کد خبر:263472
پ
شریعتمداری
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

صعود ۲۶ پله‌ای ایران در شاخص کارآفرینی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از صعود ۲۶ پله‌ای ایران در شاخص کارآفرینی خبر داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از صعود ۲۶ پله‌ای ایران در شاخص کارآفرینی خبر داد.

 

*** مهمترین اهداف بهبود شاخص‌های اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد شریعتمداری در مراسم سیزدهمین جشنواره کارآفرینان برتر ملی با اشاره به سالروز ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت:

بهبود شاخص‌های اقتصادی با نگرش اقتصاد مقاومتی از مهمترین اهداف این سیاست‌ها اقتصاد است که از سوی رهبر معظم انقلاب تبیین شده است.

بدون تردید کارآفرینی خلاق از مهمترین پایه‌های وصول به اقتصاد مقاومتی است و تشویق و الگوسازی کارآفرینان امری لازم است که جوانان را به سمت سازندگی هدایت می‌کند.

 

*** خصوصیات مهم سند اقتصاد مقاومتی

 

وزیر تعاون درباره خصوصیات مهم سند اقتصاد مقاومتی که رویکرد جهادی دارد، تصریح کرد:

انعطاف‌پذیری در فعالیت اقتصادی، فرصت‌سازی، مولد بودن، درون‌زا بودن، درونگرایی و پیشرو در برونگرایی است که همه این خصوصیات در امر کارآفرینی و نگاه کارآفرینان نهفته است‌.

کارآفرینان خلاق نقش موثری در توسعه اقتصادی دارند و این کارآفرینان هستند که رقابت را معنا می‌بخشند و ایجاد اشتغال را از اهداف مهم خود قرار می‌دهند، بنابراین کارآفرینی برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد.

 

*** بی توجهی به آینده بازار کار

 

شریعتمداری با بیان اینکه گذر از اقتصاد متکی بر منابع و وصول به اقتصاد دانش بنیان تنها از طریق تشویق کارآفرینان امکانپذیر است و اگر ما از این قشر حمایت نکنیم اقتصاد سنتی خواهیم داشت، اظهار کرد:

بی توجهی به آینده بازار کار و حمایت نکردن از فعالیت‌های نوآور بی تعهدی است، البته حمایت از اقتصادهای سنتی نیز از وظایف ماست اما ما باید برای آینده بازار کار نیز پایه‌گذاری کنیم و این از طریق حمایت از کارآفرینی خلاق و نوآور است و براین اساس نهادها و بنیادها خصوصی و دولتی تاسیس شده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصویب شد

دولت هرچه سریعتر پرونده‌های بازگشت ارز صادراتی را تعیین تکلیف کند

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

 

 

*** صعود رتبه ایران در شاخص کارآفرینی

 

وی به تأسیس بنیاد فناوری نوین و بنیاد ملی توسعه محصولات دیجیتال اشاره کرد و گفت:

این بنیادها نه تنها در سطح ملی بلکه بین‌المللی فعالیت خلاق و نوآوری داشته و ترویج، آموزش و حمایت از کارآفرینی خلاق و نوآورانه را برعهده دارد و مسیر ما را برای اشتغال جدید ریل‌گذاری می‌کند.

ایران در تولید محصولات دانشگاهی و خلق فرهیختگان توفیقات زیادی داشته است و رتبه ایران در شاخص کارآفرینی در بین سال‌های ۹۲ تا ۹۸، ۲۶ پله صعود کرد.

با تشکیل کانون‎‌های کارآفرینی در استان‌ها شرایطی را فراهم کردیم تا خانه‌های استانی با حضور نخبگان کارآفرین تشکیل شوند و اتاق فکری برای سیاست‌گذاری منطقه‌ای و محلی باشند و اشتغال و کارآفرینی توسعه یابد.

 

*** جشنواره کاریکاتور کارا

 

وزیر تعاون در پایان در خصوص جشنواره کاریکاتور کارا، اظهار داشت:

افرادی که خود را در معرض انتقاد قرار می‌دهند کم هستند اما ما جامعه هنرمندان را زبان گویای جامعه می‌دانیم و خواهان این هستیم ما را نقد کنند و برای اولین بار است که جشنواره کاریکاتور کارا را برگزار کردیم تا هنرمندان با زبان طنز از ما انتقاد کنند.

برای مثال از کاریکاتوریست‌ها خواستیم اشتغال را نقد کنند و از زبان هنر نیازمندی‌ها و مطالبات جامعه را به گوش ما و همه مسئولان برسانند.

 

*** تجلیل از ۱۲ کارآفرین برتر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جشنواره کاریکاتور کار (کارا) به همت مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با هدف ارتقای آگاهی شهروندان درباره کار و کارآفرینی برگزار شد که هیئت داوران از میان ۱۹۶ اثر رسیده ۴ اثر را برگزیدند.

بدین ترتیب سلمان طاهری موفق به کسب جایزه ویژه شد و فیروزه مظفری جایزه اول، محمود نظری جایزه دوم و علی میرایی جایزه سوم را کسب کردند.

همچنین در این مراسم که با حضور معاون اول رییس جمهوری برگزار شد از ۱۲ کارآفرین برتر تجلیل شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول