کد خبر:263750
پ
بورس
کارشناس بازار سرمایه:

پایان ریزش‌ سنگین شاخص‌ها در بازار بورس

کارشناس بازار سرمایه، با‌توجه به تثبیت دلار در کانال ۲۵ هزار تومان پایان ریزش شاخص‌ها در بورس را پیش‌بینی کرد.

کارشناس بازار سرمایه، با‌توجه به تثبیت دلار در کانال ۲۵ هزار تومان پایان ریزش شاخص‌ها در بورس را پیش‌بینی کرد.

 

*** روند معاملات بازار بورس در هفته‌ی گذشته

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، هومن عمیدی به روند معاملات بازار بورس در هفته‌ای که گذشت اشاره کرد و اظهار داشت:

معاملات بازار بورس در آخرین هفته بهمن‌ماه با روند صعودی آغاز به کار کرد اما از اواسط هفته، شاخص بورس به مدار نزولی بازگشت و در نهایت با ورود به جایگاه یک میلیون و ٢٣٨ هزار واحد در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته به معاملات خود پایان داد.

شاخص کل در نخستین روز بهمن‌ماه در سطح یک میلیون و ١٨٣ هزار واحد قرار داشت، در حالی که این عدد روز چهارشنبه و در آخرین روز معاملاتی بهمن‌ماه به عدد یک میلیون و ٢٣٨ هزار واحد رسید.  

 

وی در ادامه، خاطرنشان کرد:

باتوجه به اینکه در آخرین روز معاملاتی دی‌ماه شاخص کل در سطح یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد قرار داشت می‌توان گفت در بهمن‌ماه شاخص کل رشد حدود ٨٠ هزار واحدی را تجربه کرد.
 
باتوجه به تغییرات انجام شده در ریاست سازمان بورس، برنامه و تصمیمات اتخاذ شده توسط وی می‌توان شاهد اثرات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت آنها در بازار باشیم.  

 

*** نخستین اقدام رئیس جدید سازمان بورس چه بود؟

 

عمیدی با بیان اینکه نخستین اقدام انجام شده از سوی رئیس سازمان بورس، نامتقارن کردن دامنه نوسان بود، تصریح کرد:

این اقدام باعث روند صعودی معاملات بازار بورس برای چند روز متوالی شد و بعد از رشد حدود ۲۰ درصدی شاخص بورس شاهد شناسایی سود در صف‌های فروش منفی دو درصد توسط سهامداران نوسان گیر به صورت روزانه بودیم.

باتوجه به شرایط حاکم در بازارهای موازی و تثبیت قیمت دلار در کانال ۲۵ هزار تومان پیش‌بینی می‌شود که کف شاخص بورس و قیمت سهام در همین محدوده‌ها بماند و دیگر شاهد افت بیشتر در قیمت‌ها و شاخص کل نباشیم.

 

وی روند معاملات بورس در ماه اسفند را پیش‌بینی کرد و افزود:

براساس پیش‌بینی‌های انجام شده به نظر می‌رسد معاملات بازار بورس، ماه آخر سال را با رشد و بازدهی معقولی به پایان برساند.  

تغییرات در قوانین حجم مبنا و دستورالعمل بازارگردانی از دیگر مواردی است که در دستور کار شورای عالی بورس و رئیس سازمان بورس قرار گرفته است که امیدواریم هر چه زودتر این موضوع جهت بهبود روند بازار به جمع‌بندی نهایی برسد تا بتوان شاهد تاثیر مثبت آن در بازار باشیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

افزایش ۴۵۰ میلیون تنی ذخایر سنگ آهن کشور

افزایش ۸۳ درصدی تولید محصولات فولادی

شورای رقابت از پروسه قیمت‌گذاری خودرو حذف شد

 

 

*** دلایل کاهش و افت ارزش معاملات بازار در بهمن‌ماه

 

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه طرح برخی مسائل در سیاست خارجی، برای سوداگران و نوسان گیران معنای مناسبی نداشت، گفت:

با تشکیل صف‌های فروش در نمادهای بانکی، فلزی و معدنی بدون توجه به آثار مثبت گزارش شرکت‌ها و عملکرد مثبت آنها اقدام به عرضه و نقد شدن سهام خود کردند.

از دیگر موارد مطرح شده در هفته پایانی بهمن‌ماه، نامه مستقیم سازمان بورس به حدود ۲۵ شرکت بزرگ برای اعلام برنامه‌های افزایش سرمایه بود که به نظر می‌رسد باید برای کلیه سهام حاضر در بازار سرمایه چنین شفاف‌سازی و پرسشی اعلام شود که به طور حتم این اقدام مثبت با واکنش‌های متفاوت شرکت‌ها روبرو خواهد بود.

بیشتر برنامه‌های شرکت‌ها به طور معمول توسط شرکت‌ها مطرح نمی‌شود و مخفی می‌ماند، اما با این اقدام به بهترین نحو شفاف‌سازی خواهد شد.  

 

وی در ادامه، بیان کرد:

بخشی از کاهش و افت ارزش معاملات بازار در طول بهمن‌ماه مربوط به ممنوعیت فروش حقوقی‌ها توسط سازمان بورس بود که باعث جلوگیری از افت قابل توجه معاملات در بازار شد و حتی تغییر دامنه نوسان بازار از منفی پنج و مثبت پنج به منفی دو و مثبت ۶ زمینه ورود نقدینگی بیشتر به بازار را فراهم کرد.

تغییر برنامه معاملاتی صندوق‌ها و سبدگردان‌ها از دیگر پیشنهاد مطرح شده برای بهبود وضعیت بازار بود که اکنون در حال بررسی است و امیدواریم برای این سبدها و صندوق‌ها بازار مناسبی به شکل جداگانه طراحی شود.

تغییر دامنه نوسان آنها از منفی ١٠ و مثبت ١٠ به منفی چهار و مثبت ١٠ اتفاق خوبی بود که از جمله دستاوردهای جدید و مثبت شورای عالی بورس تلقی می شود.  

 

*** روند معاملات بازار جهانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس بازار سرمایه در پایان به قیمت‌های جهانی و روند معاملات بازار جهانی اشاره کرد و اظهار داشت:

رشد قیمت جهانی نفت به حدود ۶۵ دلار و موج سنگین سرما در آمریکا، کاهش تولید نفت و تقاضای چشمگیر چین برای خرید مواد اولیه در بازار‎‌های جهانی، قیمت فلزات گرانبها مانند مس را به حدود هشت هزار و ۶٠٠ دلا  رسانده است که می‌تواند با تاثیر مثبت برای شرکت‌های تولیدی مس در همه جهان و شرکت ملی مس همراه باشد.

در صورت تداوم این روند پیش‌بینی‌های سال ۱۴۰۰ برای گروه فلزی می‌تواند شگفتی‌ساز باشد.

در هفته گذشته در یک روز شاهد تعلل بازارگردان‌های گروه بانکی بودیم که پس از رایزنی‌های انجام شده، بازارگردان‌ها دوباره به مدار فعالیت بازگشتند که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد و شاهد رشد سهام گروه بانکی باشیم.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 20 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول