کد خبر:263357
پ
علی محمدی
رئیس مرکز شماره‌گذاری ناجا:

واگذاری پلاک‌هایی که بیش از یک سال از فک شدن آن‌ها می‌گذرد

رئیس مرکز شماره‌گذاری ناجا از واگذاری پلاک‌هایی که بیش از یک سال از فک شدن آن‌ها می‌گذرد خبر داد.

رئیس مرکز شماره‌گذاری ناجا از واگذاری پلاک‌هایی که بیش از یک سال از فک شدن آن‌ها می‌گذرد خبر داد.

 

*** استفاده مجدد از پلاک‌های فک شده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی محمدی با اشاره به روند جدید تعویض پلا‌ک و شماره‌گذاری با استفاده از پلا‌ک‌های فک شده و قدیمی، اظهار کرد:

مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلا‌ک پلیس راهور بیش از ۶۲ میلیون ظرفیت پلا‌ک دارد که با احتساب حدود ۲۳ میلیون پلاک نصب شده و ۳۲ میلیون پلاک فک شده می‌توان گفت که ۵۵ میلیون پلا‌ک‌ها تاکنون تخصیص داده شده است.

 

وی به پیگیری پلیس و مصوبه هیات دولت مبنی بر استفاده مجدد از پلا‌ک‌های فک شده اشاره کرد و گفت:

برابر مصوبه هیات دولت مقرر شد پلا‌ک‌هایی که بیش از یک سال از فک شدن آن‌ها و نگهداری در انبارهای مراکز شماره‌گذاری گذشته است با حفظ سوابق به شخص و خودروی دیگری واگذار شوند.

 

رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا با بیان این که حدود ۲۰ میلیون پلا‌ک وجود دارند که بیش از یک سال از فک آن‌ها گذشته است، توضیح داد:

این کد پلا‌ک‌ها دوباره به چرخه واگذاری برگردانده شده و به مرور زمان و به صورت سیستمی بین مراجعان به مراکز شماره‌گذاری تخصیص پیدا می‌کند به طور مثال در هفته جاری مراجعان در مراکز شماره‌گذاری تهران به پلا‌ک‌های ایران ۵۵ و در هفته‌های آتی به سایر کد پلاک‌ها شماره‌گذاری می‌شوند.

 

وی در ادامه افزود:

از این به بعد کد پلاک‌های قدیمی فک شده به صورت سیستمی به مراجعه‌کنندگان واگذار شده و هیچ محدودیتی در این باره وجود ندارد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصویب شد

دولت هرچه سریعتر پرونده‌های بازگشت ارز صادراتی را تعیین تکلیف کند

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

 

 

*** تخلفات پلاک‌های فک شده در صورت واگذاری به دیگران چه می‌شود؟

 

محمدی در خصوص وضعیت تخلفات و سوابق پلا‌ک‌های فک شده در صورت واگذاری به دیگران، تصریح کرد:

پلا‌ک‌ها با حفظ سوابق واگذار می‌شود، یعنی اگر به سابقه پلا‌کی عوارض شهرداری یا بزرگراهی، جریمه یا تخلفی تعلق گرفته باشد این موارد در VIN خودرو و کد ملی مالک قبلی ثبت شده و به طور کامل مشخص است که پلاک چه زمان و چه ثانیه‌ای به مالک قبلی تعلق داشته، چه مدت در انبار پلیس بوده و در چه روز و ثانیه‌ای هم به خودروی جدید تعلق گرفته است.

 

وی با بیان این مطلب که ۶۵ درصد پلا‌ک‌ها در زمره فک شده‌ها قرار می‌گیرند، گفت:

با این روند همیشه تعداد زیادی پلا‌ک در مراکز شماره‌گذاری وجود دارد.

 

محمدی پیرامون صدور پلا‌ک‌ها با توجه به محل سکونت افراد، اظهار کرد:

هم اکنون بارگذاری پلا‌ک‌های فک شده با توجه به محل سکونت در شمال یا جنوب شهر منتفی شده و حتی یک فردی که تازه ۱۸ سالش شده و گواهینامه گرفته، ممکن است پلا‌کی بگیرد که ایران ۳۳ باشد و پلا‌ک جدید ایران ۴۰ نباشد چراکه چرخه تخصیص پلاک دائماً در گردش بوده و پلاک‌های جدید و قدیمی به فواصل بین متقاضیان تقسیم می‌شود.

 

*** کلاهبرداری‌های احتمالی درباره تخصیص کد پلاک‌های قدیمی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مرکز شماره‌گذاری ناجا در خصوص کلاهبرداری‌های احتمالی درباره تخصیص کد پلا‌ک‌های قدیمی، اظهار کرد:

متقاضیان توجه داشته باشند که سیستم به صورت رندومی شماره پلاک‌ها را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد و دخالت انسان به هیچ عنوان در این زمینه وجود ندارد پس دقت داشته باشند که به بهانه (گرفتن کد پلا‌ک قدیمی و آشنا داشتن در مراکز شماره‌گذاری) در کمین کلاهبرداران نیفتاده و پولی نپردازند چراکه برای شماره‌گذاری خودرو ابتدا باید از طریق (نوبت‌دهی اینترنتی) اقدام کرده و سپس در بازه زمانی رزرو شده به مراکز تعویض پلا‌ک مراجعه کنند تا سیستم کد پلا‌ک درنظر گرفته را به آن‌ها تخصیص دهد.

مراکز تعویض پلا‌ک طبق برنامه‌ریزی به صورت سیستمی پلا‌ک‌ها را به متقاضیان ارائه می‌دهند اعم از ایران ۱۱، ایران ۵۵ و هر کدپلاکی در هر شهرستان و هیچ تفاوتی بین متقاضیان در خصوص سن و سال، محل سکونت و سال اخذ گواهینامه وجود ندارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول