کد خبر:263573
پ
تعاونی مسکن
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

پروژه‌های مسکن تعاونی دیگر طولانی نمی‌شود

با اجرای طرح‌ تأمین مالی نوین مسکن و اختصاص خط اعتباری ویژه برای تکمیل واحدهای تعاونی مسکن، مشکل تاخیر در تحویل واحدهای مسکونی و طولانی شدن اجرای پروژه‌ها برطرف می‌شود.

با اجرای طرح‌ تأمین مالی نوین مسکن و اختصاص خط اعتباری ویژه برای تکمیل واحدهای تعاونی مسکن، مشکل تاخیر در تحویل واحدهای مسکونی و طولانی شدن اجرای پروژه‌ها برطرف می‌شود.

 

*** حل مشکل تاخیر در تحویل واحدهای مسکونی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون دو طرح تامین مالی تعاونی‌های مسکن را به منظور تکمیل پروژه‌های مسکن به اجرا درآورده‌اند.

طرح اول تامین مالی تعاونی‌های مس‍کن از طریق پوشش مالی بانک توسعه تعاون و اختصاص خط اعتباری ویژه بانک به تعاونی‌های مس‍کنی است که پروژه‌های آن‌ها ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند و طرح دوم، ورود مس‍کن به بورس و تامین مالی و نقدینگی تعاونی‌های مسکن از طریق بازار سرمایه است.

در جریان ساخت و تکمیل واحدهای مس‍کن گاها برخی اعضا به دلیل عدم تمکن مالی یا ناتوانی در پرداخت حق عضویت دچار طولانی شدن پروژه می‌شوند اما با ابتکار معاونت تعاون وزارت کار و حمایت بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون این مشکل برطرف خواهد شد.

 

*** تامین مالی تعاونی‌های مسکن از طریق بازار سرمایه

 

معاون تعاون وزیر کار درخصوص خط‌های اعتباری، بیان کرد:

این خط اعتباری مختص تعاونی‌هایی است که از فعالیت شفافی برخوردار بوده، مجامع آن‌ها به روز و فاقد مشکل حقوقی باشند و تعاونی مسکن اطمینان بدهد که پروژه را به پایان می‌رساند.

با اجرای دو طرح تامین مالی نوین مس‍کن، مشکل عدم پرداخت حق عضویت اعضا در تعاونی‌های مس‍کن برطرف و تحرک در بخش تعاونی‌های مسکن ایجاد می‌شود.

 

محمدجعفر کبیری درباره تامین مالی تعاونی‌های مس‍کن از طریق بازار سرمایه و بورس کالا، اظهار داشت:

با این طرح مس‍کن به بورس وارد می‌شود و تعاونی‌ها برای تامین مالی به تامین نقدینگی از طریق بازار سرمایه‌ روی می‌آورند و بخشی از آورده اولیه مورد نیاز که اعضا قادر به تامین آن نیستند از طریق بورس و با ضمانت صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون انجام می‌گیرد.

 

*** خط اعتباری به چه تعاونی‌هایی تعلق می‌گیرد؟

 

براساس اعلام معاونت تعاون وزارت کار، چنانچه در سررسید اوراق، اعضا دارای نقدینگی باشند پرداخت می‌کنند در غیر این صورت با مراجعه به بانک توسعه تعاون به صورت اقساطی به فروش اقساطی اقدام می‌کنند.

پیش از این بانک توسعه تعاون از اختصاص خط اعتباری ۷۵۰۰ میلیارد تومانی در کشور برای ۷۵ هزار تعاونی مس‍کن با اولویت کارگران و بازپرداخت ۱۰ ساله خبر داده و اعلام کرده بود که تعاونگران تا پایان سال جاری می‌توانند برای دریافت تسهیلات مذکور به شعب بانک توسعه تعاون در سراسر کشور مراجعه کنند.

این خط اعتباری به تعاونی‌هایی که از پیشرفت فیزیکی بالایی برخوردار بوده اما به دلیل افزایش قیمت‌ها امکان تکمیل پروژه‌های مسکن را ندارند، تعلق می‌گیرد.

اختصاص این خط اعتباری در واقع به دنبال امضای تفاهم‌نامه مشترکی که شهریورماه سال جاری و به مناسبت هفته تعاون میان معاونت امور تعاون و بانک توسعه تعاون در راستای تکمیل و توسعه واحدهای تعاونی مس‍کن به امضا رسید، عملیاتی شد و بر اساس آن تعاونی‌های مس‍کن کارگری در اولویت دریافت تسهیلات مذکور از سوی بانک توسعه تعاون قرار گرفتند.

 

*** سهم تعاونی‌ها در تولید مسکن

 

در حال حاضر سهم تعاونی‌ها در تولید مسکن زیر ۱۰ درصد است که پیش‌بینی می‌شود با اجرای این دو طرح، تامین مالی منظم پروژه‌های مسکن تضمین شده و پروژه‌ها دیگر متوقف یا طولانی نشوند.

بررسی فعالیت تعاونی‌های مس‍کن نشان می‌دهد که به لحاظ تاریخی از سبقه بالایی در عرصه ساخت و ساز برخوردار بوده و نقش موثری در تامین مسکن مورد نیاز اقشار و گروه‌های مختلف ایفا کرده‌اند، تعاونی‌های مس‍کن به اتکای کارنامه پربار خود و فارغ از نگاه سودآورانه و با قیمت تمام شده پایین تر سهم بسزایی در خانه دار کردن آحاد جامعه داشته‌اند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصویب شد

دولت هرچه سریعتر پرونده‌های بازگشت ارز صادراتی را تعیین تکلیف کند

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

 

 

*** تحویل بیش از ۸۴۲ هزار واحد مسکونی توسط تعاونی‌های مسکن مهر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس آمارها بیش از ۸۴۲ هزار واحد مسکونی توسط تعاونی‌های مسکن مهر تحویل داده شده که میزان تحویل واحدها از ۱۴ درصد در گذشته به ۹۲ درصد در دولت دوازدهم رسیده است.

تحویل بخش اعظمی از واحدهای مسکن مهر نیمه کاره در دولت دوازدهم نشان از اهتمام جدی و توجه ویژه دولت به ساخت و تکمیل پروژه‌های مسکن مهر دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول