کد خبر:262878
پ
میرسلیم
عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس:

درآمدهای لایحه اصلاحی بودجه واقعی نیست/ لایحه بودجه ارائه شده تورم زا است

عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس، درآمدهای لایحه اصلاحی بودجه را غیر واقعی عنوان کرد.

عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس، درآمدهای لایحه اصلاحی بودجه را غیر واقعی عنوان کرد.

 

*** درآمدهای لایحه اصلاحی بودجه واقعی نیست

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید مصطفی میرسلیم در جریان جلسه علنی ۲۸ بهمن ماه مجلس شورای اسلامی در مخالفت با اصلاحیه دولت بر لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار کرد:

بودجه هر کشور برای تنظیم مناسبات مالی و اقتصادی و رفع مشکلات اساسی کشور ارائه می‌شود بودجه‌ای که اکنون دولت به عنوان بودجه اصلاح شده دوباره به مجلس فرستاده است نسبت به بودجه قبلی تنها ۳ الی ۴ درصد تغییر داشته است و تنها به برخی از پیشنهادات کمیسیون تلفیق توجه کرده است.

شکل امروز کشور مساله اشتغال، رکود و تورم است که کمر مردم را شکسته است این بودجه هیچ کدام از مشکلات را حل نمی‌کند این بودجه بر مبنای هزینه‌ها نوشته شده و توجهی به واقعیت درآمدها ندارد.

در بودجه فروش نفت روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه پیش‌بینی شده است که با شرایط فعلی هیچ مناسبتی ندارد.

 

*** ابهامات فراوان در بخش درآمدها

 

عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس با بیان اینکه دولت به اصلاح ساختاری بودجه توجهی نداشته است و درآمدهای مالیاتی آن طور که باید و شاید پیش‌بینی نشده است، عنوان کرد:

زمانی که در بحث درآمدها با مشکل روبرو باشیم اما هزینه‌ها را افزایش دهیم قطعا با مشکل تورمی در جامعه روبرو خواهیم شد.

جنبه سیاسی و تبلیغاتی در بودجه ارائه شده بسیار قوی است این بودجه مشابه سال ۹۶ است و ما یادمان هست که در پایان سال ۹۶ با چه مشکلات تورمی روبرو شدیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تدوین ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه مشترک با وزارت راه و شهرسازی

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

هدفگذاری برای افزایش سهم بار در شبکه ریلی به ۱۰۰ میلیون تن در سال

 

 

***  بودجه ۱۴۰۰ انتخاباتی و سیاسی است

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بودجه ۱۴۰۰ انتخاباتی و سیاسی است، تصریح کرد:

به عبارتی در بخش درآمدها ابهامات زیادی وجود دارد که سبب ایجاد تورم در ماه‌های پایانی سال آینده خواهد شد، می‌توان اذعان کرد این بودجه سیاسی و انتخاباتی است و مطابق فرآیندهای بودجه سال ۹۶ تدوین شده است.

همچنین در کمیسیون تلفیق دلار ۴۲۰۰ تومانی به نقد کشیده شد اما در اصلاحیه ارائه شده توجهی به این موضوع نشده که این امر بیانگر ویژه‌خواری‌ها و فسادزا بودن بودجه است.

قطعاً دولت اصلاحات کمیسیون تلفیق را اجرایی نخواهد کرد و این موضوع دست مجلس شورای اسلامی را سال آینده خواهد بست، به عبارتی دولت بهره‌برداری‌های تبلیغاتی، سیاسی و انتخاباتی خودش را در سه ماه سال آینده انجام می‌دهد و در ادامه نمایندگان با مشکلات جدی روبرو خواهند شد و نمی‌توانند پاسخگوی مردم باشند.

 

*** لایحه بودجه ارائه شده تورم زاست 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس در پایان با تاکید بر اینکه با تصویب این بودجه ما با تورم بزرگی در آخر سال آینده روبه‌رو خواهیم شد که فشار آن بر مردم وارد می‌شود، اظهار داشت:

در کمیسیون تلفیق به دلار ۴۲۰۰ تومانی نقدهای جدی وارد شد اما دولت مجددا بر دلار ۴۲۰۰ تومانی اصرار داشته و این امر یعنی ویژه‌خواری‌ها همانند سال‌های گذشته ادامه یابد.

این بودجه فساد زاست و نباید اجازه دهیم تصویب شود نباید با گمان این که دولت پیشنهاداتی را که در کمیسیون تلفیق به تصویب خواهد رسید اجرایی می‌کند به کلیات بودجه رای دهیم، زیرا دولت کار خود را خواهد کرد و دست ما بسته خواهد ماند.

باید واقع‌بینانه با بودجه برخورد کنیم و کلیات آن را رد کنیم بودجه چند دوازدهم بر مشکلات کشور نمی‌افزاید اما این بودجه بیشتر برای بهره‌برداری سیاسی و تبلیغاتی است و ما در پایان سال آینده با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهیم شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول