشور

افزایش ۸۳ درصدی تولید محصولات فولادی

شورای رقابت از پروسه قیمت‌گذاری خودرو حذف شد

 

 

*** میزان کاهش قیمت‌ها در طول هفته اخیر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیئت مدیره اتحادیه ط‍لا و جواهر تهران در رابطه با میزان کاهش قیمت‌ها در طول هفته اخیر و آخرین قیمت‌ها، بیان کرد:

همانطور که اشاره شد، هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید نسبت به ابتدای هفته ۳۰۰ هزار تومان ارزان‌تر شده و در حال حاضر ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

سکه تمام طرح قدیم نیز در پایان هفته به ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.

در پایان هفته هر قطعه نیم سکه با کاهش ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومانی، شش میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و ربع سکه با افت ۲۰۰ هزار تومانی، چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شده‌اند.

سکه‌های یک گرمی نیز با حدود ۵۰ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به ابتدای هفته در حال حال حاضر دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان قیمت دارد.

همچنین هر مثقال طلا با افت ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی، چهار میلیون و ۹۲۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش ۳۳ هزار تومانی نسبت به آغاز هفته، به یک میلیون و ۱۳۶ هزار و ۹۳۶ تومان رسیده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 16 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول