کد خبر:263620
پ
۶۱۸۵۷۸۲۹
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

بهره‌برداری از ۳ طرح بزرگ معدنی و ۱ طرح صنعتی

به دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و با حضور وزیر صنعت، چهار طرح صنعتی و معدنی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و با حضور وزیر صنعت، چهار طرح صنعتی و معدنی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 

*** افتتاح چهار طرح صنعتی و معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این طرح‌ها شامل سه طرح در حوزه صنایع معدنی در استان‌های هرمزگان و کرمان و طرح پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در استان مازندران است.

بهره‌برداری از فاز اول مجتمع گندله‌سازی مادکوش بندرعباس در استان هرمزگان، بهره‌برداری از واحد گندله‌سازی شماره ۱ گهرزمین سیرجان (پروژه ۵ میلیون تنی گندله‌سازی) در استان کرمان و بهره‌برداری از اسکله شماره ۵ بندر منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر بندر پارسیان جنوب و همچنین طرح پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در استان مازندران، طرح‌هایی است که با مشارکت بخش خصوصی، شبه‌دولتی و دولتی در استان‌های هرمزگان، کرمان و مازندران، صبح روز ۳۰ بهمن‌ماه با دستور ویدیوکنفرانسی رئیس جمهور و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است.

 

*** بهره‌برداری از طرح‌های گندله‌سازی

 

فاز اول مجتمع گندله‌سازی مادکوش در بندرعباس (منطقه ویژه خلیج‌فارس) با سرمایه‌گذاری بیش از ۲۳۲۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی مورد افتتاح قرار گرفت.

با راه‌اندازی این طرح که ظرفیت تولید گندله سنگ‌آهن به میزان ۲.۵ میلیون تن در سال را دارد، زمینه اشتغال برای ۳۶۰ نفر فراهم گردید.

این طرح قابلیت ارتقاء تولید با خط موجود خود به ۳.۴ میلیون تن در سال را نیز دارا است.

افتتاح واحد گندله‌سازی شماره ۱شرکت گهرزمین در سیرجان استان کرمان نیز که ظرفیت تولید پنج میلیون تن گندله آهن در سال را دارد، از دیگر برنامه‌های بعره‌برداری امروز بوده است.

برای راه‌اندازی این طرح بیش از ۳۸۳۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط شرکت گهرزمین انجام شده و زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر را فراهم آورده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصویب شد

دولت هرچه سریعتر پرونده‌های بازگشت ارز صادراتی را تعیین تکلیف کند

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

 

 

*** افزایش ۱۴ درصدی ظرفیت گندله‌سازی

 

افتتاح دو طرح گندله‌سازی شرکت‌های مادکوش و سنگ آهن گهرزمین مجموعاً با ظرفیت سالیانه ۷.۵ میلیون تن موجب افزایش حدود ۱۴ درصدی ظرفیت در صنعت یاد شده خواهد شد و تکمیل زنجیره ارزش صنعت فولاد، تامین مواداولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی (تولید آهن اسفنجی) و اشتغال‌زایی در منطقه را نیز به همراه خواهد داشت.

همچنین، اسکله شماره ۵ بندر منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان جنوب در استان هرمزگان (بندر پارسیان) با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۵۹ میلیون یورو (برای احداث اسکله ۵، موج‌شکن و لای‌روبی) و اشتغال‌زایی ۲۰۰ نفر نیز مورد افتتاح قرار گرفت.

کارفرمایان این طرح، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت توسعه صنایع انرژی‌بر پارسیان است.

این اسکله به منظور تسهیل واردات و صادرات کالا و محصولات در منطقه بندر پارسیان با ظرفیت نهایی تخلیه و بارگیری ۴۰.۸ میلیون تن در سال طراحی شده است که فاز اول این بندر با ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۱.۶ میلیون تن در سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

تناژ کشتی‌های قابل پهلوگیری در این اسکله، ۳۰ هزار تن و ۷۰ هزار تن است که در حال حاضر کشتی‌های تا ۳۰ هزار تن، مجاز به پهلوگیری در آن هستند.

شایان ذکر است که میزان بومی‌سازی تجهیزات این اسکله ۱۰۰ درصد است که در کنار این بندر، سیلوهای شرکت آلومینیوم جنوب نیز احداث شده است.

 

*** افتتاح پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در جویبار

 

افتتاح پایانه صادراتی محصولات کشاورزی روماک گسترپارس با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در جویبار مازندران نیز دیگر برنامه‌های بهره‌برداری امروز بوده است.

این طرح در راستای بسته‌بندی و صادرات محصولات کشاورزی با ظرفیت بسته‌بندی و صادرات ۳۶۴ هزار تن در سال راه‌اندازی شده و زمینه اشتغال ۳۰۰ نفر را فراهم آورده است.

برای راه‌اندازی این طرح بیش از ۷۲۰۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی هزینه شده است.

 

*** آغاز عملیات اجرایی دو پروژه پتروشیمی GTX

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شایان ذکر است، در این نشست عملیات اجرایی دو پروژه پتروشیمی در زمینه GTX تولید متانول و زنجیره پایین دست پلی‌الفین در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان آغاز شد.

این دو طرح با مشارکت ۱۰۰ درصدی بخش خصوصی تا سال ۱۴۰۳ راه اندازی و افتتاح خواهند شد.

اشتغال مستقیم این دو طرح در مجموع ۶۲۴ نفر و اشتغال غیرمستقیم آن‌ها در مجموع تا ۳۰۰۰ نفر خواهد بود.

همچنین بر اساس اعلام وزارت صنعت و با توجه به اظهارات سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، با افتتاح این تعداد طرح در مجموع ١٣۶٠ شغل برای کشور ایجاد می‌شود و برای راه‌اندازی این طرح‌ها در مجموع ٨۵٢٠ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری (ارزی و ریالی) انجام شده است.

با افتتاح این چهار طرح، علاوه بر توسعه صنعتی، اشتغال پایدار نیز در این مناطق ایجاد خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول