کد خبر:262846
پ
خوانساری
رئیس اتاق بازرگانی تهران:

۱۰ برابر شدن قیمت‌ها در ۳ سال گذشته/ تبدیل مجموعه اجرایی کشور به کارخانه تولید بخشنامه

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه مشکلات داخلی، هزینه‌های زیادی را برای تولید به بار آورده است از افزایش ۱۰ برابری قیمت‌ها در سه سال گذشته خبر داد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه مشکلات داخلی، هزینه‌های زیادی را برای تولید به بار آورده است از افزایش ۱۰ برابری قیمت‌ها در سه سال گذشته خبر داد.

 

*** سهم ۳۰ درصدی تحریم در مشکلات تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مسعود خوانساری در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه نباید همه مشکلات را ناشی از تحریم بدانیم بلکه مشکلات داخلی هزینه‌های زیادی را برای تولید به بار آورده است، اظهار داشت:

در سه سال گذشته ۳۰ درصد از افزایش هزینه‌ها در کشور ریشه در عوامل خارجی دارد و ۷۰ درصد دیگر آن ناشی از عوامل داخلی است.

بر اساس داده‌های آماری مرکز آمار شاخص قیمت کالا‌های وارداتی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ در مقایسه با سال ۹۶ حدود ۱۰ برابر افزایش یافت این در حالی است که قیمت دلار در این مدت حدود سه برابر افزایش یافت.

به بیان دیگر از افزایش ۹۳۵ درصدی تورم، ۲۷۶ درصد ریشه در عوامل خارجی دارد و ۶۵۹ درصد آن مربوط به افزایش هزینه‌های غیر از دلار است که ناشی از هزینه‌های اضافی در نحوه تخصیص ارز، ترخیص از گمرکات، حمل و نقل اضافی داخلی، سفته‌بازی و سود توزیع‌کننده است.

 

وی با بیان اینکه مجموعه اجرایی کشور به کارخانه تولید بخشنامه تبدیل شده است، گفت:

این رویه هم پای فعال اقتصادی و صادرکننده را کننده بسته است و هم هزینه‌های زیادی را به مصرف‌کننده تحمیل کرده است

مدت‌ها طول می‌کشد تا ارز تخصیص یافته تامین شود، ترخیص از گمرک ۳ تا ۴ ماه زمان می‌برد که هزینه را افزایش داده است و هزینه‌های توزیع نیز بر این هزینه‌ها اضافه شده است که همه این عوامل موجب شده قیمت کالا‌ها افزایش یابد.

 

*** افزایش ۱۰ برابری قیمت‌ها در سه سال گذشته

 

رئیس اتاق تهران در خصوص افزایش ۱۰ براری قیمت‌ها در سه سال گذشته، اظهار داشت:

در حالی در سه سال گذشته افزایش ۱۰ برابری قیمت‌ها را شاهد هستیم که قیمت دلار از ۴۰۴۵ تومان در سال ۹۶ به دوازده هزار و ۹۱۸ تومان در سال ۹۸ رسیده بود یعنی تقریباً افزایش سه برابری داشت یعنی در حالی که افزایش قیمت دلار در مدت سه سال تنها سه برابر بود، اما افزایش ده برابری در قیمت کالا‌ها به مردم تحمیل شد و هر روز مشکلات مردم را بیشتر کرد.

 

وی درباره یکی از عوامل کندی در صدور و تمدید کارت بازرگانی، افزود:

با فرض شفافیت و سرعت بخشی، همه فرآیند صدور و تمدید کارت بازرگانی به سامانه جامع تجارت وصل شد، اما یکی از عوامل کندی در صدور و تمدید کارت بازرگانی همین سامانه جامع تجارت است به طور نمونه یکی از فعالان اقتصادی که بیش از ۶۰ سال سابقه در صنعت دارد وقتی برای تمدید کارت بازرگانی مراجعه کرد از وی شماره رهگیری مدرک تحصیلی را طلب کردند این‌ها مشکلاتی است که روز شکل جدیدی از آن در این سامانه هویدا می‌شود.

 

*** افزایش قیمت سیمان در پی تعطیلی کارخانه یا تولید کم

 

خوانساری در مورد افزایش قیمت سیمان در پی تعطیلی کارخانه یا تولید کم، عنوان کرد:

به دلیل تأمین نشدن برق و گاز از آبان سال ۹۹ کارخانه‌های سیمان یا تعطیل هستند و یا با ظرفیت کم کار می‌کنند که موجب شده قیمت یک کیسه سیمان از ۱۷ هزار تومان به ۵۰ هزار تومان برسد در حالی که باید بدانیم افزایش هزینه‌های تولید با قطع برق و گاز می‌تواند در روند ساخت و ساز کشور اختلال ایجاد کند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تدوین ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه مشترک با وزارت راه و شهرسازی

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

هدفگذاری برای افزایش سهم بار در شبکه ریلی به ۱۰۰ میلیون تن در سال

 

 

*** عوامل بروز افزایش پایه پولی و تورم

 

رئیس اتاق تهران در خصوص اینکه چه عواملی موجب بروز افزایش پایه پولی و تورم، گفت:

دولت، خودروساز را به عرضه با قیمت دستوری موظف می‌کند در حالی که قیمت خودرو در بازار آزاد شناور است این امر موجب می‌شود کارخانه‌های خودروسازی ضررده شوند تسهیلات می‌گیرند و هر سال نیز بر سقف تسهیلات افزوده می‌شود که این امر افزایش پایه پولی و تورم را در پی دارد.

 

*** مشکلات بخشنامه جدید دولت

 

خوانساری در مورد بخشنامه جدید دولت درباره ضرورت پرداخت ما به التفاوت کالا‌های وارداتی در سال ۹۷ به بعد، گفت:

در سال ۹۷ دولت تصمیم گرفت ارز ۴۲۰۰ تومانی را آن هم به صورت نامحدود عرضه کند، اما اخیراً بخشنامه صادر کرده که باید برای کالا‌های وارداتی در آن تاریخ ما به التفاوت پرداخت شود که در این بین تشخیص اینکه چه کسانی سوء استفاده کردند از اهمیت زیادی برخوردارند، زیرا رانت‌خواران سوء استفاده‌های زیادی انجام دادند، اما این که بعد از ۳ سال از این تصمیم دوباره بخشنامه صادر کنند و آن را نیز به همه بخش‌های اقتصاد تعمیم دهند مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.

 

*** دولت تبدیل به کارخانه صدور بخشنامه شده است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتاق تهران در پایان با بیان اینکه دولت باید یک بار برای همیشه به صدور بخشنامه‌های متعدد و در تناقض با هم پایان دهد، اظهار کرد:

یکبار هم رهبری معظم انقلاب خطاب به دولت فرمودند که در مدت سه ماه چند ده بخشنامه صادر شده و رهبری معظم انقلاب از این امر انتقاد کردند، اما هنوز نیز همان گونه عمل می‌شود و هر روز بر مشکلات اضافه می‌شود.

با این مشکلات نه تنها به جهش تولید نمی‌رسیم بلکه نمی‌توانیم حتی رشد و توسعه را در کشور رقم بزنیم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول