کد خبر:263171
پ
سعید جلیلی
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

تحرکات دشمن برای حذف ظرفیت‌های رقابتی ایران

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به برخی تحرکات دشمنان در حذف ظرفیت‌های رقابتی ایران هشدار داد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به برخی تحرکات دشمنان در حذف ظرفیت‌های رقابتی ایران هشدار داد.

 

*** صادرات، لازمه جهش تولید است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سعید جلیلی در هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی در دانشگاه علم و صنعت با اشاره به روند هشت ساله برگزاری این همایش، اظهار داشت:

برگزاری مداوم همایش اقتصاد مقاومتی نشان می‌دهد اگر در یک راهبرد متمرکز باشیم می‌توانیم به موفقیت بیشتری دست یابیم.

برخی در واکنش به اصطلاح اقتصاد مقاومتی عنوان می‌کنند که امروز دنیای روابط خارجی است و نمی‌توان بدون رابطه با کشورها پیشرفت کرد.

اتفاقاً این حرف درستی است و منافاتی با اقتصاد مقاومتی ندارد چرا که یک روی دیگر اقتصاد مقاومتی تعامل سازنده با کشورها است.

اگر می‌خواهیم جهش تولید داشته باشیم لازمه آن صادرات است که برای داشتن صادرات باید تعامل سازنده با دنیا داشته باشیم.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه، تصریح کرد: 

این نکته که چه اشتراکاتی با دیگر کشور ها داریم و روی این اشتراکات سرمایه‌گذاری کنیم تا تبدیل به فرصت شود، نکته مهمی است، چون دشمن تمام تلاش خود را می‌کند تا ما تحریم شویم و با دیگر کشورها تعامل نداشته باشیم.

 

*** حرکت‌های دشمن در بستر اقتصاد برای تخلیه فرصت‌های اقتصادی

 

وی با بیان اینکه یکی دیگر از اهرم‌های مورد استفاده دشمن آن است که به موازات خط تحریمی که دارد، در عرصه تعاملات جمهوری اسلامی نیز حرکت‌ هایی در بستر اقتصاد انجام دهد تا فرصت‌های اقتصادی ما را تخلیه کند، گفت:

ولی وظیفه ما این است که حرکات دشمن را شناسایی کرده و تمهیدات لازم را برای مقابله با آن بیندیشیم تا تحریم‌ها خنثی و بی اثر شود.

یکی از بسترهای تعامل با دیگر کشورها خصوصاً منطقه و علی‌الخصوص همسایگان، داشتن روابط اقتصادی با آنها است تا تحریم‌ها را بی اثر کند.

عرصه سیاست خارجی در حوزه اقتصادی و دیپلماسی اقتصادی، عرصه‌ای از تعامل‌ها و تقابل‌ ها است و طیف گسترده‌ای از کشورها را شامل می‌شود.

 

*** رقابت در عرصه دیپلماسی اقتصادی

 

جلیلی با اشاره به اینکه ده‌ ها کشور داریم که می‌توانند اختلافات و اشتراکات گسترده‌ای با ما داشته باشند و فرصت‌های زیادی برای تعامل با ما ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد:

در عرصه دیپلماسی اقتصادی ممکن است دشمن نداشته باشیم اما رقابت وجود دارد، ممکن است کشوری دوست ما باشد اما این دوستی به این معنا نیست که منافع اقتصادی را معطل ما بگذارد. ممکن است اولویت آن کشور ایران باشد اما اگر ایران وارد بازار این کشور نشود، آن ها هم معطل ما نخواهند ماند.

 

*** تحرکات منطقه‌ای برای حذف ظرفیت‌های اقتصادی ایران

 

وی در ادامه به برخی تحرکات منطقه برای کاهش وضعیت رقابتی ایران اشاره و تصریح کرد:

آنچه از این تحرکات می‌بینیم، این است که دشمن در حال افزایش شتاب اجرای این تحرکات است و اگر ما از مزیت‌های خود استفاده نکنیم، از آن ها جا می‌مانیم.

به عنوان مثال ما وضعیت‌های نسبی در بخش نفت و گاز، انرژی و حمل و نقل داریم که شرایط مناسبی را برای ما ایجاد کرده است که اگر از آن ها استفاده کنیم، تحریم‌ ها خنثی می‌شود و اگر استفاده نکنیم دشمن در اعمال فشار خود موفق خواهد شد.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه، خاطرنشان کرد:

در حوزه حمل و نقل ترانزیتی ما در کریدور شمال و جنوب و شرق به غرب دنیا قرار داریم.

همچنین جایگاه خوبی در جنوب شرق آسیا داریم، اگر کریدور های دوغارون -جلفا، بندرعباس- آستارا و سرخس- چابهار شکل بگیرد، فرصت‌هایی در این سه کریدور وجود دارد که طبق محاسبات کارشناسان امکان جابجایی ۵۰ میلیون تن کالا با درآمد ۴ میلیارد دلاری در سال وجود دارد که می‌تواند به سه برابر آن هم افزایش یابد و سالانه ۱۵۰ میلیون تن کالا با درآمد ۱۲ میلیارد دلاری به دست آوریم.

اما در این منطقه در اطراف ما حرکت ‌هایی در حال شکل‌گیری است و خطوط موازی ترانزیتی ایجاد می‌شود تا وضعیت ترانزیتی ایران را خنثی کند.

کریدور چین- آسیای میانه- دریای خزر- قفقاز- ترکیه- اروپا در حال شکل گیری است. توافق نامه‌هایی در این عرصه امضا شده و کشور های مختلف درباره آن مذاکره داشته اند.

همچنین در ادامه این مسیر از اوکراین تا لهستان خط دیگری در حال احداث است تا مسیر ترانزیتی ایران بی خاصیت شود.

 

*** حذف ظرفیت‌های ترانزیتی ایران

 

جلیلی به یکی دیگر از تحرکات حذف ظرفیت‌های ترانزیتی ایران اشاره و تصریح کرد:

ما باید مسیر چابهار- سرخس به آسیای میانه را هرچه سریع‌تر احداث کنیم چون مسیر ریلی گوادر -کابل – مزارشریف – تاشکند به سمت دریای خزر و اروپا در حال شکل گیری است.

بنابراین عرصه ترانزیت، عرصه‌ای نیست که خالی بماند بلکه عرصه رقابت ها است.

علاوه بر مسیر هایی که در شمال ایران در حال شکل گیری است، در جنوب ایران نیز مسیرهای دیگری دشمنان در حال احداث هستند تا اهمیت تنگه هرمز برای عبور انرژی از آن را کاهش دهند.

در جنوب خلیج فارس، مسیر های ریلی میان بحرین، عمان و عربستان به سمت دریای سرخ در حال شکل گیری است.

در عراق نیز خطوط لوله گسترده انتقال نفت در حال ایجاد است تا وضعیت حمل و نقلی ایران کاهش یابد.

 

*** وضع رقابتی صادرات گاز

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت صادرات گاز ایران، گفت:

ما دومین ذخایر گاز را داریم اما هفدهمین کشور صادرکننده گاز هستیم. در حال حاضر ۵ میلیارد مترمکعب صادر می‌کنیم که می‌تواند تا ۱۳ میلیارد مترمکعب با شرایط موجود افزایش یابد.

خطوط موازی انتقال لوله گاز در اطراف ما در حال کارگذاری است تا فرصت‌های صادرات گاز ما کاهش یابد.

به عنوان مثال پروژه تاپی از هند به پاکستان و سپس به افغانستان، ترکمنستان، دریای خزر، گرجستان، ترکیه و اروپا برای انتقال گاز در حال اجرا است. ممکن است بسیاری از این طرح‌ ها هنوز موفق نشده باشد اما ما باید وضعیت‌های خود را تقویت کنیم.

 

*** مزیت رقابتی تولید برق

 

وی با بیان اینکه در کشور ما در برخی از فصول سال، ۲۰ گیگابایت ظرفیت مازاد تولید برق داریم، ادامه داد:

اگر تنها نیمی از آن صادر شود که با احتساب هر کیلووات معادل ۱۰ سنت، می‌توانیم ساعتی یک میلیون دلار و در ۶ ماه دو میلیارد دلار درآمد داشته باشیم.

همچنین با توجه به بالابودن ذخایر گاز می‌توانیم گاز را به برق تبدیل کرده و برق را صادر کنیم اما اینگونه نیست کشور های دیگر منتظر ما بمانند تا به آن ها برق بدهیم.

افغانستان و عراق وارد کننده برق ایران هستند اما تلاش‌ هایی صورت می‌گیرد که برخی از کشورها، بازار برق عراق را به دست آورند.

آمریکا نیز در حال اجرایی کردن طرحی در افغانستان است که این کشور از ما برق نگیرد و از کشورهای آسیای میانه برق به افغانستان صادر شود.

 

جلیلی با بیان اینکه دشمنان از تعمیق روابط دوستی ایران و عراق ناراحت هستند، تصریح کرد:

در حالی که بعد از سقوط صدام بسیاری از کشور های غربی حاضر به رابطه با عراق نبودند، اما در حال حاضر به عراق می‌گویند به شما برق می‌دهیم به شرط آنکه از ایران وارد نکنید.

 

*** وضع تولید پتروشیمی ایرانو

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره وضعیت صادرات پتروشیمی ایران، اظهار داشت:

بازار محصولات پایین دستی پتروشیمی در منطقه ۱۳۰ میلیارد دلار است در حالی که حداقل تولید ایران در بخش صنایع پایین دستی پتروشیمی ۱۲ میلیون تن است ولی فقط با یک سوم ظرفیت در حال تولید هستیم.

اگر ۱۵ درصد بازار پتروشیمی منطقه را به دست آوریم، درآمد ۲۰ میلیارد دلاری برای کشور در پی خواهد داشت.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصویب شد

دولت هرچه سریعتر پرونده‌های بازگشت ارز صادراتی را تعیین تکلیف کند

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

 

 

*** استفاده از ظرفیت بازسازی عراق و سوریه

 

جلیلی درباره وضعیت فعلی عراق و سوریه، بیان کرد:

این دو کشور پس از پشت سر گذاشتن شرایط جنگی در حال بازسازی گسترده هستند که بازار بزرگی در این کشور ها برای ما شکل گرفته است.

اگر امروز گفته می‌شود اقتصاد مقاومتی به معنای یک تعامل گسترده و سازنده با جهان است نباید فقط به چند کشور معدود توجه کنیم.

به عنوان مثال صادرات ما به افغانستان در سال ۹۵ که گشایش اقتصادی بود، دو برابر ۲۸ کشور اتحادیه اروپا بود. بنابراین باید فرصت‌ ها را شناسایی کنیم.

دشمن وقتی تحریم می‌کند می‌گوید نفت نفروشید، می‌بینید که بازار پتروشیمی منطقه ۱۳۰ میلیارد دلار است که اگر تقویت شود نیازی به فروش نفت نداریم.

 

*** حالا چه باید کرد؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان پیرامون تاثیر ظرفیت‌ های صادراتی بر جهش تولید در کشور، اظهار داشت:

اینکه ایران کشوری است که به لحاظ ذخایر، موقعیت استراتژیک، نیروی انسانی تحصیل کرده، شرکت‌ های دانش بنیان با فناوری ‌های بالا و … است شکی نیست اما به این معنا نیست که دیگر کشور ها منتظر ما می‌مانند.

می‌بینیم که چند سال تمام ظرفیت کشور را معطل این می‌گذارند که به فلان کنوانسیون ملحق شویم که شاید تأثیر مؤثری هم نداشته باشد اما از ظرفیت ‌های صادراتی غافل می‌شویم که می‌تواند در جهش تولید مؤثر باشد.

اینکه دشمن به سراغ گزینه نظامی نمی‌رود این است که مقاومت ما را در هشت سال دید، لذا به سراغ گزینه‌ های دیگر از جمله تحریم اقتصادی رفت.

اگر ظرفیت ‌های اقتصادی خود را تقویت کنیم، این گزینه نیز از دسترس دشمنان خارج خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول