کد خبر:263799
پ
اقتصاد ایران
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

حلقه مفقوده زنجیره اقتصادی ایران کجاست؟

ایران علیرغم داشتن منابع طبیعی، نیروی کار و سرمایه، همچنان در رفع مشکلات اقتصادی خود ناتوان است.

ایران علیرغم داشتن منابع طبیعی، نیروی کار و سرمایه، همچنان در رفع مشکلات اقتصادی خود ناتوان است.

 

*** عوامل چهارگانه تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، یکی از نتایج زیان‌بار رویکرد محض توزیع ثروت در گذشته، نبود مدیریت صحیح و کارآمد در کشور بوده است، چراکه اساساً نیازی برای آن احساس نمی‌شده و متأسفانه، همین خلاء است که امروز باعث می‌شود کشور نتواند به راحتی بر مشکلات اقتصادی خود فائق آید.

در این خصوص صمد محمدزاده در بخشی از کتاب مرهمی برای اقتصاد ایران ۱۴۰۰، پیرامون منابع تولید در نظام اقتصادی، آورده است:

در مکاتب اقتصادی مختلف، عمدتاً عوامل چهارگانه زیر را به عنوان عوامل تولید قلمداد می‌کنند که در واقع منابع تولید به شمار می‌روند.

۱- منابع طبیعی (زمین)
۲- نیروی کار
۳- سرمایه (مالی و غیرمالی)
۴- مدیریت

 

*** جایگاه ایران از نظر جغرافیایی 

 

کشور ایران، هم از لحاظ وسعت سرزمین که با بیش از ۱ میلیون و ششصد هزار کیلومتر مربع دومین کشور پهناور خاورمیانه به شمار می‌رود و هم از لحاظ موقعیت جغرافیایی خاص خود که در منطقه استراتژیکی قرار گرفته است، به طور طبیعی دارای مزیت‌های رقابتی است و از منظر منابع طبیعی نیز در شرایط فعلی دارای بیش از هجده درصد ذخایر گاز طبیعی، بیش از نه درصد ذخایر اثبات شده نفت و بیش از هفت درصد منابع معدنی جهان می‌باشد و این در حالی است که تنها کمی بیش از یک درصد از جمعیت جهان را در بر می‌گیرد.

لذا، ایران را می‌توان از منظر منابع طبیعی و زمین یعنی از منظر اولین عامل تولید، کشوری بسیار غنی دانست.

 

 

اخبار مهم صنایع:

افزایش ۴۵۰ میلیون تنی ذخایر سنگ آهن کشور

افزایش ۸۳ درصدی تولید محصولات فولادی

شورای رقابت از پروسه قیمت‌گذاری خودرو حذف شد

 

 

*** ایران از منظر نیروی کار کشوری غنی است

 

از منظر نیروی کار یعنی دومین عامل تولید نیز اگرچه نرخ زاد و ولد در سال‌های اخیر بسیار نگران‌کننده بوده و آهنگ رشد جمعیت کشور بسیار کند می‌باشد و همین امر نیز آینده کشور را با خطری جدی مواجه می‌سازد، اما بر اساس برآوردهای سال ۱۳۹۸، بیش از بیست درصد جمعیت کشور را رده‌های سنی ۱۵ تا ۲۹ سال و بیش از چهل و پنج درصد جمعیت کشور را رده‌های سنی ۳۰ تا ۶۴ سال تشکیل می‌دهند که در حدود نصف این بخش از جمعیت به طور بالقوه و بالفعل نیروی کار محسوب می شوند و این در حالی است که نرخ بیکاری جوانان در همان سال بیش از بیست و پنج درصد اعلام شده است.

ضمناً این آمار بیکاری مربوط به افرادی است که از لحاظ اقتصادی فعال هستند، زیرا بخش قابل توجهی از نیروهای بالقوه کشور یعنی حدوداً بیش از نصف آنها اساساً فعالیت اقتصادی انجام نمی‌دهند و لذا، عدم اشتغال آن‌ها در آمار بیکاری لحاظ نمی‌گردد.

از این رو، ایران را می‌توان از منظر نیروی کار یعنی از منظر دومین عامل تولید نیز کشوری غنی دانست، لااقل در حال حاضر.

 

*** نقص کشور در مدیریت نقدینگی

 

از طرف دیگر، از منظر سرمایه، حجم نقدینگی داخل کشور در حال حاضر از مرز دو و نیم میلیون میلیارد تومان گذشته است که نشان می‌دهد کشور از لحاظ کمبود سرمایه رنج نمیبرد و پول به اندازه کافی در کشور وجود دارد و فقط از لحاظ نحوه مدیریت این نقدینگی است که به زحمت می‌افتد.

البته بخش قابل توجهی از این نقدینگی مربوط به خلق پولی است که از سوی دولت‌ها برای رفع کسری بودجه و تحمیل هزینه‌های سرسام آور خود بر دوش عموم مردم صورت می‌گیرد که در جای خود بحث خواهد شد، اما جالب آن است که به گزارش روزنامه رسالت، یک پژوهش تازه منتشر شده از سوی سازمان برنامه و بودجه نشان می‌دهد که ارزش سرمایه ایرانیان مهاجر سه تا چهار هزار میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم به اندازه چهار برابر صادرات نفت در یک قرن است! طبیعی است که بخش اعظمی از این سرمایه از همین کشور خارج شده است و این امر نشانگر آن است که این کشور دارای چنین ظرفیتی است.

 

*** حلقه مفقوده زنجیره اقتصادی ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نویسنده در پایان این بخش از کتاب، پیرامون عامل چهارم بحث تولید در نظام‌های اقتصادی، آورده است:

از منظر سخت افزار نیز هر چند تا به حال تلاش چندانی برای بومی سازی تکنولوژی‌های پیشرفته صنعتی در کشور صورت نگرفته است، اما در زمینه صنایع عمومی به حمدالله کشور ما کشوری با استعداد و توانمند در منطقه در حوزه ساخت ماشین آلات تولید به شمار می‌رود.

لذا، ایران از منظر عوامل فیزیکی تولید، کشوری ثروتمند و توانمند بوده و به نظر می‌رسد تنها حلقه مفقوده این زنجیره قوی، مدیریت صحیح و کارآمد می‌باشد که بتواند این عوامل را به صورت اشتغال کامل و پایدار به کار گیرد و از این طریق، ارزش افزوده لازم برای بهره‌مندی آحاد جامعه را تولید نماید.

 

گزیده ای از کتاب (مرهمی برای اقتصاد ایران ۱۴۰۰) نویسنده: صمد محمدزاد

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول