کد خبر:263699
پ
پول
بر اساس آمار وزارت صنعت:

افزایش بیش از ۲ برابری پرداخت تسهیلات بانکی به بخش خدمات

بر اساس آمار وزارت صنعت، تسهیلات بانکی به بخش خدمات در ۹ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ بیش از دو برابر شده است.

بر اساس آمار وزارت صنعت، تسهیلات بانکی به بخش خدمات در ۹ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ بیش از دو برابر شده است.

 

*** افزایش ۹۰.۱ درصدی تسهیلات پرداختی به بخش صنعت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طبق این آمار در ۹ ماهه نخست سال جاری در مجموع بیش از ۱۲۱۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن، ‌ مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش‌های متفرقه پرداخت شده که نسبت به تسهیلات ۶۲۶ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومانی در مدت مشابه سال قبل ۹۴.۸ درصد افزایش داشته است.

در این میان تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن با افزایش ۹۰.۱ درصدی در ۹ ماهه نخست سال ۹۹، به ۳۶۲ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان رسیده است.

مقدار این تسهیلات در ۹ ماه اول سال گذشته ۱۹۰ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان بوده است.

 

*** افزایش ۸۳.۳ درصدی تسهیلات پرداختی به بخش بازرگانی

 

همچنین سهم تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات پرداخت شده به بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن، ‌ مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش‌های متفرقه در ۹ ماهه نخست سال گذشته، ۳۰.۴ درصد بوده که سال جاری این رقم به ۲۹.۷ درصد رسیده است.

این در حالی است که طبق قانون برنامه ششم توسعه، بانک مرکزی (شورای پول و اعتبار) مکلف است سیاست های پرداخت تسهیلات بانکی را به گونه ای تنظیم کند که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی سالانه طی اجرای قانون برنامه حداقل ۴۰ درصد باشد.

تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش بازرگانی نیز در در ۹ ماهه نخست سال گذشته ۱۲۰ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان بوده که با ۸۳.۳ درصد افزایش به ۲۲۱ هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان در ۹ ماهه نخست سال جاری رسیده است.

با این حال سهم بخش بازرگانی از کل تسهیلات پرداختی به بخش‌های یاد شده از ۱۹.۳ درصد در ۹ ماهه ماه اول سال ۱۳۹۸ به ۱۸.۲ درصد در سال جاری افزایش یافته است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصویب شد

دولت هرچه سریعتر پرونده‌های بازگشت ارز صادراتی را تعیین تکلیف کند

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

 

 

*** پرداخت تسهیلات بانکی به بخش خدمات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در این میان بیشترین تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش خدمات اختصاص یافته که در ۹ ماهه نخست سال ۹۹ سهم ۳۹.۵ درصدی از کل تسهیلات پرداختی، معادل ۴۸۱ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۱۲۳.۸ درصد افزایش داشته است.

بعد از بخش خدمات، صنعت و معدن وبازرگانی به ترتیب بخش کشاورزی و مسکن ۶.۹ و ۵.۷ درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری را دریافت کرده‌اند.

البته تسهیلات پرداختی به دو بخش کشاورزی و مسکن به ترتیب ۵۸.۱ و ۵۲.۱ درصد نسبت به ۹ ماهه اول سال ۹۸ افزایش داشته و به ۸۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد و ۷۰ هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان رسیده است.

 

 

انتهای پیام/// 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول