کد خبر:263130
پ
امید علی پارسا
رئیس سازمان امور مالیاتی:

اجرای نظام مالیاتی هوشمند تنها راه پایان دادن به نابرابری اجتماعی در کشور

رئیس سازمان امور مالیاتی تنها راه پایان دادن به نابرابری اجتماعی در کشور را اجرای نظام مالیاتی هوشمند برشمرد.

رئیس سازمان امور مالیاتی تنها راه پایان دادن به نابرابری اجتماعی در کشور را اجرای نظام مالیاتی هوشمند برشمرد.

 

*** نظام مالیاتی به دنبال تحقق عدالت و کارایی است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، امید علی پارسا و هیات همراه که به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و افتتاح برخی طرح‌های عمرانی به استان خوزستان سفر کرده بودند، با حضور در شهرستان بهبهان در مراسم افتتاح پروژه ساخت ساختمان اداره ‎کل امور مالیاتی بهبهان که با حضور نماینده مردم شهرهای بهبهان و آغاجاری در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرائی شهرستان بهبهان برگزار شد، اظهار داشت:

سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان دستگاه تامین‌کننده بخشی از درآمدهای دولت محسوب می‌شود که در آن سوی دیگر، همه دستگاه‌های اجرایی به عنوان دستگاه‌های خرج قرار می‌گیرند و اگر سازمان امور مالیاتی کشور ماموریت اساسی خود یعنی وصول درآمدهای مالیاتی را به شکل صحیح و اصولی انجام ندهد، بودجه دستگاه‌های اجرایی و هزینه طرح‌های عمرانی با مشکل روبرو خواهد شد.

 

رئیس سازمان امور مالیاتی در ادامه افزود:

نظام مالیاتی به دنبال تحقق دو مولفه کلیدی یعنی عدالت و کارایی است.

عدالت به معنای وصول عادلانه مالیات و ایجاد فضایی امن و آرام از سوی حاکمیت برای فعالان اقتصادی است که بر اساس آن، افراد با توانایی‌‌ها و ظرفیت‌‌های مختلف به فعالیت و امرار معاش بپردازند و کارآیی نیز به معنای وصول مالیات حقه با کمترین میزان تنش و هزینه و به عبارتی افزایش بهره وری سازمان است.

 

*** ۸۵ درصد درآمد کشورهای دنیا از محل مالیات است

 

پارسا با بیان این که در دنیا، بیش از ۸۵ درصد درآمدهای کشورها از محل مالیات‌ها تامین می‌‌شود که آن هم از ۱۵ درصد اقشار بالا و پردرآمد جامعه اخذ می‌ شود، تصریح کرد:

امروز بخش مهمی از هزینه‌‌های عمومی کشور اعم از هزینه‌‌های مربوط به آبادانی و توسعه شهرها و روستاها، دفاع، برقراری نظم و امنیت، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی و خدماتی همچون ورزش و سایر خدمات عمومی، از محل مالیات‌ها تامین می‌شود.

 

وی در ادامه افزود:

بدیهی است عدالت مالیاتی به معنای وصول مالیات متناسب با میزان ثروت، دارایی، درآمد و مصرف است و اگر اقشار پر درآمد جامعه به نسبت سود و درآمد خود مالیات نپردازند، رانت و ثروت‌‎اندوزی، شکاف‌های طبقاتی، تبعیض و نابرابری‌ های اجتماعی در کشور شکل می‎‌گیرد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصویب شد

دولت هرچه سریعتر پرونده‌های بازگشت ارز صادراتی را تعیین تکلیف کند

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

 

 

*** پایان دادن به نابرابری اجتماعی با اجرای نظام مالیاتی هوشمند

 

پارسا با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته، حدود ۳۰ درصد درآمدهای خالص سالانه در قالب مالیات در اختیار دولت قرار می‌‌گیرد، عنوان داشت:

این در حالی است که این رقم در کشور ما حدود شش تا هفت درصد است و با این رقم پایین نمی‌‌توان از پس این همه هزینه‌‌های اجتماعی کشور برآمد و سایر شیوه‌های تامین مالی از قبیل فروش نفت، استقراض از شبکه بانکی و چاپ پول نیز، نادرست، غیر اصولی و با آثار تورمی بسیار بالا هستند.

 

وی تنها راه پایان دادن به این وضعیت نابرابری اجتماعی را اجرای نظام مالیاتی هوشمند در کشور عنوان کرد و گفت:

امیدواریم بتوانیم تا پایان دولت فعلی، این نظام مالیاتی را مطابق با استانداردهای تعریف شده در کشور پیاده‎‌سازی کنیم.

هوشمند‎سازی نظام مالیاتی به معنای وصول مالیات بر اساس ریز داده‌های اقتصادی مودیان است و بر اساس آن، تمامی اطلاعات و دیتاهای مربوط به فعالیت اقتصادی مودیان از دستگاه‌های ذیربط اخذ و در سازمان امور مالیاتی کشور مورد استفاده و پردازش قرار می‌‌گیرد.

 

پارسا در ادامه افزود:

در حقیقت اطلاعاتی که توسط دستگاه‌های ذیربط در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار می‌گیرد، اطلاعاتی غیر قابل کتمان و غیر قابل انکار هستند که براساس آن، مالیات به صورت عادلانه و منصفانه تعیین می‌‌شود.

 

*** نظام مالیاتی هوشمند فرار مالیاتی را کاهش می‌دهد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان امور مالیاتی در پایان از نظام مالیاتی هوشمند به عنوان بهترین راهکار برای مبارزه با فرار مالیاتی در کشور یاد کرد و اظهار داشت:

نظام مالیاتی هوشمند، فاصله مودی و ممیز مالیاتی را به کمترین میزان کاهش داده و همچنین اشراف سازمان به عملکرد و فعالیت واقعی مودیان را تقویت می‌نماید.

البته درآمدهای نفتی نباید باعث شود از ظرفیت درآمدهای مالیاتی غافل بمانیم.

در حقیقت نفت باید صرف توسعه اقتصادی و عمرانی کشور شود و تنها راه تامین هزینه‌ های عمومی کشور و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، پرداخت مالیات است.

در شکل ایده ‎آل، سازمان امور مالیاتی کشور با تکیه بر این اطلاعات، به شکل عالمانه، عادلانه و منطقی و بر اساس قوانین، اظهارنامه پیش‎ فرض مودیان را تولید و به آنان ارایه می‌ دهد و به دلیل واقعی بودن اطلاعات و وجود اسناد و مدارک معتبر، امکان اعتراض و اختلاف میان مودی و سازمان به کمترین میزان کاهش می‌ یابد.

در چارچوب نظام مالیاتی هوشمند، تمام فعالیت‌های اقتصادی و معاملات کشور اعم از واردات و صادرات، شهرداری‌ها، سیستم‌‌های بانکی و شبکه‌های بیمه، نیروی انتظامی و تمامی دستگاه‌های اجرایی ذیربط به سامانه‌‌های نظام مالیاتی کشور متصل می‌باشند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول