کد خبر:262935
پ
محمد لاهوتی
رئیس کنفدراسیون صادرات:

دولت هرچه سریعتر پرونده‌های بازگشت ارز صادراتی را تعیین تکلیف کند/ کاهش ۴۰ درصدی متقاضیان انتخاب به عنوان صادرکننده نمونه

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه چالش بازگشت ارز صادراتی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد از دولت خواست، هرچه سریعتر پرونده‌های بازگشت ارز صادراتی را تعیین تکلیف کند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه چالش بازگشت ارز صادراتی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد از دولت خواست، هرچه سریعتر پرونده‌های بازگشت ارز صادراتی را تعیین تکلیف کند.

 

*** ریزش ۴۰ درصدی درخواست حضور در انتخاب صادرکنندگان نمونه تهران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد لاهوتی امروز در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، اظهار داشت:

وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت فرآیند انتخاب صادرکنندگان نمونه را به اتاق‌های بازرگانی ایران و شهرستان‌ها واگذار کرده است که این اتفاق خوبی است.

در همین راستا بر اساس بررسی‌های انجام شده، مشخص شد که در سال جاری ۴۰ درصد ریزش درخواست حضور صادرکنندگان در فرآیند انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران را داشته‌ایم.

 

رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در ادامه افزود:

در سال‌های گذشته به طور متوسط ۷۰ تا ۸۰ پرونده دریافت می‌کردیم در حالی که در سال جاری ۴۰ پرونده دریافت شده که این کاهش به منزله عدم رضایت‌مندی از شرایط موجود کسب و کار است، لذا به نظر می‌رسد بخش خصوصی بیشتر تلاش خود را برای گذراندن امور روزمره و رفع موانع و مشکلات می‌کند و کمتر وقت خود را در این چنین موضوعاتی صرف می‌کند.

در روز ۴ اسفند ماه صادرکنندگان نمونه استان تهران معرفی می‌شوند و در این مراسم ۱۴ شرکت به عنوان صادرکننده نمونه استان تهران مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

 

لاهوتی با اشاره به ریزش ۴۰ درصدی درخواست حضور برای انتخاب صادرکنندگان نمونه، گفت:

کاهش دریافت پرونده در استان تهران به عنوان بزرگترین اتاق بازرگانی کشور جای تأمل دارد و حاکی از آن است که ما باید به عنوان نمایندگان بخش خصوصی و همچنین مسئولان به عنوان حاکمیت نسبت به تصمیم‌گیری‌ها و عملکردهای خود فکر و تلاش کنیم تا امید را به تولید و صادرات برگردانیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تدوین ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه مشترک با وزارت راه و شهرسازی

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

هدفگذاری برای افزایش سهم بار در شبکه ریلی به ۱۰۰ میلیون تن در سال

 

 

*** از سال ۹۷ تاکنون بیش از ۱۰۰ بخشنامه صادر شده است

 

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان این که از سال ۹۷ و با خروج آمریکا از برجام و شدت گرفتن تحریم‌ها، شرایط ارزی کشور با محدودیت مواجه شد، تصریح کرد:

در این بین دولت به ناچار برای مدیریت منابع ارزی مجبور شد، شرایط واردات و صادرات را مدیریت کند.

با توجه به سیاست کنترل منابع ارزی، صادرات به برخی از کشورها محدود و از یک طرف دریافت وجوه ارزی با مشکل مواجه شد و لذا بر اساس قانون برگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور روش‌های اعلامی برای بازگشت ارز هزینه بیشتری را به صادرکنندگان برای دور زدن تحریم‌ها تحمیل کرد.

 

وی در ادامه افزود:

از سال ۹۷ تاکنون بیش از ۱۰۰ بخشنامه صادر شده است و هر بخشنامه، بخشنامه قبلی را نقض کرده است به شکلی که در نهایت نتوانسته‌ایم، به یک نقطه واحد برسیم.

 

*** مشکلات جدی برگشت ارز صادراتی همچنان پابرجا است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کنفدراسیون صادرات در پایان با بیان این که مشکلات جدی برگشت ارز همچنان پابرجا است، اظهار داشت:

کمیته اقدام ارزی سازمان توسعه تجارت جلسات متعددی برگزار کرده است که بر مبنای آن، پیش نویسی از حدود ۲ ماه پیش تهیه و از سوی تمامی نمایندگان کارگروه اقدام ارزی امضا شده است، اما برای ابلاغ آن نیازمند مصوبه کمیته ماده ۲ دولت هستیم.

در حالی که ما در پایان سال ۹۹ هستیم، اما هنوز بازگشت ارز صادراتی سال ۹۷ ابهام دارد.

لازم است هر چه سریع‌تر وزیر صمت پیش نویس مورد تأیید دولت و بخش خصوصی را در کمیته ماده ۲ مصوب کند تا بتوان از این طریق تا پایان سال ۹۹ به جمع بندی نهایی برای تعیین تکلیف پرونده‌ها بازگشت ارز صادراتی برسیم.

در صورت تصویب این پیش نویس در کمیته ماده ۲، صادرکنندگان و واردکنندگان در مورد تأمین ارز و مواد اولیه خود اطمینان خاطر خواهند داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول